SESTŘIH: Liberec - Plzeň 0:1. Obrana, efektivita a zlost Slovanu na rozhodčí

Autor: Jiří Fejgl
2
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Dál se valí úspěšným obdobím. Fotbalisté Plzně zvládli duel 7. kola ligy v Liberci, výsledkově opanovali duel druhého se čtvrtým po výsledku 1:0. Hráli jako vždy. Nepříjemně vzadu, byli efektivní, navíc domácí tuze spílali sudímu, jímž byl dobrý známý Zbyněk Proske.

Poměr žlutých karet 2:5, hosté byli trestáni více. Sudí Proske přesto rozezlil domácí fanoušky, hráče i trenéra Luboše Kozla. Známý gentleman viděl žlutou kartu, výrazně protestoval proti výrokům arbitra. Nepozdávalo se mu zdržování hostů, zákroky, například „strom“, který vystavil kapitán Jan Hejda sporému Christianu Frýdkovi.

„Z mého pohledu bych asi neměl hodnotit rozhodčí,“ nadechl se domácí záložník Matěj Valenta, host ze Slavie, který ihned naskočil do základní sestavy a podal velmi slušný výkon. „Obrázek si ale udělá každý sám,“ podotkl.

Kozla nejvíce rozladila situace ve druhé půli. Hosté střídali dva borce najednou a akce se natáhla až nevídaně. Jhon Mosquera „záškodnicky“ zůstával na hřišti, Plzni se při vedení prodleva hodila. „To mě rozezlilo hodně. Soupeř střídá dvě minuty, neví se, kdo má jít dolů. Ukáže nám, že za to nastaví dvě minuty a pak přidá jen tři. Na Slovácku se hrálo navíc sedm minut, v Olomouci šest. Tady tři, nevím proč,“ vykládal Kozel.

Od Proskeho pojďme k herní tváři mistra, který zapsal osmadvacátý zápas v lize bez porážky. Plzeň předvedla klasiku. Byla nesmírně efektivní. Třikrát vystřelila na bránu, z toho dvakrát trefila břevno a jednou překonal univerzál Jan Sýkora domácího gólmana. Trefil se po „messiovsku“ ranou za tyč po zemi. „Ta střela díky teči zapadla hezky,“ popisoval střelec.

Poté Viktorka zavřela bránu. Vzadu byl jako vždy sebevědomý Jindřich Staněk, který podržel tým zejména při šanci Micka van Burena ještě za bezgólového stavu. „Bylo to vidět už v minulé sezoně. Naše hlavní náplň je to zvládnout v defenzivě na sto procent,“ vykládal Sýkora. „Poctivě jsme to odpracovali. Vzadu uskákali,“ ocenil kouč Michal Bílek.

„Jsem zklamaný. Výkon byl dobrý, hráli jsme aktivně. Jen na deset minut jsme vypadli z role,“ litoval Kozel. „Víme, že se s nimi dá hrát. Je to vyrovnané, jen Plzeň vždycky vyhraje,“ prohodil hořce.

Je to tak, naposledy padla Viktoria v lize poslední říjnový den minulého roku, kdy ji Slavia zdolala doma v Edenu 2:0. Od té doby nic, proto přišel mistrovský titul a následně postup do Ligy mistrů, v níž se mužstvo ukáže už ve středu v Barceloně. „Těším se hodně, ale ještě mám v sobě nějaké pocity z utkání s Libercem. Připravovat se začnu ráno, až se vyspím,“ naplánoval Sýkora.

Domácí:

Hosté: 41. Sýkora

Domácí: Vliegen – Gebre Selassie (C) (82. M. Kozák), Prebsl, Plechatý – Mikula (67. Matoušek II), Valenta, Červ (67. Rabušic), Frýdek, Preisler (82. Mészáros) – Rondić (46. Višinský), Van Buren.

Hosté: Staněk – M. Havel, Hejda (C), Pernica, Holík – Čermák (62. Bucha), Kalvach (70. Ndiaye) – Sýkora, Vlkanova (84. Jirka), Mosquera (70. Jemelka) – Bassey (62. Chorý).

Náhradníci

Domácí: Stejskal, Purzitidis, Fukala, Polyák, Varfolomejev, Mara, Višinský, Mészáros, Matoušek, Kozák, Rabušic

Hosté: Tvrdoň, Tijani, Pilař, Chorý, Bucha, Jemelka, Cadu, Dedič, Kaša, Jirka, Ndiaye

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905