Úspěšná obhajoba Stewartové a Zajíce

Aktuality
neděle 25. září 2022
V neděli 25. září proběhl již 126. ročník tradičního závodu Běchovice – Praha. V jeho rámci se uskutečnilo i mistrovství České republiky v silničním běhu na 10 kilometrů. Tituly z loňského roku obhájili Moira Stewartová a Martin Zajíc.

Hlavní favoritkou mistrovského závodu žen byla Moira Stewartová, která chtěla útočit nejen na třetí triumf v řadě, ale také na traťový rekord, který má od roku 2014 časem 33:18 v držení Keňanka Nancy Wambua. V boji o titul měla být svěřenkyni Václava Janouška největší soupeřkou loni stříbrná Tereza Hrochová.

Obě závodnice se držely pospolu až do pátého kilometru, kterým Stewartová probíhala v mezičase 16:09, což dávalo naději na pokoření traťového maxima. Právě na této metě s ní začala Hrochová ztrácet kontakt. Moira ovšem mohla nadále těžit z přítomnosti mužských kolegů, nicméně své rivalce se začala vzdalovat a běžela vstříc dokonání vítězného hattricku.

Závěrečný úsek závodu pro ni byl velmi náročný a musela ho už zvládnout úplně sama. Traťový rekord jí tedy nakonec přeci jen unikl, když za ním svým vítězným časem 33:30 zaostala o dvanáct vteřin. Na vlastní nejrychlejší běchovický čas z minulého roku pak ztratila vteřin šest. Nicméně i tak byl její výkon velmi kvalitní a vystoupení naprosto dominantní. Tereza Hrochová zopakovala loňské stříbro, které ozdobila běchovickým osobním rekordem 34:09, díky čemuž se stala třetí nejrychlejší ženou historie mistrovského klání. Bronz si na krk pověsila ve vynikající formě závodící triatlonistka Tereza Zimovjanová, která si s tratí poradila v čase 35:22.

Situace v závodě mužů se zdála být velmi otevřená. Na jedné straně byli zkušení borci jako Jiří Homoláč, Jakub Zemaník nebo Viktor Šinágl. Proti nim stáli pak mladíci Patrik Vebr s obhájcem loňského vítězství Martinem Zajícem. Právě tito dva byli v diktování tempa velice aktivní a do čela v podstatě nepustili nikoho jiného. Ovšem mezičas na pětce naznačoval, že se ani letos nedočkáme prolomení třicetiminutové hranice.

V polovině závodu zůstala na čele čtveřice závodníků. Vebra se Zajícem doplňovali ještě Jiří Homoláč a Viktor Šinágl. Naopak trojnásobný vítěz Běchovic Jakub Zemaník ztratil kontakt. Postupně nestačili na tempo vedoucí dvojice ani Jiří Homoláč a Viktor Šinágl, a tak bylo jasné, že si to o vítězství rozdají Vebr a Zajíc.

Rozhodující okamžik přišel zhruba pět set metrů před cílem, kdy Zajíc nastoupil a silným finišem si doběhl pro úspěšnou obhajobu v čase 30:41. Patrik Vebr však mohl být spokojen i se stříbrem za 30:48, jelikož tak završil úspěšnou sezónu, ve které zaznamenal výrazný výkonnostní progres. Jedná se o jeho první medaili z Běchovic. Oproti tomu bronzový Viktor Šinágl (31:12) vystoupal na stupně vítězů v rámci tohoto závodu už počtvrté z posledních pěti ročníků.

Závod juniorek vyhrála Michaela Brtníčková v čase 36:46, který ji řadí na dělené šesté místo historie silničního MČR v této kategorii. Stříbrná Eliška Hostková se pak dostala výkonem 37:07 na osmou příčku této statistiky. Bronz si na krk pověsila Iva Gieselová za 38:08.

Mezi juniory byl nejrychlejší Ivan Brejška v čase 32:48. Pro stříbro si doběhl Jan Máša za 33:21. Na bronzový stupínek vystoupal Daniel Dočkal (34:21).