Bavorsko kvůli rostoucí migraci zintenzivní namátkové kontroly na hranicích s Českem

Bavorsko kvůli rostoucí migraci od pátku zintenzivní namátkové kontroly na bavorských hranicích s Českem a Rakouskem. Dnes to oznámil bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Své rozhodnutí, které bude platit do odvolání, zdůvodnil nedostatečnou ochranou vnějších hranic Evropské unie. Český ministr vnitra Vít Rakušan chápe posílení namátkových kontrol jako reakci na sílící migraci na balkánské trase.

"Podle hodnocení našich migračních expertů je třeba v nadcházejících měsících počítat s dalším nárůstem nedovolených vstupů, především pak na takzvané balkánské cestě," řekl bavorský ministr Herrmann. Balkánská migrační trasa vede přes Rakousko do Německa. Kvůli již četnějším kontrolám na rakousko-německé a rakousko-maďarské hranici se ale migranti snaží do Německa dostat přes Slovensko a Česko. Česká republika proto dočasně obnovila stálé kontroly na česko-slovenské hranici.

"Věřím, že opatření, která jsme přijali nedávno my, intenzitu migrace významně sníží a umožní jak zrušení mimořádných opatření na našich hranicích se Slovenskem, kde byly kontroly dočasně zavedeny v plném rozsahu, tak zrušení intenzivnějších namátkových kontrol na česko-bavorské hranici," sdělil ČTK Rakušan prostřednictvím ministerského tiskového odboru.

Rakušan uvedl, že je s Herrmannem v kontaktu a nedávno spolu jednali o rostoucí migrační vlně v Mnichově. "Kromě toho podnikám i další kroky ke snížení migrace na této (balkánské) trase, a to jak na regionální úrovni tento týden v Bratislavě, tak na úrovni EU, kde budeme situaci řešit příští týden na radě ministrů vnitra," dodal.

Šéf německých policejních odborů (DPolG) Heiko Teggatz na počátku září vyzval spolkovou ministryni vnitra Nancy Faeserovou, aby kvůli zhoršující se migrační situaci trvalou ostrahu hranic s Českem obnovila. Německo k takovému řešení prozatím přistoupit nechce, k vlastnímu postupu se ale nyní uchýlilo Bavorsko, které s Českem hraničí.

Také v Sasku, které je rovněž českým sousedem, sílí hlasy po obnovení hraničních kontrol. Frakce saské vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) v zemském sněmu požaduje více kontrol na pomezí s Českem. Vnitropolitický mluvčí frakce CDU v saském zemském sněmu Ronny Wähner podle deníku Sächsische Zeitung řekl, že důvodem pro takové kontroly jsou prudce rostoucí počty příchozích migrantů.

Související

Více souvisejících

Německo hranice Policie Německo

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 55 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy