Hložkův debut v Německu: palič Schick i bizarní vyloučení. Trenér zuřil

Autor: Daniel Konečný
6
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

Mizerný vstup do sezony prožívá Bayer Leverkusen. „Lékárníci“ nejprve před týdnem ostudně vypadli v prvním kole poháru na půdě třetiligového Elversbergu (3:4) a prohrou začali i v lize. Na hřišti Dortmundu padli 0:1. Do zápasu zasáhli i oba Češi v barvách Bayeru. Adam Hložek zažil debut v bundeslize z lavičky, Patrik Schick nastoupil v základu a jeho neefektivita v zakončení byla jedním z důvodů krachu Leverkusenu. „Jsme zklamaní. Když si vytvoříte tolik šancí, tak je přímo k naštvání, že si neodvezete ani bod,“ byl rozčilený trenér Leverkusenu Gerardo Seoane.

Největší šlágr úvodního kola jubilejní 60. sezony německé nejvyšší soutěže sledoval v Dortmundu tradičně vyprodaný Signal Iduna Park. A zatímco sestava domácích zůstala po úspěchu v poháru stejná, kromě vynucené změny na postu stopera, kde se staronový kouč Edin Terzič musel obejít bez zraněného Niklase Süleho, hostující trenér Gerardo Seoane se po šokujícím vyřazení z DFB Pokalu rozhodl udělat v základní jedenáctce hned pět změn. Jednou z nich bylo ponechání Adama Hložka pouze na lavičce.

Ovšem stejně jako proti Elversbergu vstoupil Bayer do utkání mdle a už v 10. minutě prohrával, když skvělou kombinaci mladíků Bellinghama, Moukoka a zakončujícího Adeyemiho dorazil na brankové čáře kapitán Marco Reus.

„V takové situaci nemohu udělat chybu. Balon jsem měl odkopnout a byl by klid. Takhle následoval řetězec chyb, na jehož konci byla první inkasovaná branka,“ sypal si popel na hlavu Jonathan Tah, jehož ztráta celou akci nastartovala.

Zápas hraný ve vysokém tempu a nasazení provázel velký počet tvrdých faulů. Oba celky tak musely brzy střídat, když zranění vyřadilo ze hry domácího Adeyemiho a hostujícího Andricha.

Gólový moment, který rozhodl o výhře DortmunduFoto Reuters

Leverkusen měl první šanci na skórování ve 20. minutě. Patrik Schick ovšem z hranice vápna těsně minul branku, a tak si zhluboka oddechl, když Reus z následného útoku také netrefil zařízení.

Po úvodních pětačtyřiceti minutách, v nichž měl Dortmund navrch a Bayer působil směrem dopředu nevýrazným dojmem, se trenér Seoane rozhodl poslat na hřiště Adama Hložka.

Nejlepší nahrávač uplynulé sezony FORTUNA:LIGY mohl zblízka vidět fantastický zákrok Lukáše Hrádeckého proti zakončení Thorgana Hazarda, kterým kapitán Leverkusenu udržel svůj tým ve hře.

Od té chvíle už byl hlavním mužem celého dění Patrik Schick.

V 53. po jeho zakončení z dorážky skóroval Exequiel Palacios. Argentinec byl ovšem v době střely v ofsajdu, a tak gól neplatil.

O deset minut později se nejlepší český fotbalista dostal do další dobré příležitosti, jenže si vylámal zuby na Gregoru Kobelovi. Švýcarský gólman se vytáhl i o pět minut později, kdy Schick zakončoval po pěkné kombinaci Adama Hložka se Sardarem Azmounem. Ve vyložené šanci však český šutér trefil pouze nohu domácího brankáře.

Gólovou radost prožili hráči Leverkusenu opět v 80. minutě, kdy si Azmunův centr srazil do vlastní brány Nico Schlotterbeck. Ovšem stejně jako v Palaciosově případě pomezní rozhodčí správně odmával ofsajd, a tak Bayer vyšel v prvním ligovém kole gólově naprázdno.

Patrik Schick proti Dortmundu spálil několik dobrých šancíFoto Twitter.com / Bayer 04 Leverkusen

„Na šance to byl vyrovnaný zápas, ale my jsme naše příležitosti nevyužili, a proto jsme dnes bez bodů,“ zhodnotil zápas Tah.

V závěru navíc Leverkusen přišel o gólmana Hrádeckého, který zahrál mimo vápno rukou, za což mu rozhodčí Felix Brych udělil rovnou červenou kartu.

„Měl jsem za to, že jsem stále ještě ve vápně. Muselo to být o centimetry,“ litoval vyloučení Hrádecký.

Celá situace jen podtrhla, že Schick s Hložkem zažívají hororový začátek sezony.

„V prvním poločase se nám nedařilo, ale bylo to stále lepší než před týdnem. Výkon ve druhém poločase byl vyloženě povzbuzující,“ našel na porážce pozitiva Seoane.

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.