Crowdfunding: Evropská komise o rok odložila nutnost získání licence

Evropská komise doslova za pět minut dvanáct schválila prodloužení přechodného období o jeden rok, kdy mohou crowdfundingové firmy v EU podnikat i bez licence. Rozhodnutí vstoupilo v platnost 22. října. Podle pravidel platných ještě zhruba před týdnem přitom měli provozovatelé crowdfundingu v celé Evropské unii čas jen do 10. listopadu, aby získali licenci a mohli poskytovat své služby.
Evropská komise schválila prodloužení přechodného období o jeden rok, kdy mohou crowdfundingové firmy v EU podnikat i bez licence. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle experta na právo v oblasti fintechu a start-upů Filipa Murára z mezinárodní advokátní kanceláře Noerr to české platformy doslova zachraňuje. Tuzemský upravující nové podmínky byl totiž přijat až v dubnu a včasné získání licencí tak bylo ohroženo. Pozice českých platforem tak mohly obsadit zahraniční firmy – díky tzv. jednotnému evropskému pasu stačí jediné povolení pro působení ve všech státech EU.

„Zákon, který byl přijat v souladu s nařízením EU č. 2020/1503 o evropských poskytovatelích služeb skupinového financování, přináší zcela nový regulatorní rámec pro poskytovatele crowdfundingových platforem,“ sdělil naší redakci již dříve Tomáš Jelínek, konzultant poradenské společnosti PKF Apogeo, s tím, že s regulací dochází k posílení ochrany investorů připívajících na projekty.

PSALI JSME:
Nově zavedená regulace zařadí crowdfunding mezi běžné investiční nástroje

Na provozovatele crowdfundingu jsou nově kladeny podobné regulatorní požadavky, jako například na obchodníky s cennými papíry, investiční zprostředkovatele nebo poskytovatele platebních služeb. Zároveň nová regulace zásadně usnadní českým crowdfundingovým platformám vstup na zahraniční trhy a zároveň umožní českým investorům snadnou participaci na mezinárodních projektech.

Nutnost získání povolení České národní banky (v případě českých platforem, pozn. aut.) se tak posunulo o rok do 10. listopadu 2023. Komplexní regulaci musely všechny členské země implementovat do svých zákonů – v Česku se tak stalo až letos v dubnu. „Reálně se nestíhala povolení udělit,“ konstatoval Filip Murár.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Crowdfunding: Dostanou čeští provozovatelé včas licenci?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.