Třebíč na náměstí vysadila deset stromů navíc, památkáři ji potrestali

  12:08
Kvůli deseti stromům, které nechala radnice v Třebíči vysadit navíc při rekonstrukci Karlova náměstí, zřejmě přijde město o dotaci 750 tisíc korun. Příspěvek z ministerstva kultury je určen na regeneraci městských památkových rezervací. Že chce Třebíč mít na náměstí víc zeleně a stínu, se památkářům nelíbí.

„Žádost bude vyřízena rozhodnutím o zamítnutí,“ potvrdila mluvčí ministerstva kultury Petra Hrušová, že město s žádostí o dotaci neuspěje.

Jedná se o důsledek sporu mezi městem a památkáři z Národního památkového ústavu v Telči (NPÚ) o revitalizaci náměstí. Památkářům se nelíbí, že město nerespektovalo původní záměr a stromy vysadilo v rozporu se schváleným projektem a závaznými stanovisky.

Starosta Třebíče Pavel Pacal (Pro Třebíč) výsadbu stromů navíc nepopírá. „Náměstí přece neopravujeme pro památkáře. Nestavíme tu výškové domy, pouze chceme, aby tady lidé měli příjemný stín, aby tam mohli posedět. To, že jsme vysadili více stromů, děláme pro větší pohodu na náměstí, aby znovu ožilo lidmi,“ řekl Pacal.

Podle něj by takhle památková ochrana vypadat neměla. „Pro deset stromů, vysázených v jednadvacátém století, kdy bojujeme s klimatickou změnou, budeme trestat majitele objektů, kteří památkovou ochranu naplňují. Připadá mi to jako pokrytectví a ješitnost některých zaměstnanců z památkového ústavu v Telči,“ dodal.

Původně trhové náměstí nemá být parkem

Jak však uvedli památkáři, o revitalizaci náměstí se roky vedly dlouhé debaty a schválený záměr byl jakýmsi kompromisem zúčastněných stran.

„NPÚ své nároky omezil na základní požadavek: nerozmělnit středový prostor dalšími výsadbami a dopravními pruhy, a to s cílem, aby jediné trhové náměstí existující ve městě od středověku zůstalo náměstím a nestalo se parkem či dopravním terminálem,“ reagovala Ilona Ampapová, mluvčí telčské pobočky NPÚ.

Schválená varianta zeleně zahrnovala stromořadí podél fasád na jižní i severní straně náměstí, čtveřici stromů u sousoší svatých Cyrila a Metoděje, solitérní strom ve východním cípu a květinové záhony na jižní terase. Doplnit ji měly dva vodní prvky.

Oproti původnímu plánu došlo podle památkářů k výsadbě deseti stromů v ploše Karlova náměstí, k odstranění původních obrub kolem sousoší svatých Cyrila a Metoděje, k nedodržení jednotné barevnosti kamene varovných a signálních pásů a později k výsadbě dalších osmi stromů v záhonech mezi liniovými schody.

„Především výsadba stromů ve středové ploše náměstí vede ke vzniku dvouřadých alejí a poškozuje chráněný historický půdorys a prostorovou skladbu památkové zóny,“ tlumočila stanovisko památkářů Ampapová.

Podle ní památkáři obecně stromy na náměstí neodmítají. „Na Karlově náměstí historické zastoupení mají. Není však možné svévolně porušovat kompoziční princip návrhu zeleně a provádět výsadbu v rozporu se schváleným projektem a vydanými závaznými stanovisky,“ dodala.

S více stromy souhlasí opozice i obyvatelé

Telčské pracoviště NPÚ na pochybení upozorňovalo zástupce města. Podnět památkáři podali na krajský úřad, který zahájil přestupkové řízení. Informaci dostalo i ministerstvo kultury.

To následně radnici zaslalo oznámení o neposkytnutí dotace. Peníze měly být použity na opravu pěti objektů. Mezi nimi je například střecha baziliky svatého Prokopa, která je památkou UNESCO, nebo střecha kostela svatého Martina.

„Snažíme se stanovisko ministerstva kultury ještě zvrátit. Rozhodnutí ještě nepřišlo. Pokud dotaci nepřiznají, budeme peníze lidem kompenzovat. Nenecháme je v tom,“ uvedl místostarosta Pavel Janata (KDU-ČSL).

S postupem vedení města v otázce výsadby stromů souhlasí opoziční zastupitel Roman Pašek (Společně otevřeme Třebíč). „Město se snaží udělat náměstí přívětivější pro občany. Je nefér, aby občané nedostali peníze na rekonstrukce památek, a jsem rád, že se k tomu město postavilo čelem a bude to případně kompenzovat ze svého,“ řekl Pešek.

I veřejnost podle ohlasů na sociálních sítích fandí radnici. „Čím více stromů na náměstí, tím lépe pro nás občany Třebíče,“ uvedl v diskusi například Pavel Hruška.