Basketbalisté i se Satoranským na úvod ME podlehli Polsku 84:99

foto Mistrovství Evropy basketbalistů, skupina D, ČR - Polsko, 2. září, Praha. Zleva Tomáš Satoranský z ČR, Aleksander Balcerowski z Polska a Jan Veselý z ČR.

Praha - Čeští basketbalisté vstoupili do mistrovství Evropy doma v pražské O2 areně porážkou s Polskem 84:99. Přesně dva týdny po zranění kotníku na pravé noze se do sestavy zařadil i rozehrávač Tomáš Satoranský, který odehrál přes 17 minut, nebodoval a připsal si šest asistencí. Další zápas v základní skupině D čeká svěřence trenéra Ronena Ginzburga v sobotu od 17:30 proti Srbsku.

Nejlepším střelcem českého týmu byl před 10.992 diváky se 17 body Jan Veselý. Na vítězství Polska se 26 body a devíti asistencemi podílel Mateusz Ponitka. S 23 body se přidal A.J. Slaughter.

"Takhle jsme nechtěli začít turnaj. Zklamali jsme všechny fanoušky, co dnes přišli, ale je to teprve začátek a máme ještě čtyři utkání. Věřím, že hráči se z toho oklepou," litoval Ginzburg prohry před historicky nejvyšší domácí návštěvou na mužské basketbalové reprezentaci.

Satoranský se zranil na turnaji v Hamburku a po středečním individuálním testu stihl ve čtvrtek s týmem poslední večerní předzápasový trénink. Přesto se lídr týmu zařadil proti Polsku hned do zahajovací sestavy.

"O nasazení Tomáše Satoranského už do základní pětky jsme se rozhodli dnes ráno. Pokud měl hrát, tak zápas musel začínat. Nechtěli jsme, aby hrál víc než 15 až 20 minut. Jistě, v některých místech nám pak v utkání chyběl, ale musel dostat odpočinek. Není na sto procent, ale co dokázal po tom zranění, je úžasné. Na konci i při vyrovnaném stavu jsme ho do hry nedali, abychom neriskovali případné zranění," vysvětlil Ginzburg.

V úvodu na koše kapitána Mateusze Ponitky a Aleksandera Balcerowského odpověděl dvakrát srovnáním skóre Martin Kříž a po pětibodové sérii Poláků snížil trojkou kapitán Vojtěch Hruban, ale soupeř unikl vzápětí do trháku 20:7 především díky Ponitkovi, který měl za šest minut a 15 sekund na kontě 12 bodů a dvě asistence. Sérii Poláků 11:0 přerušil trojkou Vít Krejčí, přesto měli Češi vzápětí ještě opakovaně dosud nejvyšší ztrátu v utkání 13 bodů.

"Na začátku jsme byli trochu nervózní a dělali proto chyby i v obraně, kde jsme inkasovali z jednoduchých seběhů za obranu a později i ze hry jeden na jednoho. Pak jsme se do poločasu dostali zpátky a až do 35. minuty hráli vyrovnaně, ale nefungovala nám obrana. S 99 obdrženými body se nedá vyhrát zápas," uvedl Ginzburg.

Naposledy to bylo o 13 bodů na startu druhé čtvrtiny, kdy Češi začali stahovat díky smeči Ondřeje Balvína a trojce Ondřeje Sehnala. Desetibodovou šňůrou, kterou završil trojkou Jaromír Bohačík, snížili až na 35:36. V 18. minutě po průniku Tomáše Kyzlinka Češi vůbec poprvé vedli 41:40. Z dálky odpověděl Slaughter, po krásné souhře Satoranského s Kyzlinkem a skórujícím Patrikem Audou a třem proměněným trestným hodům Hrubana to bylo zase 46:43, ale na hlavní přestávku se šlo za nerozhodného stavu.

Do druhé poločasu opět vstoupili lépe Poláci a díky pěti bodům Slaughtera a koši Balcerowského unikli na rozdíl sedmi bodů. Na reakci domácího výběru dokázal soupeř vždy odpovědět a naopak Michal Sokolowski zvýšil už na 64:55. Odpověděl Krejčí trojkou a asistencí Audovi. Jenže po koši s proměněným trestným hodem Jakuba Schenka a potrestání ztráty Ondřeje Sehnala Aaronem Celem to bylo opět o devět bodů.

Sehnal zareagoval trojkou a v úvodu poslední čtvrtiny měl přesnou mušku Hruban, ale Poláci šli opět do náskoku až o osm bodů. Češi díky Peterkově trojce, jedné proměněné šestce Bohačíka a koši Kyzlinka snížili na 76:78, ale soupeř se držel v náskoku hlavně díky střelcům Ponitkovi a Slaughetovi a závěr opanoval.

