Zdenka Danková

13. 9. 2022

Zhruba od letošního února, v posledním půl roce – často slýcháme heslo: „Sláva Ukrajině!“ Je to motto, kterému emotivně rozumíme: někdo ho vnímá  s nádechem tragickým, jiný v něm vidí hrdost obránců napadené země. Většina z nás si přeje pomoci napadené zemi, aby se ubránila ve válce s agresorem.

Koncem letošního srpna opravil prezident Volodymir Zelenskij svého tlumočníka, když zkrátil některé jeho výroky na tiskové konferenci, po setkání s generálním tajemníkem OSN António Guterresem a tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. A dodal: „Sláva Ukrajině.“

Tento slogan nyní nesmí nikde chybět.

Sláva Ukrajině! je ukrajinský národní pozdrav a slogan, starý nejméně sto let. Když Ukrajinci v letech 1917–1921 bojovali o svou nezávislost na Sovětském Svazu, objevilo se toto heslo poprvé v různých variantách a stalo se velmi oblíbeným.

Asi od 30. let minulého století je převzal Stěpan Bandera, ukrajinský nacionalista a politik, kterému šlo především o samostatný stát.

„Není znám ani jediný dokument, který by se zmiňoval o tom, že by Bandera připravoval ukrajinský stát, jenž by byl německým vazalem,“ uvádí Milan Syruček.

Ke spojenectví s Hitlerem k boji proti bolševikům nedošlo, Bandera byl Němci počátkem války umístěn do koncentračního tábora Sachsenhausen, po válce se legálně usadil v Mnichově, kde se stal jménem na sovětském seznamu emigrantů určených k likvidaci. Až se to podařilo agentovi, někdejšímu členu UPA (Ukrajinská povstalecká armáda), Bohdanu Stašynskému, který si v říjnu 1959 počkal na Banderu před jeho domem a do obličeje mu vstříkl kyanid. U soudu dostal agent nakonec pouhých osm let s tím, že skutečným viníkem je sovětský režim.

Zakázaný slogan

V Sovětském svazu byl slogan Sláva Ukrajině! zakázaný. Protože heslo používali emigranti na Západ, sovětské vedení se je snažilo diskreditovat a označovalo je jako buržoazní nacionalisty, banderovce či nacistické nohsledy.

V diskreditační kampani pokračuje Rusko i v novém tisíciletí, kdy tento pozdrav označuje  jako fašistický slogan, a to zejména od počátku ukrajinské krize po roce 2013, kdy obsadilo rozsáhlá ukrajinská území.

Slogan se stal populárním v souvislosti s událostmi ukrajinské revoluce v roce 2013, anexí Krymu Ruskou federací 2014 a následnou válkou v Donbasu a nakonec v letošním roce 2022, kdy Rusko zaútočilo na celé ukrajinské území.

Ukrajinci tedy nyní používají banderovský pozdrav Sláva Ukrajině, hrdinům sláva i v armádě a Bandera je vyzdvihován jako národní hrdina.

Milan Syruček, spisovatel, sděluje: „Po léta si klademe otázky z dávné historie, zda naši husiti byli hrdinové – nebo banditi? A podobně je to s banderovci,“ přirovnává historická dějství.

Ing. Peter Staněk podotýká: „Jaký je rozdíl mezi hodným fašistou a zlým fašistou? Byl Bandera hodný fašista a Hitler ten zlý?“

Dne 22. ledna 2010 byl Bandera oceněn titulem Hrdina Ukrajiny za „obranu národní ideje a boj za nezávislý ukrajinský stát“. Ocenění předal ukrajinský prezident Viktor Juščenko do rukou vnuka Stěpana Bandery.

Když na Ukrajině ocenili Stěpana Banderu coby národního hrdinu, naše předsedkyně české Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová k podotkla na adresu Viktora Juščenka: „Zaplaťpámbů za to, že učinil ten krok.“

„Já nechci být nepřítelem ani Němců, ani Židů, ani Rusů,“ říká Stěpan Vyskiť ze Lvova ve filmovém dokumentu o Banderovcích. „Jediným mým nepřítelem je komunistický systém a všichni, kteří zotročují můj národ. To jsou moji prvořadí nepřátelé.“

Výše vyjádřené názory a postoje jsou názory autora článku a nemusejí se shodovat s postoji deníku The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.