Rally Morava: Dominik Jakeš prolomil pohárovou hegemonii

Pět závodů Čermák a Hrachovec ADAM Cupu mělo stále stejné vítěze. To se v okolí Šternberku změnilo.

Korunní pohárový ´princ´ Dominik Jakeš přetavil start ve své premiérové prvenství. S Vítězslavem Baďourou na místě navigátora zvítězili s náskokem 17,5 vteřiny před Jančíkem s Jurčíkem, třetí místo připadlo Arnoštovi s Kunstem.

Pohárová sestava nedoznala proti Vyškovu žádných změn. Do nového centra Futures Contproduct Rally Morava Olomouce dorazilo šest dvojic. Na ně čekalo šest rychlostních zkoušek na třech úsecích, přitom dvě zkoušky se blížily patnáctikilometrové délce, což je zároveň limit pro podniky Rallysprint Série.

RZ Jívová poznali účastníci z loňského ročníku (startovali Jančík, Kolář, Jakeš a Arnošt), test Domašov byl proti loňsku otočen a nejkratší RZ Dalov byla zcela nová.

Právě na Dalově se začínalo a poprvé zde zabral Jakeš. Tomu však výtečně vyšel i průjezd Domašovem, a tak se čekalo, zda někdo z jeho soupeřů dokáže na Jívové kontrovat. Nestalo se. Jakeš s Baďurou nenašli v dopolední sekci přemožitele a do servisu se vraceli s náskokem 8,4 sekundy před Jakubem Jančíkem. Za třetí pozici začal Arnošt, ale oba nejdelší testy parádně vyšly Radimu Oravovi, jenž se v polovině soutěže vyhříval na třetí pozici. Navíc s relativně slibným náskokem 12,2 vteřiny právě na Arnošta s Kunstem. Bojovalo se však i o další příčky, mezi Michalem Kolářem a Ondřejem Studénkou. Na Dalově byl rychlejší Kolář, obě dlouhé zkoušky však Studénka zajel lépe a o příčku si polepšil.

Druhé průjezdy pak potvrdily šternberskou formu Jakeše s Baďurou. Nakonec opanovali všech šest mřených testů a zajistili si premiérové pohárové prvenství. Ani tento fakt však nic nezměnil na už jisté korunovaci Jakuba Jančíka s Janem Jurčíkem vítězi Čermák a Hrachovec ADAM Cupu 2022.

Za vedoucím tandemem poháru i klasifikace Rally Morava to však vřelo. Pořadí se přelévalo po každé „erzetě“, na což prvotně měly vliv dva třetí časy Studénky s Mudrákem. Přesto si Orava třetí příčku nadále kontroloval, Studénka se však před poslední zkouškou dostal před Arnošta. K dobru měl 3,4 sekundy. V závěrečném testu Jívová se však štěstěna odvrátila od Oravy s Pochem zády. Defekt je připravil o třetí místo a tedy nejlepší letošní výsledek, naopak následoval propad na poslední šestou pozici. Skvělým finišem se naopak na třetí post protlačili Arnošt s Kunstem, Studénka s Mudrákem v cíli zaostali o 2,4 vteřiny, Kolář s Kubalou si nakonec z Olomouce odváželi pátou příčku.

„Letošní Rally Morava, to byl souboj do posledních chvil závodu. Poprvé v letošním roce jsme poznali nového vítěze, který po celou sezonu předváděl skvělé výkony, ale štěstí mu nepřálo často jen o pár desetinek vteřiny. Na druhou stranu, stejně jako v loňském roce, máme po předposledním závodě jasného vítěze Čermák a Hrachovec ADAM Cupu. Moc gratuluji Jakubovi a Honzovi, jejich letošní dominance byla absolutní. A vzhledem k tomu, že na Vsetíně startovat nebudou, slibuje poslední závod sezony opět vyrovnané boje, kdy ještě kromě Tomáše Arnošta, alespoň teoretickou šanci na celkové třetí místo má jak Ondra Studénka, tak Michal Kolář,” okomentoval průběh závodu promotér Čermák a Hrachovec ADAM Cupu Zdeněk Pekárek.

Seriál Čermák a Hrachovec ADAM Cup 2022 zakončí 29. října Rentor Partr Rally Vsetín.

Ohlasy v cíli:

Dominik Jakeš: „Závod jsme si stoprocentně užili. Jen jsem měl po celý závod obavy, zda nepřijde nějaká přeháňka, ale nakonec se tak nestalo a celý sprint se odjel na suchu. Podařilo se nám poprvé vyhrát pohárovou klasifikaci, bonusem je prvenství ve všech šesti rychlostních zkouškách. Každým závodem se s Víťou postupně zlepšujeme a těšíme se tak na domácí Vsetín, který bychom si rovněž chtěli hlavně užít, minimálně tak, jako na šternberskou Rally Morava.“

Jakub Jančík: „Na Rally Morava nám to (ne)vyšlo. Skončili jsme na druhém místě za Dominikem, ale zároveň si zajistili celkovou výhru v cupu. Pravděpodobně právě to, že jsme nemuseli skončit na prvním místě, asi sehrálo roli i ve výsledcích. Nechci ale Dominikův výkon snižovat, jel fantasticky! Ač jsem v poslední zkoušce docela tlačil, stejně to nestačilo. Tentokrát byl prostě rychlejší.

Také bych chtěl vyzvednout neskutečný pokrok všech ostatních, Radim Orava předváděl bezchybnou jízdu, jen škoda toho defektu. Ve stejném světle se ukázal i Ondra Studénka, myslím, že další sezóna bude opravdu zajímavá.

Tím, že už se na Vsetíně neukážeme, bych chtěl poděkovat všem, kteří se na naší sezóně podíleli i tím nejmenším způsobem. Bez vás bychom takových výsledků nikdy nemohli dosáhnout. V neposlední řadě bych chtěl poděkovat taťkovi a strejdovi za to, že udrželi všechno v plynulém chodu, a za úžasnou podporu během i mimo závodů.“

Tomáš Arnošt: „Zkoušky, charakteristické pro Moravu, mi vysloveně nesedí. Kluci vepředu nastavili neskutečný tempo, na které jsem tentokrát absolutně neměl a i zbytek pohárového pole citelně zrychlil. K tomu mám stále v hlavě srpnovou ránu na Fulneku, ze které jsem se ještě úplně psychicky nedostal. Během závodu jsem navíc udělal spoustu chyb, a čím více jsem se snažil, tím to šlo hůře. Propad v druhé sekci z třetího místa na páté mě dost mrzel, ale v poslední zkoušce jsem se vyhecoval a Ondru předjel.

Na Radima jsme doopravdy tentokrát neměli, ale kvůli defektu se propadl za nás. I o tom je rally, já bych mohl vyprávět, kolikrát nás taková chyba stála dobré umístění. Tentokrát bronz hold spadl do klína nám… Každopádně je vidět, že úroveň cupu je stále skvělá a kluci se s ADAMy už naučili a začínají nás pořádně prohánět! Díky tomu, že jsme Ondru udrželi za námi, už budeme moci jet Vsetín bez tlaku, pro radost. V celkovém pořadí cupu už nás snad nikdo neohrozí…“

Ondřej Studénka: „Rally Morava byla hodně napínavá, každou chvilku se dařilo někomu a dokázal na dané zkoušce zatlačit. Každému z nás opravdu sedlo něco jiného, a tím byl souboj zajímavý až do posledních metrů. Nám se celkem dařilo, bohužel na kluky vpředu to nestačilo. Rozhodovalo se v poslední rychlostní zkoušce. Mně se jelo velmi dobře, pocit z jízdy byl super, ale čas tam hold v cíli nebyl a museli jsme se sklonit před Tomem. Ten krásně zatáhl a nakonec nás porazil o zhruba dvě vteřinky. Rád bych pogratuloval Kubovi k celkové výhře v ADAM Cupu a zároveň vyzdvihnul šternberské časy Radima a Michala, se kterými to byl pěkný souboj. I proto se už moc těšíme na Vsetín.“

Michal Kolář: „Rally Morava je krásný závod. V loňském ročníku jsme právě na Moravě s Honzou startovali poprvé. Měl jsem strach z počasí, ale na závod celkem vyšlo, což přispělo k super závodění. Při najíždění se mi rychlostní zkoušky líbily, na závod jsem se těšil. Ale RZ 2/5 Domašov nám při závodě nevyšla, v obou průjezdech jsme tam na kluky hodně ztratili. Na ostatních rychlostkách to zase tak špatné nebylo, což beru pozitivně. Taky autu nic není, hezky jsme se svezli a už se těšíme na poslední závod ve Vsetíně. Doufám, že se nám tam podaří zajet pěkný výsledek.“

Radim Orava: „Na Moravu jsme odjížděli bez velkých ambicí. Dalov a Jívovou jsem už jako spolujezdec v různých podobách jel. RZ Domašov byla pro mě úplně nová. V roli jezdce jsem však nevěděl, do čeho jdu. Po seznamovacích jízdách jsem byl v rozpacích z RZ Domašov. Podobné úseky, jako byly poslední tři kilometry této zkoušky, by se asi jezdit neměly. Vnímal jsem je jako velmi nebezpečné. Po prvním Dalově jsem byl se čtvrtým časem spokojen, sedla mi překvapivě i RZ 2. Vůbec nevím, kde se to ve mně vzalo, ale povedlo se klukům odskočit a celkem bezpečně jsme drželi třetí místo. Bohužel 5 km před cílem poslední zkoušky jsme v levém odbočení z ničeho nic vyzuli pravou zadní pneumatiku a bylo po nadějích. Vůbec netušíme, kde jsme k defektu přišli, hodně nás to mrzelo. Bohužel i tyto věci se stávají. Časy ukázaly, že už se s ADAMem sžíváme a úplně nejvíc pozitivní je, že auto funguje a nemusíme řešit technické problémy. Gratulaci zaslouží všichni soupeři, už se ně moc těším ve Vsetíně.“