Každý nový zákon musí být feministický, říká španělská ministryně rovnosti

Jihoevropská země nedávno vyvolala bouřlivou diskusi návrhem zákona, který umožňuje pracujícím ženám placené volno během menstruace. A zatímco na druhém konci světa ženy přicházejí o reprodukční práva, Španělsko chce povolit dívkám od 16 let umělé přerušení těhotenství bez souhlasu rodiče. Za oběma zákony stojí ministryně pro rovnost Irene Monterová.
Španělská ministryně pro rovnost Irene Monterová

Španělská ministryně pro rovnost Irene Monterová | foto: Profimedia.cz

„Přinášíme zákony, které garantují, že ženy mohou žít lepší životy v úplné svobodě,“ řekla čtyřiatřicetiletá politička u příležitosti představení reformy zákona o interrupci. Její součástí je také zrušení povinné třídenní „lhůty na reflexi“, tedy na přehodnocení rozhodnutí přistoupit k zákroku.

Kvůli ní totiž některé ženy nestihnou umělé přerušení těhotenství podstoupit v zákonem daném časovém mantinelu. Španělsko se tak na rozdíl od Spojených států, Polska a dalších zemí, které směřují v oblasti ženských práv zpět do středověku, vydává do čela žebříčků zemí, kde rovnost není jenom slovo.

Z aktivistky političkou

Psycholožka, levicová politička, matka a feministka Irene Monterová je španělskou ministryní pro rovnost od roku 2020, sociální záležitosti ji ovšem zajímají už od puberty. Bojuje za genderovou rovnost a také za uznání práv LGBTQI+ komunity ve své zemi.

Narodila se v roce 1988 v Madridu do rodiny učitelky a majitele stěhovací firmy. Chodila do Montessori školy a v šestnácti letech vstoupila do Svazu komunistické mládeže.

Své politické téma našla záhy poté, co se přidala k Plataforma de Afectados por la Hipoteca (PAH), občanské iniciativě bojující proti vystěhovávání lidí, kteří kvůli ztrátě příjmů nebyli schopni splácet hypotéky.

Navzdory politickým ambicím vystudovala psychologii na Universidad Autónoma de Madrid. Magisterský titul získala v roce 2013 v oboru pedagogická psychologie. Poté získala stipendium na Harvardu, ale rozhodla se raději zůstat ve Španělsku a věnovat se politice.

V roce 2014 kandidovala za novou levicovou stranu Podemos společně s Rafaelem Mayoralem z PAH do Evropského parlamentu. V listopadu 2014 se stala tajemnicí předsedy Podemos Pabla Iglesiase a svou doktorskou práci o nových metodách inkluze ve vzdělávání odložila na neurčito, aby se mohla plně věnovat stranické práci.

Jak oslovit ženy

V roce 2017 se ve 29 letech stala předsedkyní parlamentního klubu Podemos a magazín Forbes ji zařadil do svého seznamu vlivných mladých lidí 30 pod 30.

Celonárodní i světovou pozornost upoutala, když se stala první ženou, která kdy požádala španělský parlament o vyslovení nedůvěry předsedovi vlády, pravicovému politikovi Marianovi Rajoyovi, nechvalně proslulému korupčními skandály. S tím, jak její hvězda stoupala, přišel na přetřes také její vztah k Iglesiasovi, se kterým má tři děti.

Potraty od 16 let a volno při bolestivé menstruaci. Španělkám dají nová práva

V 2020 byla Monterová jmenována ministryní pro rovnost a při té příležitosti veřejně deklarovala svou autonomii a feministickou agendu. Její portfolio představovalo silnou zbraň pro stranu, která chtěla přebrat voličky socialistům. „Ti po dlouhé roky uměli oslovit většinu žen,“ řekl serveru La France 24 Jose Rama, politolog z madridské univerzity.

Nově jmenovaná ministryně ve španělské televizi vystupovala s miminkem v šátku, během projevu o genderově podmíněném násilí se neubránila slzám. Pravicoví a středoví politici ji kvůli jejím postojům často označují za „radikální feministku“, a rozhodně to není kompliment. Ona však nekompromisně pokračuje v prosazování své agendy.

Španělská ministryně pro rovnost Irene Monterová

Budu si spát, s kým budu chtít

Dalo by se říci, že Monterová je silná žena budující úspěšnou kariéru a pomalu proměňující postoje svých spoluobčanů. Platí však za to svou cenu. „Pro mladou ženu je složité být v politice. Bez ohledu na to, jak jste kompetentní, kolik máte zkušeností nebo jak jste v politice úspěšná, vždycky se vás někdo bude snažit podrývat skrz vašeho partnera, přátele nebo vaše mládí,“ posteskla si francouzskému listu.

