18.10.2022 17:30

Oprava divadla Spirála se zpozdí kvůli nedostatku materiálů a pracovních sil

Rekonstrukce divadla Spirála na pražském Výstavišti se zpozdí. Důvodem je zejména nedostatek stavebních materiálů na trhu a rovněž nedostatek pracovních sil. Oprava tak bude namísto v první polovině příštího roku hotova k 30. září 2023. Vyplývá to z dokumentu schváleného pražskými radními. Zhruba o tři měsíce, tedy do 31. března 2023, se podle dokumentu na Výstavišti zpozdí také oprava restaurace Bohemia.

Budova Spirály chátrala od povodní v roce 2002 a rekonstrukce za zhruba 200 milionů korun začala loni. Oprava restaurace má vyjít na asi 110,8 milionu korun.

Opravu obou objektů ovlivňuje současný nedostatek pracovních sil, který podle dokumentu schváleného radními souvisí s válkou na Ukrajině. „Vzdor úsilí stavebních firem o dodržení termínů se tato skutečnost do harmonogramů staveb nemůže nepromítnout," píše se v materiálu.

Nezanedbatelný dopad na dokončení oprav má podle něj také „dramatický nedostatek stavebních materiálů na trhu a neustále se prodlužující termíny jeho dodávek". To negativně ovlivňuje plynulost stavby. Nedostatek materiálu se týká především Spirály, jejíž rekonstrukce začala později a není v tak pokročilé fázi, jako je Bohemia.

Ve zrekonstruované Spirále zůstanou zachovány unikátní konstrukce včetně spirálové rampy a kopule z kovových trubek. Zároveň v divadle přibude jevištní, zvuková a osvětlovací technika a menší sál pro 250 až 300 lidí k pořádání komornějších koncertů. Kapacita hlavního sálu bude 750 diváků, což je o 100 více, než byla původní kapacita. Provoz a dramaturgii Spirály bude mít na starosti firma Výstaviště Praha.

Divadlo Spirála vzniklo v roce 1991 přestavbou dřívějšího Panoramatického divadla. Válcové Panoramatické divadlo bylo v roce 1960 zastřešené trubkovou ocelovou kopulí, kterou navrhl Ferdinand Lederer a která je zmenšenou verzí zastřešení pavilonu Z na výstavišti v Brně. Konstrukce kopule byla při přestavbě v roce 1991 zachována jako technická a kulturní památka. Autory přestavby z roku 1991 jsou architekti Jindřich Smetana, Jan Louda, Tomáš Kulík a Zbyšek Stýblo. O rekonstrukci a znovuotevření scény dlouho usiloval zejména Kulík, který však loni zemřel a znovuotevření divadla se nedočkal. On a ostatní původní autoři se nicméně podíleli na projektu rekonstrukce.

Autor článku: ČTK: brn, ptd

Oprava divadla Spirála se zpozdí kvůli nedostatku materiálů a pracovních sil

Zprávy

29.04.2024

Poselství k Mezinárodnímu dni tance 29. dubna 2024

Mezinárodní den tance se slaví z iniciativy Mezinárodního divadelního ústavu (ITI / International Theatre Institute) od roku 1982. Připadá každoročně na 29. dubna, kdy si připomínáme den narození francouzského tanečníka, baletního mistra a reformátora Jeana-Georgese Noverra. Autorkou letošního poselství je argentinská tanečnice Marianela Núñez.

29.04.2024

Přípravy na divadelní tábor Divadlo hrou s Koločavou jsou v plném proudu. V letošním ročníku jsou zapojená čtyři divadla z celé republiky i Univerzita Palackého

Divadlo hrou s Koločavou, inovativní integrační projekt, který se poprvé uskutečnil v létě 2023, chystá své pokračování. Jak děti přirozeně naučit toleranci a empatii prostřednictvím hry a divadla se stane předmětem divadelního tábora, který se uskuteční v termínu 25. 7.– 4. 8. 2024 v ukrajinské Koločavě. Do projektu, který pořádá organizace PŘES HRANICE EU, se zapojí lektoři z Moravského divadla Olomouc, Divadla Drak, Divadla Polárka a Městských divadel pražských a překladatelky z Univerzity Palackého v Olomouci.

29.04.2024

Novinky z Institutu Pavla Šmoka: dvoudenní workshop, nová monografie či mobilní výstava

V Institutu Pavla Šmoka (IPŠ) v Braníku je i v roce 2024 zpřístupněna videotéka se studovnou s archivem tiskovin, fotografií a videofondem choreografií, nadále pokračuje i pravidelné pořádání vzdělávacích přednášek, projekcí či besed pro odbornou a širokou veřejnost, ať již v Domě tanečního umění nebo malém sále Městské knihovny v Praze. V dohledné době IPŠ připravuje vydání nové knihy, výstavu i workshop pro odbornou veřejnost.