Léto u jihomoravských bazénů začíná dřív, zato se však prodraží

  13:02
První zájemci o venkovní koupání se mohou radovat, vodu si letos užijí déle než loni. Potěší i to, že dobu covidu provozovatelé na jihu Moravy věnovali rekonstrukcím a dalším novinkám, někteří však také citelně zdražují.

Brněnské koupaliště Riviéra otevřelo už na konci května. V červnu tady udělají radost školám, které mají v tomto měsíci vstup zdarma. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brněnská městská společnost Starez-sport otevřela v sobotu koupaliště na Riviéře a v Zábrdovicích. Všechny brněnské školy mají po celý červen vstup do areálů zdarma.

„Poprvé jsme tuto možnost nabídli brněnským školám v roce 2019. Následující rok tato akce z epidemiologických důvodů vůbec neproběhla, loni se značnými omezeními. Letos již žádné překážky neočekáváme, děti a studenti si u nás alespoň zčásti mohou nahradit deficit tělesné výchovy ze dvou předešlých let,“ přibližuje mluvčí společnosti Michaela Dittrichová.

Na Riviéře také potěší vyšší počet sociálních zařízení a novinkou je i přítomnost profesionálního volejbalového trenéra na beachkurtech, který poradí zájemcům se základy beachvolejbalu nebo se zlepšením techniky u pokročilejších hráčů.

Jako první se otevřela už v polovině května Městská plovárna Louka ve Znojmě, o čtrnáct dní dřív než loni. Od června se zpřístupní i břeclavské koupaliště s menšími lanovými atrakcemi a opravenými sprchami a také skoro o dvacet dní dříve než loni koupaliště Lázní Hodonín nebo koupaliště v Blansku.

„Pro návštěvníky máme připravené zrekonstruované převlékárny, toalety a sprchy, dále jsme rozšířili možnost vyžití o pingpongové stoly a další drobnosti,“ líčí jednatel společnosti Služby Blansko Zdeněk Grünwald.

Kam k vodě na jižní Moravě

Koupaliště Riviéra Brno (už otevřeno) – celodenní vstupné 240 Kč, snížené 120 Kč.

Koupaliště Zábrdovice Brno (už otevřeno) – 155 Kč, snížené 80 Kč.

Koupaliště Kraví hora Brno (od 1. 6.) – 150 Kč, snížené 80 Kč.

Koupaliště Biotop Brno (od 11. 6.) – 150 Kč, studenti, senioři 100 Kč, děti od 6 do 15 let 80 Kč.

Aquapark Blansko (od 1. 6. dle počasí) – 110 Kč / mládež do 150 cm a důchodci 90 Kč / děti do 6 let 50 Kč.

Koupaliště Tereza Břeclav (od 1. 6.) – 100 Kč, snížené 50 Kč.

Letní koupaliště Hodonín (od 1. 6. dle počasí) – 110 Kč, snížené 90 Kč.

Aquapark Vyškov (otevřeno již nyní podle počasí) – 120 Kč, snížené 100 Kč.

Městská plovárna Louka Znojmo (už otevřeno) – 100 Kč / snížené 80 Kč.

Jelikož byly poslední dvě sezony ve znamení různých omezení, provozovatelé si svorně přejí, aby se jim letos vyhnuly a přidalo se pěkné počasí, aby se mohli vrátit k počtům návštěvníků před pandemií.

Vše se ale do starých kolejí určitě nevrátí, návštěva koupaliště se lidem prodraží. „Vstupné bylo třeba zvýšit, protože se nás znatelně dotýká růst cen na trhu energií a následně i růst cen služeb a produktů,“ vysvětluje Grünwald. Vstupné se v Blansku zvyšuje o dvacet procent.

Přibližně o dvacet až třicet procent víc za lístky dají i návštěvníci koupaliště Biotop v Brně-jih. Tady právě rekonstruují správní budovu s novým občerstvením a posezením na zastřešené terase a budují altán pro konání akcí, otevřou proto až 11. června. Taktéž Lázně Hodonín upravily na koupališti celodenní vstupné zejména kvůli nárůstu cen elektřiny o deset korun.