Pablo Iglesias Turrión je lídrem levicových Podemos, strany, která vznikla jako protestní hnutí během ekonomické krize v roce 2011. Schopnosti i úspěchy Irene Monterové jsou proto často zlehčovány jako přímý důsledek jejího partnerského vztahu s ním.

Což je poměrně komplikovaná situace vzhledem k její popularitě u voliček a uznání od kolegů. Irene Monterovou dokonce dotlačila až k tomu, aby v parlamentu během jedné slovní přestřelky prohlásila: „Budu si spát, s kým budu chtít!“

Od svého nástupu do funkce prosadila mnoho změn. Na konci roku 2020 se Španělsko přidalo k zemím, které hodnotí absenci souhlasu se sexem jako znásilnění. V souladu s Istanbulskou úmluvou poskytuje země speciální asistenci obětem sexuálního násilí, včetně non stop otevřených krizových center.

Nejsem jako ostatní holky, a už vůbec ne feministka. Když ženy nenávidí ženy

Španělsko také hodnotí jako násilí na ženách úmyslné nakažení pohlavní chorobou, ženskou obřízku, nucené manželství, symbolické sexuální násilí a sexuální vykořisťování žen a dívek. Ministryně pro rovnost přišla také s novým národním plánem prevence genderově podmíněného násilí, který stojí na dvou základních osách: všechny stupně vzdělávání a online prostředí.

„Jediný způsob, jak garantovat rovnost mužů a žen, je učit rovnost ve školách,“ říká Irene Monterová. Španělsko také plně uznává genderová a feministická studia jakožto vědní obor. Ale ministryně chce jít ještě dál.

Za rovnost všech bez ohledu na pohlaví

Soustředí se také na zákon, který si klade za cíl oficiálně uznat celé spektrum pohlaví, genderů a sexuálních orientací, který by měl zajistit úplnou sexuální svobodu a prevenci sexuálně podmíněného násilí. A také prevenci diskriminace založené na sexuální orientaci či genderové identitě.

Již minulý rok v červnu schválila španělská vláda první návrh zákona, který má umožnit komukoliv od 14 let věku legálně oficiálně změnu pohlaví bez lékařské diagnózy nebo hormonální terapie.

Nebinární, agender, či genderfluid? Mladým už pojmy žena a muž nestačí

Přestože Irene Monterová říká, že je před ní ještě spousta práce, již nyní toho udělala hodně pro rovnost všech, bez ohledu na to, jak vypadají jejich pohlavní orgány, nebo za jaký gender se považují.

A návod, kterým se řídí? „Každý nový zákon a vládní balíček musí být feministický,“ řekla v polovině července britskému deníku The Telegraph politička, která považuje sexuální a reprodukční práva žen za „barometr kvality funkční demokracie.“

  • Nejčtenější

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedmačtyřicetiletá žena se pyšní tělem dvacítky, může za to tanec

1. května 2024  8:40

Alice Hatcherová z Kalifornie mnohé šokuje svou dokonalou postavou, kterou si udržuje i před...

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena má rekordně dlouhé vlasy, užívá je i jako oblečení

29. dubna 2024  7:56

Aliia Nasyrovová má bez pár milimetrů vlasy dlouhé dvě stě osmapadesát centimetrů. Nyní je ženou s...

K nakupování potřebujete vášeň i rozum. Jděte na to chytře a ušetříte

7. května 2024

Někdy z toho jde člověku hlava kolem. Spousta věcí zdražila a platy zase tak moc nerostou. Když se...

Závislost na plastikách je trend. Přijmout svou nedokonalost může být problém

7. května 2024

O závislosti na úpravách vzhledu se v poslední době hovoří často. V nedávné době obletěly svět...

Na ideální postavě nelpím, říká Lada. Za půl roku shodila 21 kilogramů

7. května 2024

Paní Lada byla odjakživa boubelka. I když muž o jejích nadbytečných kilech říkal, že jedno je hezčí...

OBRAZEM: České osobnosti, které na čas skončily za mřížemi

6. května 2024  12:27

Podívejte se do galerie na osobnosti z Česka, které se v minulosti dostaly do potyčky se zákonem a...

Arcon Personalservice GmbH
Elektrikář do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...