ME Anadia 2022: Spěšná slaví zlato v Short Tracku

Evropský šampionát započal pro českou reprezentaci nejlepším možným způsobem, Spěšná ovládla Short Track...

Autor: Tomáš Ježek

Portugalské městečko Anadia, ležící asi 40 kilometrů od Atlantiku, se dnes stalo svědkem historického úspěchu české bikerky. Simona Spěšná ovládla premiérový boj o titul mistryně Evropy v short tracku v kategorii juniorek. V kategorii juniorů dojel na 29. místě Václav Ježek, v elitních ženách byla 14. Karolína Bedrníková, zlato slavila Švýcarka Ronja Blöchlinger, v mužích zvítězil Brit Charlie Aldridge, Filip Konečný byl 11.

V 11:30 tamního času (v Portugalsku je o hodinu méně) se na start v národním cyklistickém centru postavily juniorky a hned v úvodním závodě na ME brala česká reprezentace zásluhou Simony Spěšné zlato, navázala tak na triumf Ondřeje Cinka z ME 2012 v Moskvě.

"Já moc nevěděla, jak do závodu vstoupit, short track jsem ještě nikdy nejela. Bylo zde více favoritek, proto jsem se držela na druhé, třetí pozici a moc jsem neplýtvala silami. Bylo to hodně rychlé hned od začátku a nevěděla jsem, zda to tempo vydržím, ale vydržela jsem. V poslední zatáčce jsem podjela do té doby vedoucí Švýcarku a v cílové rovince už jsem malý náskok uhájila," uvedla Simona.

Vítězné gesto Simony Spěšné se Superiorem nad hlavou!

"Závod byl super, jsem ráda, že se to povedlo. Důležitý ale teď je pořádně zregenerovat, mám za sebou masáž, zchladila jsem si nohy v bazénu. Sobotní závod se blíží, zítra štafety nejedu, takže mě taťka vezme za auto, abych se roztočila. Na cross - country se dost těším, trať se mi líbí, na každém metru se něco děje. Myslím si, že by se mi to v sobotu mohlo povést, věřím si. Největší favoritkou je Monique Halter ze Švýcarska, ale kdyby se mi s ní podařilo dojet, mohlo by ji to trochu rozhodit. Většinou se jí zatím podařilo odjet. Když s ní ale přežiju začátek, dalo by se přemýšlet nad největším úspěchem, ale uvidíme, jak se to vyvine...," sdělila nám dále Simona.

Podium juniorek, zleva Lea Huber (SUI), Simona Spěšná, Monique Halter (SUI)

V kategorii juniorů triumfoval švýcarský biker Yanick Binz, na druhém místě dojel jeho reprezentační kolega Loris Hätenschwiler a třetí byl Švéd Leo Lounela. Český reprezentant Václav Ježek dojel na 29. místě a ze svého výsledku nebyl nadšen: "Necítil jsem se dnes stoprocentně, nebylo to ono. Roli hrála i špatná pozice na startu, jel jsem z páté řady, což je v takhle krátkém a rychlém závodě velká nevýhoda, navíc se startovní pole při nájezdu na můstek zastavilo a my vzadu čekali, až se ti před námi rozjedou. Napravit to ale můžu zítra, jedu eliminator a v sobotu pak cross - country, tak uvidíme, jak to půjde."

Yanick Binz (SUI) vítězí v závodě juniorů

Protože závody evropského šampionátu v cross - country se v letošním roce konají v jiných destinacích pro juniory + U23 a elitní kategorie (ti absolvují ME v srpnu v Mnichově), chyběly na startu dnešního short tracku největší hvězdy světového mountainbikingu. Triumfovala tak pro méně znalé fanoušky horských kol neznámá jména, a to jak v kategorii elitních mužů, tak elitních žen. Vítězné Švýcarce Ronje Blöchlinger patří dokonce až 144. místo v mezinárodním žebříčku UCI.

Oproti Světovému poháru, kde se jezdí short track v časové délce okolo 20 minut, byly dnešní závody delší. Vítězný Charlie Aldridge v elitní kategorii mužů se dostal do cíle jen s 12sekundovou rezervou do půlhodinového závodu.

Podium elitních žen, zleva Giorgia Marchet (ITA), Ronja Blöchlinger (SUI), Linn Gustafsson (SWE)

A vítězné gesto britského bikera Charlieho Aldridge, za ním se na podium poskládal David Campos (ESP) a třetí byl Alexandre Balmer (SUI)

A jak si vedli v elitních kategoriích čeští reprezentanti? Ani dobře, ani špatně, rozhodně se ale neztratili. Vzhledem k tomu, že úvodní šampionát v short tracku byl uspořádán pouze pro juniorské a elitní kategorie, jezdci U23 byli opomenuti. Oba čeští zástupci v elitě ale věkem do kategorie U23 patří, dnešní nelehký úkol zvládli nejlépe, jak mohli. Karolína Bedrníková dojela na 14. místě, Filip Konečný byl 11.

Filip Konečný

Zítřejší program na mistrovství Evropy v portugalské Anadii pokračuje v 11:30 štafetou, ve které se představí česká šestka ve složení Jan Zatloukal, Ondřej Novotný, Eliška Hanáková, Zuzana Šafářová, Adéla Holubová a Jan Sáska. Ve večerních hodinách se pak uskuteční Sprint Eliminator, kde startuje Václav Ježek a Zuzana Šafářová.

Mohlo by vás zajímat

1. OstatníCyklistika bude součástí multisportovního ME i v letech 2026, 2030 a 2034
    Cyklistika bude součástí multisportovního ME i v letech 2026, 2030 a 2034
  2. Mistrovství EvropyZemanová bere bronz na mistrovství Evropy, Boroš v elitě 15.
    Zemanová bere bronz na mistrovství Evropy, Boroš v elitě 15.
  3. Mistrovství EvropyME cyklokrosařů poprvé zařadilo štafety, šampionát ale ohrožuje počasí
    ME cyklokrosařů poprvé zařadilo štafety, šampionát ale ohrožuje počasí
  4. Mistrovství EvropyMistrovství Evropy v cyklokrosu hostí francouzské Pont-Chateau
    Mistrovství Evropy v cyklokrosu hostí francouzské Pont-Chateau
  5. Ostatní závodyPrvními evropskými šampiony na gravelu Stuyven a Wiebes, skvělý Vakoč šestý