Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace v EU je rekordní, v Česku je třetí nejvyšší

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Míra inflace v Evropské unii v dubnu vystoupila na rekordních 8,1 procenta, což je o tři desetiny procentního bodu více než v březnu. Ve své zprávě to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika má z členských zemí unie třetí nejvyšší inflaci, v dubnu činila 13,2 procenta. V eurozóně inflace zůstala na 7,4 procenta.

Nejvíce k roční inflaci přispěly v eurozóně energie (+3,70 procentního bodu), služby (+1,38 bodu) a kategorie potraviny, alkohol a tabák (+1,35 bodu). Neenergetické průmyslové zboží přispělo podílem 1,02 procentního bodu.

Loni v dubnu byla míra inflace v EU na dvou procentech. V zemích platících eurem pak činila 1,6 procenta. Meziměsíčně se ceny letos v dubnu v EU zvýšily o 0,8 procenta, v eurozóně pak o 0,6 procenta.

Nejnižší inflaci letos v dubnu měly Francie a Malta, obě 5,4 procenta, dále Finsko (5,8 procenta) a Itálie (6,3 procenta). Naopak nejvyšší inflace byla v Estonsku (19,1 procenta), Litvě (16,6 procenta) a v České republice. Nad deseti procenty je také v Lotyšsku, Bulharsku, Rumunsku, Polsku, v Nizozemsku a na Slovensku.

Ve srovnání s březnem roční inflace ve třech členských zemích klesla, ve dvou zůstala stejná a ve zbylých 22 se zvýšila.

Témata:  inflace ekonomika

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.