Když skládám, tak chci, aby text písně rozkvetl a houpal se na vlnách její melodie, popisuje svůj tvůrčí proces písničkářka Redlová

23. září 2022

Cestu Lucie Redlové k lidovým písním nasměřovala smrt její blízké přítelkyně. Také v jejím novém albu s názvem Lidová Redlová jsou motivy lásky a smrti. Podle jedné z recenzí stojí někde mezi kostelem a hospodou – v Hovorech se dozvíte, co si písničkářka o tomto přirovnání myslí. Ptá se Vladimír Kroc.

Velkou inspirací v tvorbě je Redlové její kamarádka a hudebnice Jitka Šuranská a její velmi předčasný odchod ze světa. „Měly jsme ještě s Beatou Bocek takové trio. Říkaly jsme si muzikantky, dámy, ženy – MDŽ... A když potom Jitka odešla, tak ze mě vypadla ze dne na den písnička právě pro ni, která je moje, ale tváří se jako lidová – má lidovou stylizaci.“

Mám vždy nejprve text a pak se prostě snažím, aby ho ta hudba nějak vystihovala.
Lucie Redlová

„No a to byla první ze tří písniček, které na té desce mám, které jsou celé moje. A tak nějak mě tohle popostrčilo nejvíce. To byl podzim 2019 a pak už se to sbíralo a mně došlo, že bych mohla udělat celé album,“ popisuje písničkářka.

Lucie Redlová

Redlová své písně často komponuje na půdorysu valašské nebo slovenské lidovky. „Mám vždy nejprve text a pak se prostě snažím, aby ho ta hudba nějak vystihovala. No a v případě, že se držím lidové stylizace, tak se snažím o nějakou jednoduchost, aby ta písnička tak přirozeně plynula“

„Vlastně se to těžko popisuje. Hledám něco, kde ten text najednou rozkvete, že se jenom tak houpe na vlnách melodie a že to prostě k tomu pasuje,“ dodává Redlová.

Jak se stalo, že svůj debut nahrávala v Dublinu? Kdo obvykle píše její texty? A není to pro muzikanta nepraktické žít na Valašsku? Poslechněte si celé Hovory v audiozáznamu. Moderuje Vladimír Kroc.

autoři: Vladimír Kroc , knem
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.