Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Válka na Ukrajině

Milé Rakousko, špatné sis to načasovalo. Přátelit se s Rusy? Podívejte se na to dítě bez ruky

Kontrast mezi obětí ruských zvěrstev na Ukrajině a zdůrazňováním rusko-ukrajinského přátelství. foto: Koláž iDNES.cz

Ukrajinský velvyslanec v Rakousku Olexandr Ščerba se ohradil proti symbolům rusko-ukrajinského přátelství, která se objevují v místě jeho působnosti – ve Vídni. Připomněl, že mezi oběma národy momentálně zeje hluboká propast, když přiložil fotografií malého ukrajinského chlapce se zakrváceným obličejem, který vinou ruského bombardování přišel o ruku.
  19:09

„Milé Rakousko! Nedělej to, zatímco Rusko dělá tamto! Mám tě rád, vím, že jednáš v dobrém úmyslu, ale špatné sis to načasovalo!“ napsal
Ščerba na Twitteru.

Diplomat reagoval na plakát s Rusem a Ukrajinkou, zřejmě manželi, kteří podle všeho žijí v rakouské metropoli. Každý z nich drží kousek puzzle, oblastní manažer Vladimir Kolokolov v barvách ruské vlajky, zdravotní sestra Valentyna Kolokolovová v barvách té ukrajinské. Srdečný výjev doplňuje věta: „Toto je naše Vídeň“.

Kontrast se zraněným chlapečkem je o to výraznější, o co častější případy těžkých zranění končící amputací končetiny vlastně jsou. Nemluvě o úmrtích. Své o tom ví i zranění, kteří se snaží zotavit například v České republice.

Zranění, kteří by nebýt ruské invaze byli zdraví

Nejde o jedinou snahu pokoušet se usmiřovat příslušníky obou zemí zakleslé do strašlivé války, která kromě vojenských obětí má i ty civilní, a to výhradně na ukrajinské straně. Pokusil se o to například papež František o Velikonocích, kdy ve Vatikánu nesly kříž společně dvě ženy z Ruska a Ukrajiny.

Vatikán chtěl podle své tiskové kanceláře zapojením obou žen vyslat znamení míru. Papež, který procesí sledoval vsedě, na tom trval. Ukrajinci mu za to ale nepoděkovali.

A neděkují například ani francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, který naposledy v sobotu telefonicky hovořil společně s německým kancléřem Olafem Scholzem s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem. Ten jim kromě mnohého jiného řekl, „ruské ozbrojené síly přísně dodržují normy mezinárodního humanitárního práva“.

Na Ukrajině se kvůli opakujícím se a nikam nevedoucím telefonátům vžil novotvar „makronovat“, tedy litovat, žvanit, nic nedělat.

Ščerba na Twitteru odkazuje na svou publikaci, vydanou loni v prosinci, tedy dva měsíce před ruskou invazí. V textu varoval Západ před ruským prezidentem. „Vladimir Putin vybudoval jakousi nepřetržitou globální opravnu nefunkčních diktatur: je cílem číslo jedna pro neúspěšné autoritářské vůdce světa,“ napsal s poukazem na to, jak z ruské podpory těží politici, kteří by jinak přišli o moc.

Jedna z reakcí na velvyslancův tweet:

„Zatím se mu to daří, tisíce lidí umírají, nové demokratické státy krvácejí a Západ buď pasivně přihlíží, nebo tento politický podnik horlivě spolufinancuje,“ pokračoval ukrajinský diplomat.

„V určitém okamžiku budou muset USA a EU čelit hořké pravdě: Rusko se rozhodlo konfrontovat se se Západem. Nebylo k tomu donuceno. Mělo jiné možnosti. Rozhodlo se pro strategii podkopávání Západu všude, kde to jde. Západ nemůže na tom nic změnit. Může to buď odrazit, nebo odvrátit zrak, protože Rusko se tlačí kupředu,“ upozorňoval. Podle něho žádný počet mírumilovných projevů, přátelských stisků rukou a návštěv v Moskvě nikdy nepřiměje Putina, aby svůj postoj přehodnotil.

Autor: