Stát musí projednávat všechny možnosti dodávek plynu, míní odborníci

Stát nyní musí projednávat všechny možnosti dodávek plynu. Jednání o získání kapacit v terminálech pro zkapalnění zemní plyn (LNG) je pojistkou. Nizozemské terminály na LNG by pro Česko mohly být i strategickou volbou, míní oslovení odborníci.

Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) ve středu deníku E15 řekl, že Česko jedná o pronájmu kapacity plovoucího LNG terminálu, konkrétně s Nizozemskem, Německem a Polskem. Pokud by některá z jednání dopadla pozitivně, mohla by mít ČR pronajatou kapacitu ještě do začátku příští topné sezony. Pro Deník N nyní Síkela doplnil, že nejdál jsou zatím jednání s Nizozemci.

"Nyní je nutné projednávat všechny možnosti. LNG se v nejbližší budoucnosti zřejmě nedostane do ČR ve fyzické formě, ale to nevylučuje možnost takzvaného swap obchodu. Tedy kontraktu s partnerem, který spotřebuje náš nakoupený LNG a dodá nám energetický ekvivalent jiného plynu prostřednictvím existující přepravní cesty. Tedy potrubní plyn z Norska či Ruska," řekl ČTK analytik ENA Jiří Gavor.

Ekonom společnosti Natland Petr Bartoň uvedl, že výhodou Nizozemska je, že má nejen jednu z největších těžeb zemního plynu v EU, ale také jednu z největších kapacit pro přijímání LNG. "Ostatní pobřežní země, například Polsko, budou většinou ani nestíhat uspokojit vlastní poptávku odloučenou od Ruska, natož aby přenechávali část přijímací kapacity nám. Nizozemsko je tak nejlepším kandidátem s nějakou zatím ještě geograficky neurčenou kapacitou, kterou bychom si mohli zarezervovat," řekl Bartoň.

Navíc má Nizozemsko podle něj rozsáhlou plynovou infrastrukturu. "Lze tam náš plyn také chvíli uschovat, než bude volnější nějaká trať na cestě do Česka. V otázce dopravy navíc není nutné řešit transport konkrétních molekul z Nizozemska. Lze to ošetřit obchodními swapy - některý celoněmecký obchodník naše nizozemské molekuly může použít na západě Německa a dát nám ty svoje, blíže našim hranicím," uvedl Bartoň.

Nějaké řešení se před topnou sezonou podle něj najít musí, ani plné zásobníky v ČR nepokryjí potřebnou spotřebu. Snaha pronajmout si kapacitu v pobřežním terminálu LNG je tak podle něj pojištěním, pokud by přerozdělování plynu v rámci evropské solidarity z nějakého důvodu nefungovalo. "Kdyby byla jistota, že bude fungovat, nebylo by třeba usilovat o pronájem přístavní kapacity," dodal.

Související

Více souvisejících

plyn Jozef Síkela

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy