Hokejisté Kanady porazili na MS dvacítek Finsko a vyhráli skupinu A

foto Zprava kanadský hokejista Connor Bedard a Joel Maatta z Finska v utkání MS dvacítek v Edmontonu, 15. srpna 2022.

Edmonton - Hokejisté Kanady zvítězili na mistrovství světa hráčů do 20 let doma v Edmontonu nad Finskem 6:3 a bez ztráty bodu vyhráli skupinu A. Ve čtvrtfinále je čeká v noci na čtvrtek od 1:00 SELČ Švýcarsko. Finové se ve středu od 18:00 utkají s Německem, které v souboji o druhé místo ve skupině B podlehlo Švédsku 2:4.

Švédové budou hrát ve středu od 21:30 s Lotyšskem. Čeští reprezentanti už měli o souboji s obhájci zlata ze Spojených států amerických jasno po minulém hracím dnu, nastoupí proti nim ve čtvrtek ve 4:30.

Kanada vedla v souboji dosud neporažených celků nad Finskem v 18. minutě už 3:0. V čase 6:21 otevřel skóre Brennan Othmann tečí střely Olena Zellwegera, potom se prosadil Tyson Foerster po průniku Ridlyho Greiga a střelou z pravého kruhu překonal Leeviho Meriläinena Connor Bedard, favorit draftu NHL v příštím roce.

Finové snížili 57 sekund před koncem první třetiny díky Samueli Heleniusovi, ale po 31 vteřinách druhého dějství vrátil domácím tříbrankový náskok z dorážky Greig. V 37. minutě využil přesilovou hru kanadský kapitán Mason McTavish, který si sedmým gólem na turnaji upevnil pozici nejlepšího střelce a s 13 body vede i produktivitu.

Ve 44. minutě se po střele Topiho Niemeläho a teči Joakima Kemella radovali Finové, kteří v čase 56:23 po přesilovkové kombinaci zakončené úspěšnou střelou Robyho Järventieho vykřesali naději snížením na 3:5. Při power play ale dovršil výsledek 107 sekund před koncem do prázdné branky William Dufour.

Švédové museli proti Němcům přesně po čtyřech minutách dohánět ztrátu po brance Benneta Rossmyho, ale ještě v první třetině otočili stav na 3:1. V čase 5:52 využil početní výhodu Oskar Olausson a mezi 13. a 14. minutou během 90 sekund skórovali Daniel Ljungman s Oskarem Magnussonem.

V čase 45:46 pojistil náskok v další přesilové hře svým druhým gólem v utkání Ljungman a osm sekund před koncem už jen zkorigoval výsledek Luca Münzenberger.

Skupina A:

Kanada - Finsko 6:3 (3:1, 2:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 7. Othmann (Zellweger, Bedard), 13. Foerster (Greig, Seeley), 18. Bedard (McTavish, Cormier), 21. Greig (J. Roy, Zellweger), 37. McTavish (Zellweger, K. Johnson), 59. Dufour (Ostapchuk, McTavish) - 20. Helenius (Väisänen, Liukas), 44. Kemell (Niemelä, Aatu Räty), 57. Järventie (Kemell, Heimosalmi). Rozhodčí: Hennessey (USA), Holm (Švéd.) - Hofer (Něm.), Rey (USA). Vyloučení: 4:2, navíc Cuylle (Kan.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 5283.

Švédsko - Německo 4:2 (3:1, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. Olausson (Andrae, Lekkerimäki), 13. Ljungman (Olsson, Lysell), 14. Magnusson (Andrae, Grans), 46. Ljungman (Niederbach, Lekkerimäki) - 4. Rossmy (Dziambor, Schweiger), 60. Münzenberger (Leonhardt). Rozhodčí: Bloski (Kan.), Kova (Fin.) - Cattaneo (Švýc.), Huseby (Kan.). Vyloučení: 4:2. Využití: 2:0. Diváci: 741.

1. USA 4 4 0 0 0 22:4 12
2. Švédsko 4 3 0 0 1 15:7 9
3. Německo 4 2 0 0 2 10:13 6
4. Švýcarsko 4 1 0 0 3 8:15 3
5. Rakousko 4 0 0 0 4 4:20 0

ISSN: 1213-5003 © Copyright 23.04.2024 ČTK