Mintálová a Grigar nezvládli finále K1 v Prahe, chybovali už v úvode

Eliška Mintálová.
Eliška Mintálová. (Autor: TASR - Ján Krošlák)
TASR, SITA|11. jún 2022 o 13:05 (aktualizované 11. jún 2022 o 14:02)

Zvíťazili Foxová a Kauzer.

PRAHA. Slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Eliška Mintálová obsadila na podujatí Svetového pohára v pražskej Troji desiate miesto v K1.

O niečo lepšie sa darilo Jakubovi Grigarovi, ktorý obsadil v mužskej K1 šiestu priečku.

Chybovala už na druhej bránke

Mintálová si v sobotnom finále si pripísala až 54 trestných minút a za víťaznou Austrálčankou Jessicou Foxovou zaostala o 55,68 sekúnd.

Foxová triumfovala aj s dvomi trestnými minútami, druhá skončila Nemka Elena Liliková (+0,89 s), pódium doplnila Camille Prigentová z Francúzska (+1,42).

Mintálová dosiahla v semifinále štvrtý najlepší čas, no finálová jazda jej nevyšla. Dotyk mala už na druhej bránke, ťukla aj desiatu a na 11. bránke dostala "päťdesiatku", čo definitívne pochovalo jej medailové nádeje.

"Mala som horší nájazd, potom som to musela napravovať, no a potom som si odťukla celú bránu a bolo zle. Možno keby som do toho išla trochu s rozumom a neskúšala to vyhrotiť, tak by to bolo omnoho lepšie," komentovala 23-ročná kajakárka svoj výkon.

Z nevydarenej finálovej jazdy nerobí tragédiu: "Je to Svetový pohár, beriem to ako veľmi dobrý tréning na vrcholy sezóny, ktoré ma čakajú."

Mintálová bola jedinou slovenskou zástupkyňou vo finále. Zuzana Paňková sa do elitnej desiatky neprebojovala, v semifinále skončila s dvomi trestnými sekundami a stratou 14,97 s na 25. mieste.

Grigara zdolal veterán

Grigar v sobotnom finále predviedol rýchlu jazdu, ale nabral až osem trestných sekúnd a v cieli mal manko 5,40 s na víťazného Slovinca Petra Kauzera.

Druhé miesto obsadil Talian Giovanni De Gennaro so stratou 95 stotín, pódium doplnil tretí Martin Dougoud zo Švajčiarska (+1,74).

Veterán Kauzer sa vo finále vyhol chybám a slávil už svoj dvanásty triumf vo Svetovom pohári. Tridsaťosemročný kajakár vyhral v Troji prvýkrát, doteraz najlepšie sa v českej metropole umiestnil v roku 2011, keď bol tretí.

Z domácich pretekárov skončil v sobotu najvyššie Jiří Prskavec, ktorý obsadil štvrtú priečku.

Dvadsaťpäťročný Grigar postúpil do desaťčlenného finále z prvého miesta v semifinále, v ktorom predviedol bezchybnú jazdu a spoločne s Poliakom Jakubom Brzezinským dosiahol identický najlepší čas - 95,29 s.

Vo finále mu však nevyšiel už úvod, keď ťukol štvrtú bránu. Po chybách na 11. a 13. bráne vedel, že boj o medaily je stratený, následne pridal ešte jeden dotyk na sedemnástke.

Strieborný medailista z OH v Tokiu mal však čistý čas mimoriadne rýchly - bez chýb by 92,94 s znamenalo jasné víťazstvo.

"Do finálovej jazdy som šiel s cieľom odjazdiť precízne všetkých 23 brán, dať si pozor, aby som neurobil nejaké veľké chyby. Bohužiaľ, hneď v úvode na jednej z bránok tá chyba prišla. Vedel som, že s tým ťukom to bude veľmi náročné. Snažil som sa to trochu pohnať. Jazda bola na hrane rizika, tie drobné ťuky tam proste prišli," komentoval svoju jazdu Grigar.

V sobotu popoludní sa uskutoční aj kvalifikácia v extrémnom slalom, ktorý vyvrcholí v nedeľu vyraďovacími jazdami. V nedeľu sa tiež predstavia v akcii kanoisti a kanoistky, semifinále je na programe dopoludnia a finále popoludní.

Slovensko bude mať v semifinále päť zástupcov - Emanuela Luknárová, Zuzana Paňková, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš a Marko Mirgorodský.

Svetový pohár vo vodnom slalome - Troja (Praha)