Chytilová mě naučila jiný přístup k filmu, říká režisérka Eva Toulová

17. červenec 2022

Ač teprve třicátnice a kousek, filmová režisérka Eva Toulová má na svém kontě mnoho práce, poznala slávu a uznání na mezinárodním pódiu. Poznala i zdrcující kritiku. Obstála ve světě plném testosteronu. Adrenalinovou a rušnou práci režisérky kompenzuje soustředěnou a tichou tvorbou u malířského stojanu. Jak se její osobnost promítá do jejího díla, jak snáší kritiku a co ji při její tvorbě limituje?

Toulová byla na FAMU studentkou Věry Chytilové. „Určitě mě to poznamenalo v dobrém. A já jsem se docela už tehdy zhlížela v ženské tématice, což jsme měli určitě společné. Ale paní Chytilová mě naučila jiný přístup k filmu – který jsem tehdy jako žačka tak ještě nenačerpala –, že byste měli zkusit tvořit i dost ze sebe a třeba si najít k sobě nějaké téma, které vás trápí, a třeba si tím filmem, tím zpracováním i něco vyřešit sami v sobě. Do té doby jsem nikdy na tvorbu takto nepohlížela.“

Čtěte také

Na FAMU se dostala na první pokus, což nebývá obvyklé. „Je to nějaká část trošku štěstí, trošku náhody. Vy tam jdete a připravujete si nějaké své filmy, své práce. Ale já spíš, než že bych od malinka dělala filmový věci, tak jsem spíš výtvarničila a šla jsem na výtvarnou střední školu, ale už tam jsem začala psát.“

„Takže když nastala ta fáze, kdy jsem měla jít na vysokou, tak jsem se přihlásila na výtvarné školy, ale pořád jsem hledala ještě něco víc. Lehce před tím, než začaly přijímačky, mě začala zajímat filmová tvorba s tím, že to je takové propojení psaného světa s výtvarným. Zkusila jsem natočit krátké filmy a přihlásit se. A jelikož na FAMU byly přijímačky úplně jako první, tak už jsem tehdy věděla, že jsem se tam dostala a na ostatní vysoké školy už to ani nezkoušela.“

Poslechněte si celé Hovory Evy Hůlkové.

autoři: Eva Hůlková , knem
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.