Čtvrtek, 25. dubna 2024

Únik závadné látky z mobilní betonárny způsobil úhyn ryb, firma havárii neohlásila

Únik závadné látky z mobilní betonárny způsobil úhyn ryb, firma havárii neohlásila

Na konci dubna 2021 došlo u Příboru k úniku závadné látky do Mutinova potoka, který napájí soustavu rybníků Borovec. Znečištění se projevovalo výrazným pěněním vodního toku a mělo za následek úhyn ryb. Šetření ukázalo, že původcem havárie byl areál mobilní betonárny firmy BERGER BOHEMIA. Firma však havárii neohlásila a při následné kontrole v areálu odhalila Česká inspekce životního prostředí další nedostatky. Za porušení vodního zákona pak inspekce firmě uložila pokutu ve výši 700 tisíc korun. Pokuta byla v odvolacím řízení Ministerstvem životního prostředí snížena na 660 tisíc korun. Rozhodnutí je v právní moci od 16. května 2022.


Otravu způsobila pro vodní organismy vysoce toxická látka Sika LPS A NEW, kterou firma používala jako přísadu do betonu (provzdušňovač). Do vodního toku se látka dostala prostřednictvím odvodňovacích žlabů dálnice D48, kam stékala svahem z areálu betonárny. Na následky znečištění došlo k uhynutí malých vodních bezobratlých živočichů v Mutinově potoce, 400 tisíc kusů plůdků candáta v rybníku Borovec (BIII) a cca 300 kilogramů ryb v rybochovném zařízení Sedlnice.

K havárii došlo pouze den po zpuštění zkušebního provozu mobilní betonárny určené pro výstavbu obchvatu Frýdek-Místek. Plocha betonárny, kde probíhalo stáčení přísad do betonu, nebyla nijak vodohospodářsky zabezpečená. Většinu závadných látek zde firma skladovala bez řádného zabezpečení a z hlediska ochrany vod zcela nevhodně. Dále je třeba konstatovat, že společnost, jakožto uživatel závadných látek, v kontrolovaném období neměla zpracovaný a vodoprávním úřadem schválený havarijní plán.

,,Vzhledem k tomu, že obviněný jako původce havárie tuto havárii neprodleně neohlásil, došlo ke zpoždění zahájení prací na odstranění jejích následků. Zmáhání havárie probíhalo cca 19 týdnů, což mělo dopad na rozsah negativního ovlivnění povrchových vod," popsal přitěžující okolnosti ředitel oblastního inspektorátu Ostrava Karel Kozubek. V odvolacím řízení ministerstvo přihlédlo ke skutečnosti, že firma po počáteční neaktivitě nakonec pomohla odstranit škodlivé následky přestupku a rybářům dobrovolně nahradila způsobenou škodu.

Zdroj: ČIŽP

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů