Basketbalisté prohráli na ME i podruhé, Srbsku podlehli 68:81

foto Mistrovství Evropy basketbalistů, skupina D, ČR - Srbsko, 3. září, Praha. Uprostřed (s míčem) Tomáš Kyzlink z ČR a Vasilije Micič ze Srbska.

Praha - Čeští basketbalisté prohráli ve druhém utkání na mistrovství Evropy v pražské O2 areně se Srbskem 68:81 a zůstávají ve skupině D bez výhry. Vítězství favorita řídil 18 body, 11 doskoky a třemi asistencemi pivot Nikola Jokič z Denveru, nejužitečnější hráč NBA z posledních dvou sezon. Na české straně byli nejlepšími střelci se 13 body kapitán Vojtěch Hruban a Vít Krejčí. Třetí zápas čeká svěřence trenéra Ronena Ginzburga v pondělí od 17:30 proti Nizozemsku.

Češi před 15.067 diváky, rekordní návštěvou na basketbalové reprezentaci na domácí půdě, nastoupili bez rozehrávače Tomáše Satoranského. Lídr národního týmu sice v pátek proti Polsku (84:99) dva týdny po výronu kotníku odehrál více než 17 minut, ale dnes proti jednomu z favoritů celého šampionátu odpočíval.

"Atmosféra byla skvělá, moc mě potěšila. Tentokrát jsme hráli s větší energií, ale víte, bez Tomáše (Satoranského) je to vždycky těžké, to není žádné tajemství. Ostatní hráči se však snažili převzít jeho pozici. Nic lehkého, ale postupně jsme chytili rytmus. EuroBasket pro nás začíná až v pondělí. Máme před sebou soupeře, kterého můžeme porazit. Musíme pro to udělat všechno," řekl Ginzburg.

V zahajovací sestavě sice nastoupil Jaromír Bohačík, ale odehrál jen 6:35 minuty a naposledy se na palubovce objevil v úvodu druhé čtvrtiny. "Vypadal unaveně, po pěti minutách nevypadal nejlíp, tak jsem se rozhodl, že mu dám volno. Je po nemoci," vysvětlil Ginzburg.

Srbové za úvodní téměř dvě a tři čtvrtě minuty skórovali jen díky dvěma šestkám Vasilijeho Miciče a český tým díky koši kapitána Vojtěch Hrubana a trojce Ondřeje Sehnala vedl 5:2. Favorit se nastartoval trefou Nikoly Kaliniče z dálky, do vedení sice ještě vrátil smečí domácí Ondřej Balvín, potom ale začal úřadovat Jokič a Srbové vedli rázem 12:7. I díky trojkám Davida Jelínka a Martina Peterky se drželi Češi na kontakt. Autor 11 bodů v první čtvrtině Jokič zajistil vedení hostů 20:15.

Než se Češi ve druhé čtvrtině poprvé prosadili v čase 13:49 díky dvěma trestným hodů Hrubana, narostla série Srbů na 17:0. Na největší rozdíl v utkání 22 bodů vzápětí posunuli skóre Ognjen Jaramaz a úspěšnými šestkami Nemanja Nedovič. České fanoušky ve vyprodané O2 areně pak rozjásaly po střelecky chudém období Ginzburgova týmu koš a proměněné trestné hody Krejčího, Balvínova zarážka a Audova úspěšná koncovka. Srbové přesto vedli v poločase jednoznačně 43:25.

Druhý poločas začal trojkou Vanja Marinkovič, třemi úspěšným šestkami odpověděl Krejčí, a přestože se Češi střelecky chytli, Srbové dokázali podruhé v utkání uniknout až na 22 bodů. Ginzburgův výběr vrátila do hry jedenáctibodová šňůra, při které dal dvě trojky Martin Peterka a jednu Hruban.

Ve 32. minutě po Hrubanově průniku snížili Češi dokonce na 53:62, ale Srby uklidnily koše Dušana Rističe a trojka Miciče. Ginzburgovi svěřenci se nevzdávali a na 62:71 snížil trojkou Krejčí. Na osmibodový rozdíl stáhl ztrátu Auda, Hruban a 81 sekund před koncem i Tomáš Kyzlink. Srbové si ale výhru pohlídali a závěrečné drama se nekonalo.

"Tenhle zápas byl už z naší strany o hodně lepší. Věděli jsme, že hrát jako proti Polsku už prostě nechceme. Chtěli jsme do toho jít s jinou mentalitou, být agresivní, jinak totiž porazit Srby ani nejde. Útok pro nás není problém, ten jsme měli po většinu zápasu dobrý. A nějakých třicet minut nám fungovala i obrana. Je v nás ještě víc," prohlásil Krejčí, který vedle 13 bodů přidal i tři asistence.

"Snažil jsem se hlavně pomoct týmu, když Saty nehraje. Je jasné, že přes něj chodí nejvíc útoků, což někdo musí nahradit. Není to jen o mně. Ondra Sehnal, Tomáš Kyzlink, Vojta Hruban... Všichni jsme udělali krok dopředu a vzali na sebe víc zodpovědnosti. Je to něco, na co nejsme zvyklí, ale musíme se s tím poprat. Nemyslím si, že by měl brát všechno na sebe v naší situaci jeden člověk. Dobře jsme se rozdělili role a předvedli jsme lepší výkon," dodal Krejčí.

Polští basketbalisté po výhře nad Čechy schytali na ME debakl od Finů

Polští basketbalisté den po vítězství nad českým týmem utrpěli debakl od Finska 59:89. Severský tým kolem hvězdného pivota Lauriho Markkanena se po úvodní porážce od Izraelců po prodloužení dočkal na turnaji v pražské skupině D první výhry.

Markkanen tentokrát nastřílel 17 bodů, o jeden ho předčil spoluhráč Sasi Salin, který skóroval pouze z tříbodové vzdálenosti. Finové nasázeli celkem 17 trojek, v polském dresu se žádný hráč nedostal přes osm bodů. Izrael zvládl i druhý zápas a porazil Nizozemsko 74:67.

Dvě vítězství ze dvou zápasů mají na kontě také Němci coby pořadatelé skupiny B. Na čtvrteční výhru nad Francií navázali proti Bosně, kterou porazili 92:82. Soupeři nepomohlo k úspěchu ani 30 bodů Džanana Musy.

Podruhé slavili i obhájci titulu Slovinci. Na jejich výhře 103:88 nad Maďarskem se podílelo šest hráčů jedenácti a více body, hvězda Dallasu v NBA Luka Dončič zaznamenal 20 bodů a po sedmi doskocích a asistencích.

Stříbrní olympijští medailisté Francouzi druhou porážku nepřipustili, ale na výhru nad Litvou se nadřeli, než zvítězili 77:73. Strůjcem výhry bronzového týmu z posledního MS byl s 27 body rozehrávač New Yorku Knicks Evan Fournier, který jako jediný ve svém týmu zaznamenal dvojciferný bodový příspěvek.

Ve skupině A byl nejlepším střelcem zápasu Černá Hora - Belgie (76:70) bývalý nymburský hráč Retin Obasohan, ale jeho 25 bodů bylo proti Černohorcům málo. Vítěze táhl Bojan Dubljevič s 21 body a 11 doskoky.

Ani Bulharům nestačil skvělý individuální výkon Aleksandara Vezenkova, který dal 28 bodů a doskočil 15 míčů. Z druhé výhry v Tbilisi se radovali Turci (101:87) a stejnou bilanci mají i Španělé po snadné výhře nad domácí Gruzií 90:64.

V milánské skupině C podruhé uspěli Ukrajinci, jimž nejtěsnější výhru nad Estonskem 74:73 zajistil 55 sekund před koncem dvoubodovým košem rozehrávač Ilja Sidorov. Hvězda NBA Janis Adetokunbo 25 body a 11 doskoky dovedl Řeky k výhře nad Itálií 85:81.

Skupina D (Praha):

Česko - Polsko 68:81 (15:20, 25:43, 49:60)

Sestava a body ČR: Hruban 13, Balvín 8, Sehnal 5, Veselý 2, J. Bohačík - Krejčí 13, Peterka 11, Auda 8, Kyzlink 5, Jelínek 3, Kříž.

Nejvíce bodů Srbska: Jokič 18, Micič 13, Marinkovič 11.

Fauly: 24:16. Trestné hody: 13/12 - 23/19. Trojky: 8:8. Doskoky: 38:34. Diváci: 15.067.

Finsko - Polsko 89:59 (26:16, 44:30, 64:44),

Izrael - Nizozemsko 74:67 (18:18, 32:40, 50:51).