V olomoucké vilové čtvrti mohou vyrůst bytové domy, přes nesouhlas okolí

  8:52
Ve vilové čtvrti poblíž centra Olomouce plánuje developer postavit místo zchátralé vily bytový dům. Proti projektu nazvanému Rezidence Bořivojova se ozvali lidé z okolí i útvar hlavního architekta. Majitel však dodržuje pravidla daná územním plánem a v jiné části města už se mu před časem podobná proměna podařila.

Pobořený plot, vyvrácená vrata a opadaná omítka dávají tušit, že kdysi krásná vila není v dobrém stavu. Obyvatele čtvrti ale překvapilo, že místo opravy se chystá demolice a nové bydlení s mnohem větší kapacitou.

„Vlastník objektu zamýšlí dům odstranit a nahradit jej velmi intenzivním bytovým domem. V současné době jsme proti vydanému územnímu rozhodnutí podali odvolání, uvedl za obyvatele Bořivojovy a Boleslavovy Martin Wyzula.

Připomíná i problémy, které začaly s prodejem domu. V lednu se místní obraceli na stavební úřad kvůli tomu, že dům měl vyvrácená vrata, a byl tak přístupný komukoli.

„Stává se místem sociálně patologických jevů. Nejsou patrné žádné kroky vlastníka směrem k zajištění objektu,“ dodal Wyzula a zmínil i situaci, kdy začátkem května ráno někdo odstranil před domem ze stromořadí nově vysazený strom.

V následujícím týdnu na místo vyjížděli hasiči, protože střechou procházel kouř. V domě narazili na neznámého muže. „Podle velitele zasahujícího hasičského sboru byl zřejmě pod vlivem návykových látek a pálil na chodbě izolaci na kabelech,“ zmínil Wyzula.

Podobně jako obyvatelé se za účastníka řízení, jímž je město Olomouc, zachoval i magistrát krajské metropole. Odvolání podal útvar hlavního architekta.

Místo kdysi honosné vily bude 22 bytů

Čtyřpodlažní stavba s plochou střechou počítá s dvaadvaceti byty. Úředníkům vadí, že zatímco dnes je pozemek zastavěný ze zhruba patnácti procent, nově by to bylo přibližně devadesát.

V okolí jsou přitom převážně dvoupodlažní domy se sedlovými střechami a zahradami. Zelená střecha novostavby podle nich jako náhrada nestačí.

„Projekt je třeba posuzovat s ohledem na stávající charakteristiky území, zejména jeho urbanistickou strukturu, objemové a architektonické řešení staveb, způsob užívání staveb a charakter veřejných prostranství,“ stojí v odvolání.

Rozhodnout o něm má krajský úřad. „Spis byl předán odvolacímu správnímu orgánu. O odvolání nebylo dosud rozhodnuto,“ shrnula za stavební úřad, který územní rozhodnutí vydal, mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Ačkoli útvar hlavního architekta sází na nesoulad projektu s územním plánem, podle opozice to tak nakonec být nemusí.

„Jde o relativní podrobnost v územním plánu Olomouce. Ten, zjednodušeně řečeno, obsahuje jen jeden funkční typ na bydlení. Tedy výškové stavby, bytové domy, rodinné domy i vilky. To znamená veškerou zástavbu,“ vysvětlil Pavel Grasse (Pro Olomouc).

„V tom je celý problém. Lidé si mohou stěžovat, jak chtějí, ale investor vždy koná v souladu s právem,“ upozornil opoziční zastupitel, jenž dříve působil jako hlavní architekt ve Šternberku nebo Českém Krumlově.

Obytná čtvrť: jen rodinné domy

Grasse prosazoval pro obytné čtvrti omezení na rodinný dům s šikmou střechou o dvou nadzemních podlažích, kde by byly povolené maximálně tři byty. „O změnu nebyl zájem. V Olomouci chtějí developeři stavět hlavně investiční byty,“ poznamenal.

Uvedl případ, kdy majitel prodává vilku ve Dvořákově ulici a už ho oslovili tři zájemci, kteří by ji hned zbourali a postavili tam bytový dům. „Těchto snah bude přibývat. Olomouc na tento atak developerů není ale vůbec připravená,“ domnívá se Grasse.

Právě ve Dvořákově ulici postavil namísto vily moderní stavbu s devatenácti byty stejný investor – Karel Kubík, jenž stojí za Rezidencí Bořivojova. I když někteří s demolicí nesouhlasili, úřad v postupu pochybení nenašel.

„Pokud bude v těchto případech docházet k soudnímu řízení, jsem přesvědčen, že developeři mají dobře nakročeno,“ dodal Grasse. MF DNES Karla Kubíka požádala o vyjádření, ten ale na žádost nereagoval.

Zatím jsou rozporuplné případy posuzovány jednotlivě. Tak tomu bylo i u projektu 143 malometrážních bytů a 39 parkovacích míst v Kašparově ulici, kde investor Kubík plánoval koleje pro ubytování studentů.

Proti se ale postavili kromě sousedů i někteří politici a komise architektury olomoucké radnice. Město totiž vlastnilo pozemky, kde měla být příjezdová cesta. Krajský úřad nakonec záměr stavby zamítl.

„Všichni jsme se jednomyslně shodli, že prezentovaný záměr je pro tuto lokalitu nevhodný, i když není v rozporu s územním plánem,“ sdělil tehdy předseda komise pro architekturu Michal Giacintov a člen rady města (KDU-ČSL).