Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V EU datujete jako doma, ale na neomezená data zapomeňte

  1:08aktualizováno  12:48
Mobilní telefony nás budou provázet i o letních radovánkách, a to včetně cest do zahraničí. V Evropě je cestování z pohledu mobilních služeb prakticky bez starostí, většinou je možné využívat je jako doma. Výjimkou jsou však data u datově neomezených tarifů. Operátoři jasně říkají, jaký objem je možné vyčerpat bez obav z příplatku.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

S koncem školního roku zamíří statisíce Čechů na letní dovolenou. V případě, že ji budou trávit kdekoli v tuzemsku, nemusí z pohledu mobilních služeb nic řešit. To prakticky platí i o dovolenkovém čase stráveném v přilehlých státech i v Čechy nejoblíbenějších dovolenkových destinacích, tedy Chorvatsku, Řecku či Itálii. Od poloviny června 2017 totiž v EU platí princip „roam like at home“ (RLAH), tedy „v roamingu jako doma“.

Ve státech EU a Evropského hospodářského prostoru (EHP), jehož členy jsou i Norsko, Island a Lichtenštejnsko, tak voláte, esemeskujete a datujete za stejných podmínek jako doma, tedy bez jakýchkoli příplatků. To znamená, že třeba i navigaci v telefonu můžete používat bez obav z jakýchkoli příplatků, pokud máte v rámci svého tarifu k dispozici dostatečný datový objem.

Obsahuje-li váš tarif či měsíční balíček navíc i volné jednotky, pak je využíváte i v EU a EHP. Tedy vyjma těch určených do vlastní sítě. Takové nelze totiž po přihlášení do sítě zahraničního operátora čerpat. Pozor tedy třeba i v příhraničí, kde se váš mobil může přihlásit do zahraniční sítě namísto té domácí, která nemá v daném místě dostatečně silný signál. Předejít tomu lze deaktivací roamingu v telefonu či změnou automatického vyhledávání sítě v nastavení telefonu na manuální výběr.

To se může hodit nicméně i v zahraničí, a to třeba konkrétně ve Francii, v Itálii, Německu či Rakousku v případě, že dovolenou trávíte v blízkosti hranic s neunijním Švýcarskem, na které se tak princip RLAH nevztahuje. Zabráníte tedy automatickému přehlášení na silnější síť neunijního operátora, jejíž využití by znamenalo zcela jiný přístup k účtování spotřebovávaných služeb. V závislosti na operátorovi totiž třeba minutový hovor ze Švýcarska vyjde na minimálně 30,52, maximálně pak 42,35 koruny. A pozor, platí se i příchozí hovory. Minuta vyjde na až 24,20 koruny. Odeslání SMS stojí mezi 9,60 a 12,10 koruny. A data? V jejich případě jsou rozdíly propastné: zatímco u O2 stojí 1 MB „jen“ 3,90 koruny, tak u Vodafonu je to již 7,70 koruny a u T-Mobilu pak závratných 75 korun.

Mimo EU a EHP jsou nicméně i další destinace, v nichž Češi rádi tráví letní dovolené. Namátkou třeba Turecko či Egypt. Konkrétně v Egyptě přitom minutový odchozí hovor může přijít i na 66,55 koruny, příchozí pak v závislosti na operátorovi stojí až 54,45 koruny. V případě mobilních dat jsou pak sazby shodné jako ty, které si operátoři účtují při pobytu ve Švýcarsku. A pozor třeba na Kypr, ten je totiž rozdělený na evropskou a tureckou část (Severní Kypr). Zatímco v té první budete služby využívat stejně jako doma, tak ve druhé platí ceny jako ve Švýcarsku. Naopak v exotických destinacích, jako jsou Martinik, Guadeloupe či Francouzská Guyana, využíváte mobilní služby stejně jako doma. Jde totiž o zámořské departmenty Francie.

Jak je to v EU s těmi neomezenými daty?

U tarifů s omezenou porcí dat není v rámci EU a EHP při obvyklé spotřebě nutné prakticky cokoli řešit. Prováděcí nařízení Evropské komise se dotýká spíš zákazníků, kteří využívají tarify s neomezenými daty. Operátoři jsou totiž oprávněni spotřebu dat v roamingu limitovat. Datový limit v EU se vypočte jako podíl dvojnásobku ceny datového balíčku/tarifu s mobilními daty bez DPH a regulovaného cenového stropu pro roamingová data (od 1. 7. 2022 to jsou 2 eura za 1 GB). O tom, jaký datový objem může zákazník s datově neomezeným tarifem v EU a EHP vyčerpat bez příplatku, informují operátoři přímo u daných tarifů. Tedy i u těch s neomezenými daty.

Nejjednodušší přístup má dlouhodobě Vodafone, který bez ohledu na variantu datově neomezeného tarifu uplatňuje v EU pouze jeden jediný datový roamingový limit ve výši 64 GB. Tento limit platí i pro datově neomezený studentský tarif.

„Po jeho vyčerpání zákazník zaplatí regulovanou cenu,“ informovala redakci Mobil.iDNES.cz Charlota Dědková z tiskového oddělení Vodafonu s tím, že tato cena se mění v souladu s nařízením EU.

