Paměť regionu a cesta k odpuštění. 17. ročník festivalu Za poklady Broumovska zahájí premiéra Krajiny paměti Kryštofa Marka

Premiérou skladby s názvem „Krajina paměti“ rezidenčního skladatele festivalu Kryštofa Marka v podání harfistky Kateřiny Englichové a Filharmonie Hradec Králové bude v sobotu 25. června zahájen 17. ročník festivalu Za poklady Broumovska. Na zahajovací koncert naváže dalších 12 prázdninových koncertů v kostelích broumovské skupiny a doprovodný program na konci léta. Vstupné na většinu koncertů zůstává dobrovolné – výtěžek putuje na pomoc kostelům.

Kryštof Marek

Průvodním motivem 17. ročníku festivalu je „Krása dialogu“. Dialog hudby a architektury se promítne i do obsahu premiérové skladby rezidenčního skladatele festivalu Kryštofa Marka na zahajovacím koncertě festivalu. V sobotu 25. června v 18:00 zazní v klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově Markova premiéra s názvem Krajina paměti. Skladba vznikla na objednávku festivalu, a připomene výročí 300 let od úmrtí Kryštofa Dientzenhofera, stavitele kostelů broumovské skupiny, které budou letos v červenci zařazeny mezi národní kulturní památky. Sólistku premiéry harfistku Kateřinu Englichovou doprovodí Filharmonie Hradec Králové pod vedením Andrease Sebastiana Weisera. Program sobotního koncertu dále nabídne výběr z Tanců pro harfu a smyčcový orchestr Clauda Debussyho, Introdukci a Allegro pro harfu, flétnu, klarinet a smyčce Maurice Ravela a Serenádu pro smyčce Antonína Dvořáka.

Po zahajovacím koncertu budou každou prázdninovou sobotu následovat další vystoupení českých i zahraničních interpretů. Festivalovým posluchačům se představí rakouští saxofonisté Aureum Saxophone Quartett, klavírista Jan Schulmeister a Wihanovo kvarteto, izraelský klavírista Boris Giltburg, trumpetisté Marek Vajo a Jiří Houdek s varhaníkem Alešem Bártou, Cimbálová muzika Milana Broučka a zpěvák Václav Noid Bárta, Kateřina Englichová s pěvkyní Markétou Cukrovou, polský hornista Pawel Cal a účastníci a lektoři Letních hornových kurzů: Olivier Darbellay, Jens Plücker, Zuzana Rzounková, Jan Vobořil, houslista Kristian Mráček s violoncellistou Davidem Pěruškou, německý klavírista Matthias Kirschnereit a slovensko-maďarský Orchestr Beliczay s hornistkou Zuzanou Rzounkovou, klarinetistou Milanem Polákem a klavíristkou Janou Goliášovou.

Na konec srpna plánuje festival pokračovat v experimentu z minulého roku v podobě Festivalového Finále – dvoudenního programu směřovaného především do areálu broumovského kláštera. Koncentrovaný program představí kromě renomovaných umělců také regionální umělce v různých akustikách a prostředích, které nabízí samotný areál Kláštera (kostel sv. Vojtěcha, Zahrada, Sál Dřevník). Hudební program doplní divadelními představeními pro děti Naivního divadla Liberec a prohlídkami spojenými s hudebním vystoupením Tria Braunensis zaměřenými na otisky barokního umění v broumovském klášteře, včetně prohlídky refektáře, knihovny s mnoha vzácnými tisky a barokního kostela sv. Vojtěcha.

Sdílet článek: