Cestovní nevolnost se dá řešit speciálními léky nebo bylinkami

Cestovní nevolnost může zkazit cestu na dovolenou. 9 tipů na byliny, které vás po cestě zachrání a udělají vám dobře

Cestovní nevolnost je poměrně rozšířeným problémem. Ne každý má to štěstí, že cestování je pro něj odpočinkem a zpestřením dovolené. Mnozí trpí, ať už jedou autem, vlakem, autobusem, plují lodí nebo letí letadlem. Pokud vás trápí cestovní nevolnost, vždy si najde důvod proč se objevit. Je tedy na čase přejít do protiútoku.

Cestovní nevolnost není nic příjemného. A pokud se objeví třeba při cestě na dovolenou, může přeměnit několik hodin, ba i dní, na skutečné peklo. Za kinetózu, jak se cestovní nevolnost správně nazývá, nemůže kupodivu rozhoupaný žaludek, ale orgán rovnováhy, který se nachází ve středním uchu. Právě ten totiž registruje veškeré změny, které souvisí s polohou lidského těla. A jak tak koukáme za jízdy z okénka, mozek dostane od smyslových orgánů hlášení o pohybu, ale orgány rovnováhy mu hlásí zcela odlišný druh pohybu. Tudíž je mozek dezorientovaný a začne tělu vysílat zmatené signály. V tu chvíli se dostavuje cestovní nevolnost. 

Jednoduché tipy na cestovní nevolnost

Jednoduchým trikem, jak tomu předejít tomu, aby nás cestovní nevolnost nemohla, je namontování nějakého držadla přímo před sebe – na sedačku či u spolujezdce palubní desku, a té se pevně držet. Zároveň s tím koukat přímo před sebe, nikoliv do strany. Stejně tak nepomůže, pokud se budeme držet bočního držadla. Jde o jednoduchý trik, který na většinu lidí zabírá. Ovšem ne na každého – zvláště u dětí a těhotných žen je cestování vcelku problém, jelikož jsou na jakékoliv změny celkově citlivější. A právě také tyto dvě skupiny trápí cestovní nevolnost ze všech nejvíce.

Čtěte také:

Máta? Nejoblíbenější je máta peprná. Ochutnejte ale i netradiční druhy máty

Kinetóza může znepříjemnit cestování. Jak nevolnost účinně potlačit?

Bazalka pravá provoní vaše pokrmy. Připravte si tři směsi koření, které mají všestranné využití!

Cestovní nevolnost: projevy

Ne vždy se však cestovní nevolnost-kinetóza musí ohlásit žaludeční nevolností či zvracením. Často má nenápadnější příznaky, jako například celkový pocit vyčerpanosti, bolesti hlavy, zívání nebo studený pot. V každém případě je před cestou lepší nepožívat jakékoliv alkoholické nápoje, jelikož ty narušují rovnováhu. Jídlo bychom si měli před cestováním dát jen lehké a snadno stravitelné. Během cesty je pak dobré sedět spíše v přední části dopravního prostředku, ve směru pohybu. Nepoužívejte parfémy a chemické osvěžovače vzduchu, protože tyto, zvláště syntetické pachy, mohou situaci jen zhoršovat. Pokud chcete nějaké vůně využít, pak výhradně 100% esenciální olej, který naopak bude pomáhat, aby vám špatně nebylo. 

Cestovní nevolnost: Byliny pro prevenci

Zázvor 

V drtivé většině případů zabírá na cestovní nevolnost hodně rychle. Vhodné jsou kapsle, tobolky nebo silnější zázvorový čaj. Před cestováním se doporučuje začít se zázvorovou kúrou zhruba 3 až 4 hodiny před odjezdem. Je na jedno, zda budete pít čaj, užívat ho v tobolkách, nebo raději cucat kandovaný zázvor. Co se nevolnosti z jídla či pití týče, tak v těchto případech je kořen zázvoru využíván už tisíce let.

