11. etapa Giro d’Italia 2022: O prvé talianske víťazstvo ročníka sa postaral Dainese

Giro d'Italia 2022

zdroj: twitter.com/giroditalia/status/1526940694727761924/photo/1

11. etapa Giro d’Italia 2022 bola venovaná najrýchlejším mužom pelotónu. 203 kilometrová trať neskrývala žiadne prekážky. Celý deň sa jazdilo s čakaním na hromadný dojazd. Druhú polovicu etapy poznačil vietor. Jazdilo sa rýchlo a nervózne. Posledné metre sa napokon odohrali v réžii šprintérskych zostáv. Pred cieľovou páskou si to muž proti mužovi rozdali šprintéri. Najrýchlejšie nohy predviedol Alberto Dainese (DSM). Talian si vyšpurtoval prvý triumf na grand tour.

11. etapa Giro d’Italia 2022 – priebeh

Profil:

zdroj: giroditalia.it/en/tappe/stage-11-giro-ditalia-2022-santarcangelo-di-romagna-reggio-emilia/

Slávnostný štart

Balík sa vydal po rovine do cieľa krátko po poludní. Na trať sa nepostavil Biniam Girmay (:iwg) ktorý musel po včerajšom zranení oka pri oslavách etapového triumfu z pretekov odstúpiť. Dnešný deň bol jedným z kľúčových v boji o cyklamenový dres pre najlepšieho šprintéra, ktorý obliekal Arnaud Demaré (FDJ). Držiteľom maglia rosa bol stále Juan Pedro Lopéz (:tfr:).

Domáce duo v úniku

Rovinatá etapa nesľubovala úniku šancu na úspech. Aj napriek tomu sa hneď po ostrom štarte od pelotónu odpútala dvojica jazdcov. Hlavné pole po ich ataku spomalilo. Odstup talianskeho dua Lucu Rastelliho (Bardiani-CSF) i Filippa Taglianiho (Drone Hopper – Androni Giocattoli) na čele rýchlo vystúpil k štyrom minútam.

Nezáživný priebeh

Potom nasledovali nudné momenty. Šprintérske zostavy kontrolovali situáciu na trati a dennému úniku dopriali len päť minút k dobru. 76 kilometrov po štarte pokorili pretekári prvú z rýchlostných prémií. V pelotóne bral najviac bodov Mark Cavendish (:dqt:). Francúz Arnaud Demaré (FDJ) preťal prémiu ako tretí. Balík zvýšil tempo a začal postupne sťahovať svoje manko.

Nepríjemný vietor a atak De Bondta

100 kilometrov pred cieľom mal denný únik len minútu a pól k dobru. V týchto momentoch cyklisti prechádzali mestom Boloňa. V jej uliciach pelotón skresal svoj odstup na tridsať sekúnd. Atakujúca dvojica bola pokorená pár minút po opustení mesta. Štartové pole bolo pohromade, avšak stále sa jazdilo veľmi rýchlo. Situáciu na trati znepríjemňoval vietor.

Do cieľa stále zostávalo 90 kilometrov. V problémoch sa ocitol aj jeden z ašpirantov na víťazstvo Caleb Evan (:lts:), ktorý na chvíľu stratil kontakt s pelotónom. Dokázal sa však vrátiť späť. Na druhej prémii si najviac bonusových sekúnd vybojoval Richard Carapaz (:ins:). Aj napriek vetru bolo štartové pole stále kompletné. 50 kilometrov pred cieľom atakoval a vytvoril si náskok osamotený Dries De Bondt (Alpecin Fénix), ktorý získal minútu a pól k dobru.

Dramatický hromadný dojazd

Na záverečných kilometroch kontrolovali balík šprintérske zostavy. Príchod do cieľového mesta bol technicky náročný po úzkych cestách. Dôležitá bola správna pozičná jazda. Aj Dries De Bondt (Alpecin Fénix) bol pelotónom pokorený len necelé dva kilometre pred cieľom. Belgičan však narobil pelotónu veľké problémy.

Na poslednom kilometri zvýšil tempo tím Groupama FDJ. Na dlhý špurt stavil Arnaud Demaré (FDJ). Francúz nemal dostatok síl v súboji proti Fernandovi Gavíriovi (:uae:).  Z ľavej strany však zaskočil rýchlym finišom Alberto Dainese (DSM). V jedenásty deň Giro d’Italia prišlo prvé talianske víťazstvo 105. ročníka. Druhý preťal cieľ Fernando Gavíria (:uae:) a tretí finišoval Simone Consonni (COF).

11. etapa Giro d’Italia 2022 – výsledky

Zajtra je na talianskej grand tour pripravený kopcovitý profil, ideálny pre víťazstvo z úniku.