Letní MS v biatlonu: Zlato, dvě stříbra a brambory

Reklamu na (český) biatlon dnes v německém Ruhpoldingu udělali junioři Jonáš Mareček s Tomášem Mikyskou a Markéta Davidová. Získali zlatou a dvě stříbrné medaile, Michal Krčmář při obhajobě zlata z Nového Města na Moravě skončil těsně pod stupni vítězů, o 1,5 sekundy byl čtvrtý.

Čtvrtá žena z pátečního supersprintu Davidová dnes obhájila loňské stříbro ve sprintu, když nestačila v tradičním německém biatlonovém středisku jen na Lisu Vittozziovou. Pětadvacetiletá česká reprezentantka sice na rozdíl od jednou chybující Italky předvedla čistou střelbu, ale celkově byla o 2,4 sekundy pomalejší. Druhá nejlepší Češka Jessica Jislová byla devatenáctá.

»Myslím si, že ještě větší váhu než to umístění má ta střelba a výkon. Jsem za to ráda. Snažím se teď zrychlovat střelbu v trénincích a tady je prostor to vyzkoušet, když ještě nejde úplně do tuhého. Zkusila jsem to a byla to nula. Doufám, že se to bude víckrát opakovat. Myslím, že z deště měli všichni radost. Možná kromě trenérů, kteří museli stát u trati,« řekla Davidová.

Loňský mistr světa z Vysočina Arény Krčmář musel na trestné kolo po chybě při střelbě vleže a skončil čtvrtý půldruhé sekundy za bronzovým Švýcarem Niklasem Hartwegem. Český reprezentant ztratil 28,7 sekundy na švédského vítěze Sebastiana Samuelssona. Vítězslav Hornig byl sedmnáctý. »Včera jsem se mohl zlobit jenom na sebe, protože jsem udělal stupidní chyby. Nechal jsem se strhnout rychlostí toho závodu. Už je to ale za mnou a dneska si myslím, že ten závod měl kvalitu. Na ležce jsem se potýkal s větrem, musel jsem cvakat, takže jsem ztratil nějaké vteřiny. Po jedničce vleže jsem věděl, že pokud chci jet o super výsledek, tak musím tu stojku trefit. Pohlídal jsem si ji, nepřipustil riziko a jsem rád, že to popadalo. Závodíme tu z přípravy, každého to bolí a nikdo tu není v optimální formě. Ale je dobré, že se člověk poměří s kluky vepředu a ví, že s nimi může jezdit. Čtvrté místo mě určitě trošičku mrzí, ale řeknu to na rovinu: Tím, že nějaký titul z letního mistrovství mám, tak pokud to není zlatá, je pro můj vnitřní pocit směrem k zimě jedno, jestli jsem druhý, třetí, čtvrtý, pátý nebo šestý. A zítra je taky den,« slíbil Krčmář.

Mareček se stal po bezchybné střelbě letním mistrem světa, Mikyska si na krk pověsil stříbrnou medaili. Z životní páté příčky se navíc radoval Josef Kabrda. Mezi juniorkami se na šesté místo prosadila Tereza Voborníková.

Rychle běžet, rychle střílet a nechybovat. Taková dnes asi byla taktika Marečka a Mikysky. Čeští junioři proměnili mistrovství světa v mistrovství ČR a rozdali si to o vítězství. Úspěšnější byl Jonáš, který na Tomáše najel 10 sekund. Nechybělo moc, aby i bronz putoval do ČR. Kabrda minul až poslední ranou a obsadil pátou příčku. Bronz tak získal domácí Fabian Kaskel. S jednou chybou ztratil na Marečka 47 sekund.

Do zítřejší stíhačky se ale budou rozestupy půlit. »Jestli si někdo nevyjede stíhačku, tak půjde domů pěšky,« říkal ještě před začátkem šampionátu trenér českých juniorů Jan Burian. Domů ale jelo plné auto, Ondřej Mánek skončil 16., Luděk Abrahám 34. A Jakub Kudrnáč 40.

Loni Krčmář s Davidovou na závěr MS ovládli stíhací závody, které letos nahradí závody s hromadným startem. Stíhačky pojedou v neděli jen junioři.

MS v biatlonu na kolečkových lyžích v Ruhpoldingu (Německo) – sprint:

Muži (7,5 km): 1. Samuelsson 18:35,1 (1tr. okruh), 2. Femling (oba Švéd.) -8,3 (1), 3. Hartweg (Švýc.) -27,2 (1), 4. Krčmář -28,7 (1), …17. Hornig -1:05,2 (2), 43. Štvrtecký -2:04,3 (4), 50. Václavík -2:24,4 (5), 55. Karlík (všichni ČR) -2:37,5 (5).

Ženy (6 km): 1. Vittozziová (It.) 16:21,4 (1), 2. Davidová (ČR) -2,4 (0), 3. Häckiová (Švýc.) -23,9 (0), …19. Jislová -1:26,8 (1), 30. Václavíková -1:47,8 (0), 50. Vinklárková -2:50,6 (2), 53. Charvátová (všechny ČR) -3:02,1 (5).

Junioři (7,5 km): 1. Mareček 18:51,6 (0), 2. Mikyska (oba ČR) -10,2 (0), 3. Kaskel (Něm.) -46,7 (1), …5. Kabrda -1:02,2 (1), 16. Mánek -1:35,7 (2), 34. Abrahám -2:42,8 (4), 40. Kudrnáč (všichni ČR) -3:06,4 (2).

Juniorky (6 km): 1. Grotianová 17:02,2 (0), 2. Kastlová -6,5 (0), 3. Puffová (všechny Něm.) -45,6 (1), …6. Voborníková -1:00,8 (2), 9. Jandová -1:33,9 (2), 11. Otcovská -1:48,1 (2), 24. Bártová -3:00,0 (2), 25. Pavlů -3:02,0 (1), 31. Kulhánková (všechny ČR) -3:41,2 (3).