Tedy k 1. červenci, od kdy platí nový cenový strop i za hlasové služby: do roku 2024 bude činit 0,022 eura, od roku 2025 pak 0,019 eura. SMS pak jsou zastropovány na 0,004 eura s následným poklesem na 0,003 eura. Evropské orgány se totiž už koncem loňského roku dohodly na další desetileté platnosti stávajícího systému RLAH (více viz Za ceny jako doma budeme z EU volat či surfovat dalších deset let).

Ale zpět k datově neomezeným tarifům a čerpání dat v EU. U O2 již záleží na tom, jaký tarif s neomezenými daty zákazník využívá. Vůbec největší objem dat, konkrétně 90 GB, může vyčerpat ten s nejvyšším tarifem Neo Platinový (datově neomezený tarif za 2 499 korun za měsíc). S tarifem Neo Zlatý (1 599 korun za měsíc) lze v EU vyčerpat 60 GB dat, s Neo Stříbrný pak 50 GB, Neo Bronzový 45 GB a s Neo Modrý 40 GB. U datově neomezeného studentského tarifu You Neo pak datový EU limit činí 35 GB.

„Po vyčerpání EU limitu zůstává zákazník dále připojený a čerpá data, která se účtují ve formě příplatku. Ten pokrývá náklady ve velkoobchodních cenách, za které operátor nakupuje data od ostatních operátorů,“ informovala tisková mluvčí O2 Veronika Zachariášová s tím, že operátor každému zákazníkovi hlídá útratu až do výše 1 500 korun.

„Po dosažení této částky se pak může sám rozhodnout, zda si tento ochranný limit obnoví a bude pokračovat v placeném připojení dál,“ doplnila.

I u T-Mobilu se množství dat, která lze u datově neomezených tarifů v EU vyčerpat, odvíjí od daného tarifu. Vůbec největší datový objem si užijí zákazníci operátora využívající nejvyšší dostupný tarify, tedy Neomezeně 5G XXL (1 575 korun za měsíc). Ti mají v unijních státech k dispozici 53 GB. S tarifem Neomezeně 5G XL (1 275 korun za měsíc) je to o 10 GB méně, s Neomezeně 5G L (1 075 korun za měsíc) je to již „jen“ 37 GB. U tarifů Neomezeně XXL a Neomezeně XL jsou pak limity 33 a 30 GB. U studentského datově neomezeného tarifu (Student neomezeně) ja pak limit v EU 22 GB.

„Do této stanovené výše čerpá zákazník data v EU za stejných podmínek jako doma. Pokud zákazník data v roamingu vyčerpá, může si buď dokoupit další balíček dat, nebo si zvolit, že za každý vyčerpaný MB dat mu budeme účtovat regulovaný příplatek,“ uvedla Zuzana Netolická z tiskového oddělení T-Mobilu s tím, že jeho výše je opět stanovena unijní regulací.

A co Velká Británie? Mám se bát příplatků?

Je tomu již téměř dva a půl roku, co Velká Británie formálně vystoupila z Evropské unie. Od konce ledna 2020 tak přestaly roamingové sazby v této zemi teoreticky podléhat evropské regulaci. Nicméně díky přechodnému období, během kterého obě strany řešily vzájemné budoucí obchodní vztahy, se tak odchod Britů z Unie do cen roamingu a potažmo i mezinárodních hovorů nepromítl. A nestalo se tak ani po uzavření obchodní dohody, která vstoupila v platnost 2. ledna 2021.

Už tehdy operátoři shodně informovali, že k žádné změně, co se zařazení Velké Británie do jiné roamingové zóny týče, prozatím nedojde (více viz Roaming ve Velké Británii kvůli brexitu nepodraží. Alespoň prozatím). A na jejich přístupu se nic nemění ani v současnosti.

„Operátor O2 zachoval všem zákazníkům výhodné podmínky pro roaming ve Spojeném království (UK) i po vystoupení této země z EU. Zákazníci zde tak i nadále mohou používat roamingové služby a účtování tak, jak jsou zvyklí v jiných EU zemích,“ uvedla pro redakci Mobil.iDNES.cz Zachariášová z O2.

Totéž platí i pro zákazníky T-Mobilu. „Na našem postoji se nic nezměnilo a zákazníci mohou využívat roaming (ve Velké Británii) jako ve zbytku EU, tedy v zóně 1,“ uvedla Zuzana Netolická z tiskového oddělení.

Nic se nemění ani pro zákazníky Vodafonu. „Velkou Británii stále účtujeme jako Roam Like at Home. Pokud by k nějakým změnám v budoucnosti došlo, budeme o tom včas zákazníky informovat,“ zmínila Charlota Dědková.

Mobilní služby ve Velké Británii lze tak i nadále využívat za stejných podmínek jako doma, tedy bez obav z vyšších účtů kvůli přesunutí ostrovního království do dráže zpoplatněné roamingové zóny. K takovému kroku se žádný z tuzemských mobilních operátorů prozatím nechystá.

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pošlete sportovní fotku a vyhrajte smartphone nebo dres Patrika Schicka

8. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 13:04

Zachyťte na fotografii sportovní moment a vyhrajte úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Možná s nenápadnou výbavou, ale je to poctivě postavená stylovka

22. dubna 2024

Oppo se v kontextu dalších čínských výrobců prezentuje jako prémiová značka. Rozhodně se nesnaží o...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...