"Poprvé jsme hráli v této velké aréně, od začátku jsme cítili trochu tlak. Bylo tam hodně dobrého i špatného, skóre se přelévalo nahoru dolů a na konci jsme to nedotáhli k výhře. Udělali jsme nějaké chyby v obraně, které vedly k lehkým košům soupeře. Tam jsme měli odvést lepší práci. V dresu Polska skvělé výkony podali Ponitka a Slaughter, kteří měli dobrý rytmus a těžko se nám zastavovali," prohlásil Auda.

Izraelští basketbalisté přetlačili v prodloužení Finy, uspěli i Srbové

Boje v pražské skupině D na basketbalovém mistrovství Evropy začaly vítězstvím Izraele nad Finskem 89:87 po prodloužení. Seveřanům, kteří jako zatím jediný evropský tým mají už jistou účast na mistrovství světa v příštím roce, nepomohl k úspěchu ani skvělý výkon hvězdného Lauriho Markkanena; pivot Clevelandu nastřílel 33 bodů včetně tří trojek a doskočil 12 míčů. Sobotní soupeři českého týmu Srbové ve večerním utkání potvrdili roli favorita proti Nizozemsku a zvítězili 100:76.

Izraelský tým dovedl k výhře další hráč NBA Deni Avdija, autor 23 bodů a 15 doskoků. Byl to právě křídelní hráč Washingtonu, který svou třetí trojkou v utkání vyrovnal v poslední minutě normální hrací doby na 79:79. Izraelci tříbodovým košem otevřeli i dodatečnou pětiminutovku a už před sebe soupeře nepustili. Markkanen sice pěti body za sebou dokázal ještě vyrovnat na 84:84, jenže odpověď měl opět Avdija.

Srbští spolufavorité turnaje s Nizozemci ani jednou neprohrávali, měli pět hráčů s dvojciferným bodovým příspěvkem a hvězdný Nikola Jokič jako nejlepší střelec týmu zaznamenal 19 bodů. Vedle dvojnásobného držitele ocenění MVP pro nejlepšího hráče NBA a hvězdy Denveru patřil k lídrům i rozehrávač euroligového šampiona Anadolu Efes Vasilije Micič s 15 body a 12 asistencemi. Nizozemce táhl špílmachr Worthy de Jong, který trefil šest trojek a nastřílel 28 bodů.

Ve skupině C v Miláně Řekové pod vedením superstar Janise Adetokunba porazili Chorvatsko 89:85. Nejužitečnější hráč NBA z let 2019 a 2020 a hvězdný hráč Milwaukee nastřílel 27 bodů, doskočil 11 míčů a přidal šest asistencí, bodově se mu ze spoluhráčů vyrovnal i americký rodák a autor pěti trojek Tyler Dorsey, rozehrávač Dallasu. Jejich tým vedl ve druhé čtvrtině až o 19 bodů, ale Chorvaté se ještě dokázali přiblížit až na dva, jenže to bylo ze strany týmu kolem rozehrávače Utahu Bojana Bogdanoviče maximum. Střeleckým lídrem Chorvatů byl s 23 body a pěti tříbodovými koši naturalizovaný Američan Jaleen Smith, Bogdanovič přidal 19.

Ukrajina vstoupila do turnaje drtivým vítězstvím 91:60 nad Brity. Nejlepším střelcem zápasu byl se 17 body hráč Toronta v NBA Svjatoslav Michajljuk, autor pěti trojek. Podle očekávání zvítězili také Italové nad Estonskem (83:62).

Mistrovství Evropy basketbalistů:

Skupina C (Milán):

Ukrajina - Velká Británie 90:61 (22:17, 42:32, 66:44), Řecko - Chorvatsko 89:85 (24:16, 46:30, 70:62), Itálie - Estonsko 83:62 (21:18, 52:33, 69:52).

Skupina D (Praha):

Česko - Polsko 84:99 (18:29, 46:46, 63:69)

Sestava a body ČR: Veselý 17, J. Bohačík 13, Hruban 8, Kříž 4, Satoranský - Auda 10, Peterka 9, Balvín 6, Krejčí 6, Sehnal 6, Kyzlink 5.

Nejvíce bodů Polska: Mateusz Ponitka 26, Slaughter 23, Balcerowski 14.

Fauly: 23:19. Trestné hody: 19/12 - 19/15. Trojky: 10:10. Doskoky: 24:36. Diváci: 10.992.

Další zápasy:

Izrael - Finsko 89:87 po prodl. (16:27, 40:40, 61:58, 79:79), Česko - Polsko 84:99 (18:29, 46:46, 63:69), Srbsko - Nizozemsko 100:76 (31:21, 51:38, 75:61).