Lyžování ČR 2024

Mistrem světa v MotoGP je Ital Bagnaia, v Moto2 se raduje Fernandéz. Salač na závěr sezony třináctý

Mistrem světa ve třídě MotoGP se stal italský jezdec Francesco Bagnaia. První titul si zajistil devátým místem v závěrečné Velké ceně sezony ve Valencii, kterou vyhrál domácí Álex Rins. Kategorii Moto2 ovládl Španěl Augusto Fernández. K prvnímu titulu mu v posledním závodě sezony pomohl pád Japonce Aie Ogury. Český jezdec Filip Salač obsadil bodované 13. místo.

Salač vyjel ve Valencii třinácté místo

Pořadí šampionátu Moto2 ovládl Španěl Augusto Fernández a získal první titul. K celkovému triumfu mu pomohl pád Japonce Aie Ogury. Český jezdec Filip Salač zakončil ročník bodovaným 13. místem.

Pětadvacetiletý Bagnaia do závodu odstartoval s náskokem 23 bodů před Francouzem Fabiem Quartararem, kterému k obhajobě titulu čtvrté místo nestačilo. Bagnaia nakonec ovládl šampionát s náskokem 17 bodů.

Bagnaia, který už má na kontě titul v Moto2 z roku 2018, se stal prvním italským šampionem MotoGP od posledního triumfu sedminásobného mistra světa Valentina Rossiho v roce 2009. Jezdec Ducati navíc ukončil padesátileté čekání Itálie na triumf italského závodníka na italském stroji, což se dosud naposledy podařilo v roce 1972 legendárnímu Giacomu Agostinimu na stroji MV Agusta.

Rins vyhrál podruhé v sezoně a postaral se o vítěznou rozlučku Suzuki s MotoGP, kde japonská značka bude od příštího roku chybět. Druhý byl Jihoafričan Brad Binder, třetí skončil Jorge Martín.

Moto2 rozhodla Ogurova chyba 18 kol před koncem. Japonský jezdec v zatáčce upadl a závod pro něj skončil. V tu chvíli mu patřila druhá příčka, ale přesto musel útočit, protože před Velkou cenou Valencie na Fernándeze ztrácel 9,5 bodu.

Pětadvacetiletý Fernández, který od nového ročníku bude jezdit v MotoGP, nakonec obsadil druhé místo. Pro třetí vítězství v sezoně si dojel jeho krajan Pedro Acosta. Třetí příčku obsadil Tony Arbolino z Itálie.

Salač si v konečném pořadí oproti startu o tři příčky polepšil a připsal si tři body za třináctou příčku. Dvacetiletý český nováček, kterého stále trápily bolesti rukou zraněných v předchozím závodě v Malajsii, obsadil v šampionátu 20. příčku.

Velká cena Valencie, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Guevara (Šp./GasGas) 38:10,405, 2. Öncü (Tur./KTM) -0,062, 3. García (Šp./GasGas) -6,557, 4. Foggia (It./Honda) -14,133, 5. Sasaki (Jap./Husqvarna) -14,574, 6. Adrián Fernández (Šp./KTM) -14,676.

Konečné pořadí MS (po 20 závodech): 1. Guevara 319, 2. García 257, 3. Foggia 246, 4. Sasaki 238, 5. Öncü 200, 6. Masiá (Šp./KTM) 177.

Moto2: 1. Acosta 39:95,413, 2. Augusto Fernández (oba Šp./Kalex) -1,232, 3. Arbolino (It./Kalex) -10,163, 4. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) -14,407, 5. Arenas -18,904, 6. González (oba Šp./Kalex) -20,554, ...13. Salač (ČR/Kalex) -38,942.

Konečné pořadí MS (po 20 závodech): 1. Augusto Fernández 271,5, 2. Ogura (Jap./Kalex) 242, 3. Canet (Šp./Kalex) 200, 4. Arbolino 191,5, 5. Acosta 177, 6. Dixon (Brit./Kalex) 168,5, ...20. Salač 45.

MotoGP: 1. Rins (Šp./Suzuki) 41:22,250, 2. Binder (JAR/KTM) -0,396, 3. Martín (Šp./Ducati) -1,059, 4. Quartararo (Fr./Yamaha) -1,911, 5. Oliveira (Portug./KTM) -7,122, 6. Mir (Šp./Suzuki) -7,735.

Konečné pořadí MS (po 20 závodech): 1. Bagnaia 265, 2. Quartararo 248, 3. Bastianini (It./Ducati) 219, 4. Espargaró (Šp./Aprilia) 212, 5. Miller (Austr./Ducati) 189, 6. Binder 218.