Divadlo J. K. Tyla. V době vzniku šlo o nejmodernější budovu v Plzni

Budova Divadla Josefa Kajetána Tyla stojí v Plzni od roku 1902. Její architekt Josef Balšánek nazval svůj projekt „Dionysos“, kterému je v řecké mytologii zasvěceno víno a všeobecné veselí. V době svého vzniku šlo o nejmodernější budovu města Plzně a druhé nejvýznamnější české divadlo hned po tom Národním v Praze. Plzeňským divadlem prošla řada významných divadelních osobností. Herci jako Eduard Vojan, Vendelín Budil nebo Miroslav Horníček.

V dnešní době má již Divadlo Josefa Kajetána Tyla několik scén a pořádá pět set představení ročně. Uvedlo například operu Salome od Richarda Strausse nebo světovou premiéru baletu Maryša. Pojďte si ale poslechnout, jak budova divadla před sto dvaceti lety vznikla.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.