Naopak Aqualand Moravia, který ještě v lednu nevylučoval, že kvůli cenám energií zdraží, ponechal u základních vstupenek stávající ceny. „Naopak chceme dát lidem možnost si je koupit výhodněji například prostřednictvím e-shopu nebo Skluzaček – tak trochu jiných permanentek s platností po celé prázdniny,“ vysvětluje marketingový manažer Aqualandu Tomáš Svoboda.

Na letošní léto je tady v plánu nový photopoint v supermoderní podobě a bude možné si udělat fotku na mnohem více atrakcích než dříve, a to v letní i vnitřní části. Také tu otevřou Nafouknutý svět – velký prostor s atrakcemi bez vody pro malé i velké návštěvníky.

„Věříme, že sezona bude úspěšná alespoň jako ta loňská, která byla rekordní. A doufáme, že nás v tom podrží i krásné počasí,“ dodává Svoboda.

28. ledna 2022

Zapomenout na koupání naopak zatím musí Mikulovští. I když koupaliště Riviéra poslední dva roky za 70 milionů korun zrekonstruovali, došlo k rozsáhlé havárii na technologii strojovny a není jisté, kdy se ji podaří odstranit.

Cimbál i drinky v kempech

Kdo má raději vodu bez chloru, může zavítat k jihomoravským přehradám. Kempy v jejich blízkosti se už pozvolna plní – především víkendová pevná lůžka v apartmánech, bungalovech a chatkách.

Například kemp v Pasohlávkách už je má přes hlavní sezonu vyprodané. „Očekáváme ale i hosty s karavany a stany. Vzhledem k tomu, že disponujeme volnou plochou přes čtyřicet hektarů, jistě si kempaři místo najdou,“ uklidňuje za marketing společnosti Pasohlávská rekreační Lenka Andrlíková, která věří, že se sem vrátí i cizinci a klapnou i všechny kulturní akce. Kromě nových chatek tady nabízejí také nové hřiště a pumptrackovou dráhu.

Na celé léto jsou už plné i chatky s vlastním sociálním zařízením kempu Apollo v Lednici. „Velký zájem projevily také školy, které prakticky z důvodu covidu dva roky nejezdily na žádné výlety,“ všímá si provozovatelka Lucie Lazová. I tady mají ostatní ještě šanci, je tu místo až pro 200 karavanů. V hlavní sezoně tady potěší cimbálová muzika, country koncerty, představení a tvořivé dílny pro děti.

Provozní manažer Rekreačního areálu Výr na Znojemsku Jiří Rulf sleduje také narůstající oblibu obytných aut. „Upravili jsme rozvržení areálu, aby se jich do kempu vešlo více na úkor stanů, kde je trend opačný,“ vysvětluje. Na návštěvníky čeká i nová recepce a hřiště rozšířená o skluzavky a prolézačky.

Veškeré ubytovací kapacity už má z pětaosmdesáti procent zaplněné kemp Vranovská pláž. I tady se přes zimu budovalo. Potěší nové posezení s přístřeším pod jednou z restaurací a zmodernizované dětské hřiště.

„V tuto chvíli doděláváme plážový bar, kde si zákazníci již brzy mohou užít osvěžení ve formě míchaných drinků,“ zve za marketing kempu Dominik Doseděl.

O výši inflace u vranovské pláže podražilo ubytování v mobilheimech, už loni i bydlení v chatkách, naopak stanů a karavanů se to nedotklo. Ve Výrovicích ceny ubytování upravili jen v jednotkách procent, v Pasohlávkách asi o deset procent.

Lednické Apollo muselo ceny zvýšit dvakrát tolik. „Na zálohách energií letos platíme o sto procent více než loni. Zdražení se týkalo také nabízeného sortimentu v bistru, bohužel vstupní ceny potravin jsou vyšší,“ podotkla provozovatelka Lazová.