Volejbalisté v Evropské lize zůstávají stoprocentní, znovu porazili Lotyše

foto 4. kolo skupiny C Evropské ligy volejbalistů, ČR - Lotyšsko, 4. června 2022 v Karlových Varech.Zleva: Patrik Indra z Česka, Kristaps Šmits z Lotyšska, Josef Polák z Česka, Jan Galabov z Česka

Karlovy Vary - Čeští volejbalisté zůstávají v Evropské lize stoprocentní. Lotyšsko porazili i podruhé 3:0 na sety, ale tentokrát byly sady vyrovnanější než ve středu na soupeřově půdě. V Karlových Varech Češi zvítězili 25:14, 25:22 a 25:20. Po čtyřech zápasech mají 12 bodů a jsou blízko postupu do Final Four.

Fotogalerie

Česko se dnes muselo obejít bez prvního nahrávače Jakuba Janoucha. Jeho náhradník Luboš Bartůněk v prvním setu dirigoval hru výborně a domácí úvodní sadu ovládli jedenáctibodovým rozdílem. Pak se ale začaly do hry českého týmu vkrádat nepřesnosti a Lotyši především díky zlepšené obraně drželi krok. Ve druhé sadě sice ani jednou nevedli, ale ještě za stavu 15:15 bylo srovnáno. Pak svěřenci Jiřího Nováka odskočili na tříbodový rozdíl a ten už do konce setu udrželi.

Na začátku třetí sady zůstali na palubovce dnešní druhý nahrávač Jiří Srb a univerzál Marek Šotola, kteří střídali ve druhé polovině druhého setu. Česká hra pořád příliš nefungovala a Lotyši poprvé v zápase vedli - 9:8. Obrat přišel až na stav 16:14 pro domácí, kteří ukončili zápas především díky dalším tvrdým servisům Jana Galabova.

Trenér Novák byl navzdory čtvrté výhře za tři body ke svým svěřencům kritický. "S hrou jsem dneska hrubě nespokojen. Nechci, abychom se prezentovali takovýmhle volejbalem, i když víme, že jsme silnější než soupeř. Dneska tomu chyběla spoustu věcí," řekl České televizi. Postrádal agresivitu na bloku, na níž má být po dobrém podání založena česká obrana.

Českému týmu navíc scházel útočný lídr. Nejproduktivnější byl devítibodový smečař Martin Licek, kterému s osmi body sekundovali Šotola a blokař Josef Polák. "Na útoku to bylo špatné. Nevím, jestli to bylo útočníky, nebo nahrávači. Přihráno bylo slušně, ale úspěšnost útoku byla nízká," poznamenal Novák k duelu, v němž jeho svěřenci útočili s úspěšností 47 procent.

Další zápas v Evropské lize čeká české volejbalisty ve středu, kdy se od 20:30 utkají v Kortrijku s Belgií. Doma ji porazili 3:0 na sety.