Mastichový strom neboli řečík lentišek

Pryskyřice z mastichového stromu se získává v jediné lokalitě na světě, v jižní oblasti řeckého ostrova Chios. Masticha má prospěšně účinky na celý organismus. Je užívána pro svěží dech nebo používaná v kosmetice pro regeneraci pokožky. Mimo jiné při dlouhodobém užívání pomáhá hubit helicobacter pylori způsobující záněty a vředy žaludku a dvanácterníku. Může tak být prevencí nejen cestovní nevolnosti.

Heřmánek

Může být prevencí cestovní nevolnosti, ale pomáhá zklidnit žaludek i během cesty. Tiší bolesti zažívacího traktu i pálení žáhy. Pomáhá snížit pocit nadýmání a plynatost.

Máta 

Pro trávení, zažívání a na cestovní nevolnost je jednoznačně nejlepší. I když je několik druhů máty a všechny fungují víceméně podobně, ta peprná je pro žaludek přímo požehnáním. Obsahuje mentol, který chladí a znecitlivuje. Je proto doporučována při veškerých žaludečních i střevních potížích. Pomáhá tlumit křeče v zažívacím traktu. Je nejen prevencí, ale i účinnou první pomocí, pokud už k nevolnosti dojde. Tiší rozbouřený zažívací trakt, když dojde ke zvracení a pomůže organismu znovu dojít k rovnováze. Máta má blahodárný vliv na podrážděná střeva a zklidňuje sliznice. Pro děti do šesti let však máta peprná není vhodná, právě kvůli obsahu mentolu, který může negativně ovlivňovat jejich nervový systém. I po šestém roce bychom s touto bylinkou měli u dětí zacházet velice opatrně. Lepší je nahradit ji šetrnější mátou kadeřavou, například ve formě esenciální oleje. Pomáhá téměř stejně, ale je k dětskému tělu šetrnější.

Meduňka 

Jemná bylinka s příjemným citrónovým nádechem v sobě ukrývá silici, jež má uklidňující účinky. A to nejen na zažívací trakt a tedy i cestovní nevolnost. Zlepšuje zažívání, podporuje trávení a pomáhá při žaludečních potížích. Je velmi jemná, tudíž ji mohou i nejmenší děti, kterým se doporučuje uvařit meduňkový čaj na cesty

Na cestu si připravte nápoj bylinek, které si s cestovní nevolností poradí

Bazalka

Má zklidňující účinky zejména při jiných příznacích cestovní nevolnosti, než je zvracení. Vhodná je při bolestech hlavy, vyčerpanosti či v případech, že vás obtěžují okolní pachy. Tiší zažívací trakt a reguluje zažívání. 

Pelyněk

Bylina hodící se zejména pro dospělé jedince. Navíc byste měli preferovat hořkou chuť, protože pelyňkový čaj má pořádný říz. Ovšem na zažívací ústrojí a cestovní nevolnost působí doslova jako hojivý balzám. Dokáže uklidnit rozhoupaný žaludek, reguluje činnost žlučníku, tlumí křeče i bolesti břicha a navíc má dezinfekční účinky. Vhod přijde i v případě, že vás na dovolené začne trápit průjem či zažívací potíže z nevhodného jídla či vody.

Šalvěj 

Je to všeobecný dezinfekční prostředek. Skvěle však zabírá hlavně proti pocení. Dále působí proti zánětům a zklidňuje zažívací trakt. Pomáhá při léčbě jater a žlučníku. A na cestovní nevolnost. Podpůrně působí při zánětech dutiny ústní. Podporuje správné zažívání a činnost střev.

Andělika

Pokud vám začnou během cestovní nevolnosti i křeče v břiše, pak je výhodné mít připravenou právě anděliku. Jde o skvělý protikřečový přírodní prostředek. Krom žaludku uklidňuje i střeva a reguluje zažívání. Odstraňuje plynatost.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.