×

Další video: Moc peněz #15 - Firemní konta ve zlatě

Countdown
Zrušit
×

„Evropská unie se rozpadne určitě, je to přežitý model. Ústava nám zdaleka nezaručuje ochranu proti diktatuře. Sankce může Putin vydržet déle než Západ.“ – Petr Robejšek

Jak hodnotí politolog a ekonom Petr Robejšek proběhlé komunální volby a kdo skutečně vyhrál a kdo prohrál, když všichni tvrdí, že zvítězili právě oni? O čem svědčí, že podle něj už dávno reprezentativní demokracie nereprezentuje voliče? U jakého uspořádání společnosti můžeme brzy skončit? A co znamená jeho postřeh, že vládne ten, kdo určuje význam slov?

„V určitém slova smyslu opravdu vyhrály etablované strany, protože tím, že k volbám lidé šli a volili, že to vůbec udělali, tak vlastně posílili již dávno disfunkční model takzvané reprezentativní demokracie. Disfunkční proto, že volební reprezentanti voličů voliče již dávno nereprezentují, nýbrž reprezentují svoji stranu a své zájmy.“ – hodnotí nedávné volby Petr Robejšek. „Ti voliči, co šli k volbám si toho asi nevšimli.“

„Pak mě zaujala ještě jedna věc, a sice ty ministrany. Tam kde bydlím, byli Patrioti Pro a tisíce různých malinkatých stran, které vlastně tímto způsobem – ačkoli dobře vědí, že se tam nikdy nemohou dostat, a když se dostanou, nemají žádnou moc na to uskutečnit něco ze svých slibů –, se tam dostat snažili. Místo toho, aby tam, kde pracují a žijí, s lidmi, kteří tam bydlí, vytvářeli projekty samosprávné a svépomocné společnosti, a tak opravdu dělali politiku.“ – míní Petr Robejšek.

► Doporučujeme YouTube – Xaver Live.

„Když jsou politické strany u moci, tak dříve nebo později dojde k takzvané oligarchizaci, to znamená, že se oddělí, odcizí od těch, kteří je tam zvolili. Vytvoří si vlastní zájmy, v rámci vlastních zájmů se snáze dohodnou, dokonce i s opozicí, ale v žádném případě to nejsou zájmy lidí, kteří je skutečně zvolili.“ – doplňuje Petr Robejšek a připomíná, že významný německý filosof Karl Jaspers tyto skutečnosti už v 60. letech pro Německo prognostikoval. „A teď to tam máme. Je to, řekl bych, nezadržitelný proces.“

Tento proces může skončit podle Petra Robejška u diktatury, „protože je stále složitější pro vládnoucí strany a pro elity, které jsou spíše kompetenčně a morálně devastované, zachovávat i zbývající rituály demokracie, která je vyprázdněná. Už se jenom tu a tam volí a občas se o něčem diskutuje. Už to jim dělá veliké potíže. A jsou nuceni a velmi rádi to využívají – a to jsme viděli velmi dobře v posledních dvou a půl letech – tu demokracii stále více ořezávat. Lockdown byl něco, co mělo do jisté doby určitý medicínský smysl, ale hlavně to bylo něco, co vládnoucím usnadňovalo vládnutí bez účasti voličů“.

► Projekt internetové nezávislé televize XTV můžete podpořit zde.

petr-robejsekpolitikavolbykomunalni-volbydemokraciereprezentativni-demokracietotalitavyprazdnenostpolitologekonomnemeckosamospravakarl-jasperslockdownx-talkxtvxaver
Další videa
Načíst další Paráda! Došli jste až na konec.