Spálené Poříčí se otřásalo v základech. Po letech opět hostilo oblíbený Basinfirefest

28. červen 2022

Naposledy se hudební festival Basinfirefest, kde se na pódiu objevuje spousta českých i zahraničních interpretů, konal ve Spáleném Poříčí na jižním Plzeňsku v roce 2017. Po několikaleté pauze plánovali pořadatelé jeho návrat. Ten se však kvůli koronavirové pandemii nekonal. 16. ročník festivalu byl tedy odložen až na letošní rok, konkrétně na 23.-26. června.

„Momentálně jsou lidé trochu opatrnější, chodí jich spíše méně, ale věříme, že se to do budoucna změní. Jsou tím zasaženy všechny koncerty a v rámci toho jsme docela spokojení s tím, jak letošní ročník dopadl,“ sdělil na úvod spolupořadatel akce Tomáš Fiala, který dále pokračoval:

„Máme hroznou radost, že jsme ve Spáleném Poříčí, ten festival tady byl odjakživa. Je tady pěkná příroda, jedná se o začátek Brd. Sjíždějí se sem lidé z celé republiky a to prostředí jim přijde velmi sympatické. Hrají tady jak metalové kapely, tak ale třeba i soubory, které mají návaznost na folk a neofolk, jako například čeští Silent Stream of Godless Elegy, kteří do toho mísí tradiční lidovou hudbu, popř. můžeme jmenovat Heilung.“

Redaktorka Kateřina Dobrovolná se zpěvačkou ukrajinské kapely Jinjer

A jak se na festivalu líbilo návštěvníkům? „Je to opravdu paráda, počasí vyšlo krásně, jen v pátek vydatně pršelo, ale jinak je tady skvělý areál na krásné louce, kde je spousta prostoru, takže se tady člověk nemusí mačkat s ostatními,“ podělila se o své dojmy ze čtyřdenní akce návštěvnice Magda.

Jak byli s festivalem spokojení interpreti a která zahraniční hvězda pozdravila posluchače Českého rozhlasu Plzeň? Poslechněte si reportáž!

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.