U Hradiště vzniká velká soustava pěti tůní, nabídnou útočiště živočichům

  16:38
Poblíž přehrady v Míkovicích, na pomezí Uherského Hradiště a Kunovic, vzniká rozlehlé biocentrum s pěti mělkými tůněmi. Žáby, mloci, užovky, vážky, ale také ondatry či bobři tak mohou nalézt klidné a především prostorné útočiště v místech, která dnes působí nevlídně.

ilustrační snímek | foto: David Surý

„Dnes je tady všechno zarostlé, nevzhledné a zpustlé,“ popsal předseda rybářského spolku z Kunovic František Kavka. Nejpozději do listopadu se ale všechno změní. Mezi stálou zátopou vodní nádrže a přítokovým korytem Míkovického potoka se objeví pět tůní s proměnlivou hloubkou od padesáti centimetrů do půldruhého metru.

„Celá plocha se prosvětlí a do vody umístíme pařezy, kde najdou vzácní a chránění živočichové svůj nový domov, úkryt a místo pro další rozvoj,“ upřesnil rybář.

Proměnlivá hloubka vodních ploch má zajistit živočichům optimální podmínky v jejich různých vývojových stadiích.

Zajímavostí je, že tůně se hloubí v lokalitě, kterou obklopuje jílovitá půda zadržující vláhu. Nutné doplňování vody proto podpoří takzvaná průsaková žebra, jejichž funkcí bude odebírat vodu přímo z potoka.

„Zjednodušeně řečeno jde o vyhloubený příkop, který je zčásti vyplněn lomovým kamenem a následně zasypán zeminou do úrovně okolního terénu,“ vysvětlil technik prováděcí firmy VZD Invest Bořek Dvořák. „Výhodou tohoto způsobu odběru vody je, že do tůní proteče přes vrstvu kamene jen voda bez naplavenin a nežádoucích ryb.“

Podle Dvořáka tůně zásadně pomůžou k rozvoji biodiverzity v lokalitě, což v míkovickém případě znamená nerušený vývoj obojživelníků bez nebezpečí jejich likvidace rybí populací. „Tůně rovněž přispějí k zahnízdění vodního ptactva,“ upozornil.

Práce na vzniku nového biocentra, jež rybářům zaplatí evropská dotace ve výši 3,6 milionu korun, jsou pouze začátkem jejich velkého plánu. V budoucnu chtějí pokračovat rekonstrukcí přehrady, kterou nyní využívají k chovu ryb.

„Obnova retenční nádrže bude spočívat v odbahnění, opravě výpustného zařízení, bezpečnostního přelivu a také oddělovací hrázky, která bude tvořit předěl mezi prostorem nádrže a zónou pro vtékání vody,“ popsal Kavka. Ani zde se spolek neobejde bez dotace.