Větrníky postavíme i v Česku. Věříme si na nižší desítky megawattů, říká člen vedení ČEZ

E15 PREMIUM | Polostátní skupina ČEZ si loni předsevzala, že do roku 2030 vybuduje obnovitelné zdroje o výkonu až šest gigawattů, tedy trojnásobek temelínské elektrárny. V první výzvě Modernizačního fondu si už zajistila investiční dotaci pro sedmnáct solárních parků, ve druhé, pravděpodobně květnové, chce toto číslo překonat. ČEZ navíc poprvé připustil, že by si k vytyčenému „zelenému“ cíli rád pomohl i výstavbou větrníků. „Nebude to hned – do dvou a nejspíš ani do pěti let. Ale něco postavíme, v souhrnu zřejmě v nižších desítkách megawattů,“ odhaduje šéf divize obnovitelná a klasická energetika a člen představenstva skupiny ČEZ Jan Kalina.

Ministerstvo životního prostředí nedávno zveřejnilo výsledky první výzvy modernizačního fondu, v nichž uspěly projekty za více než tři miliardy korun. Kolik vašich plánovaných elektráren dotaci získalo?

Podařilo se nám zajistit podporu pro 17 z 22 přihlášených projektů, což z pohledu výkonu dělá zhruba 174 megawattů.

Který projekt bude největší?

Elektrárna Odkaliště Tušimice, která bude umístěna na brownfieldu poblíž naší tamní uhelné elektrárny. Plánovaný výkon je 45 megawattů.

Výstavba fotovoltaických elektráren podle hráčů z trhu zdražuje. Vejde se ČEZ s průměrnými investičními náklady do 20 milionů korun na jeden megawatt instalovaného výkonu, tedy do ceny, za níž se střední a větší parky stavěly před pandemií? Celkem by to u vysoutěžených elektráren znamenalo přibližně tři miliardy korun.

Zhruba to odpovídá. Komponenty a materiály zdražují, ale my se do této cenové úrovně zkrátka musíme vejít. Finální ceny však nyní nelze předjímat, to bude předmětem standardního nákupního řízení.

O jakém zdražení se zhruba bavíme?

Převis poptávky nad nabídkou je značný, navíc se hromadí problémy s logistikou, protože se panely vozí obvykle z Číny, potažmo z jiné části Asie. Osobně se domnívám, že zdražování panelů je jen dočasné, očekávám, že časem mimořádné vlivy pominou. Dlouhodobější problém může být s nedostatkem oceli, která je pro solární parky také klíčová, a to kvůli kovovým konstrukcím, na kterých jsou panely nasazené.

Když to tedy vezmeme v souhrnu za celou elektrárnu?

Může to být i o desítky procent. Ale nejde tolik o ceny jako o dostupnost. Přivézt do Evropy zboží z Číny je nyní téměř nemožné a zákonitě to dodávky z tamního trhu zdražuje. Tím chci říci, že hlavním faktorem ani nemusí být zdražení panelu, ale přeprava. Z druhé strany ale zase působí vyšší cena elektřiny, která návratnost elektráren naopak zlepšuje.

sinfin.digital