Schůzka ministrů APEC skončila. Kvůli rozdílnému názoru na válku prohlášení nevydá

Schůzka ministrů obchodu členských zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) dnes skončila bez vydání společného prohlášení. Důvodem je rozdílný názor členů na ruskou invazi na Ukrajinu, uvedla agentura Kjódó.

Dvoudenní zasedání v thajském Bangkoku se zaměřilo na to, jak podpořit hospodářský růst ve světě po skončení pandemie nemoci covid-19. Thajský ministr obchodu Jurin Laksanawisit na tiskové konferenci uvedl, že zástupci jednotlivých zemí se shodli na potřebě snížit obchodní bariéry a potvrdili svůj závazek zrealizovat do roku 2040 dohodu o volném obchodu v rámci celé APEC. A to i navzdory tomu, že se nepodařilo najít společnou řeč ohledně války na Ukrajině.

Japonsko a Spojené státy se snažily do společného prohlášení zahrnout výrazy odsuzující ruskou invazi. Ostatní členové, včetně Ruska, se ale podle úředníků postavili proti.

"Při koordinaci formulací ohledně Ruska zde byly velké rozdíly mezi členskými ekonomikami," řekl japonský ministr obchodu Kóiči Hagiuda. Ten sám na zasedání invazi odsoudil jako porušení mezinárodního práva.

Na protest proti invazi také odešli představitelé pěti zemí - Japonska, Austrálie, kanady, Nového Zélandu a Spojených států - když na zasedání vystoupil ruský ministr pro hospodářský rozvoj Maxim Rešetnikov. Ruská delegace následně stejným způsobem zareagovala při vystoupení představitele Spojených států.

Ministři 21 zemí, včetně tří největších světových ekonomik - USA, Číny a Japonska - také jednali o potravinové bezpečnosti a způsobech posílení dodavatelských řetězců.

Na okraj zasedání jednal Hagiuda také s některými svými protějšky, včetně ministrů z Indonésie, Singapuru a Thajska, o otázkách jako je Indopacifický hospodářský rámec (IPEF), což je nový druh obchodní dohody, kterou se snaží USA prosadit mezi zeměmi regionu. Očekává se, že zahájení IPEF oficiálně oznámí americký prezident Joe Biden v pondělí v Tokiu. Hagiuda uvedl, že spuštění IPEF posílí angažovanost USA v regionu a dodal, že Japonsko stále doufá, že Spojené státy se vrátí k dohodě o Transpacifickém parnterství (TPP).

APEC byl založen v roce 1989, aby se na jeho setkáních diskutovalo o volném obchodu a ekonomické spolupráci mezi zeměmi Tichomoří. Je považován za jedno z největších společenství na podporu volného obchodu ve světě. Jeho součástí je 21 zemí, které obklopují Tichý oceán. Je to například Rusko, USA, Čína, Austrálie, Peru, Filipíny, Mexiko, Indonésie či Nový Zéland. V zúčastněných státech žije 37 procent světové populace. Vytvářejí 48 procent objemu světového obchodu a 60 procent globálního hrubého domácího produktu (HDP).

Související

Schůzka Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC)

Většina zástupců APEC odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu

Většina zástupců Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) dnes v prohlášení na závěr dvoudenního summitu v Bangkoku odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu. Shodu nicméně země nenašly, píše s odkazem na diplomatické zdroje agentura Kjódó.

Více souvisejících

APEC

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy