Česko - Švédsko 4:5 SNFlorbalistky získaly na juniorském MS historické stříbro, podlehly Švédsku

České florbalistky podlehly v nedělním finále juniorského mistrovství světa v Katovicích Švédsku 4:5 po samostatných nájezdech, přesto dosáhly ziskem stříbra historického úspěchu. Svěřenkyně trenéra Tomáše Martiníka prohrávaly už 0:3 i 1:4, po hattricku Anny Brucháčkové si vynutily nastavení. V sedmé sérii rozstřelu rozhodla Cajsa Almová.

Švédky na desátém MS dosáhly na zlato už posedmé a vylepšily loňské druhé místo. Dosud nejlepším výsledkem českého týmu do 19 let byla čtyři třetí místa z let 2010, 2014, 2018 a z loňska.

Za vítězky si připsala čtyři body za dvě branky i asistence Hanna Nordstrandová. V českém dresu se blýskla hattrickem a jednou přihrávkou Brucháčková.

Švédky dostala do vedení už po po 65 sekundách hry Moa Dynefalková. Mezi 16. a 17. minutou se během 99 sekund prosadily i Nordstrandová se Sagou Emtellovou. Ve 29. minutě překonala Maju Lindsjöovou poprvé bekhendovým zakončením Michaela Mechlová, ale na 4:1 zvýšila v čase 35:55 Nordstrandová.

Za 16 sekund zareagovala tečí střely Mechlové Brucháčková, která se ve 48. minutě přes clonu Karolíny Janatkové trefila podruhé a v čase 55:22 v přesilové hře si dovršeným hattrickem vynutila prodloužení.

V 64. minutě pomohla Švédkám po střele Mechlové tyč. V rozstřelu se nejdříve prosadila ve druhé sérii Emma Heanderová, ve čtvrté odpověděla Mechlová. Po neúspěšných pokusech Hanny Modighové i Heanderová nedokázaly rozhodnout Eva Řeháková ani kapitánka Vendula Maroszová a na trefu Almové nenašla odpověď ani Brucháčková.

Mistrovství světa juniorek ve florbalu v Katovicích (Polsko)
Finále:
Česko - Švédsko 4:5 po sam. nájezdech (0:3, 2:1, 2:0 - 0:0)
Branky: 37., 48. a 56. Brucháčková, 29. Mechlová - 16. a 36. Nordstrandová, 2. Dynefalková, 17. Emtellová, rozhodující sam. nájezd Almová. Rozhodčí: Ilyk, Zolotar (oba Ukr.). Vyloučení: 0:2. Využití: 1:0. Diváci: 923.
O 3. místo: Švýcarsko - Finsko 3:8 (0:2, 1:2, 2:4).
O 7. místo: Lotyšsko - Norsko 0:5 (0:1, 0:1, 0:3).
O 9. místo: Německo - Maďarsko 7:5 (2:3, 0:0, 5:2).