Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Litoměřická diecéze zasahuje do pěti krajů

  8:00
Historie litoměřické diecéze sahá do roku 1655. Jejím centrem je katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích. Původně neměla věž, získala ji až později.

| foto: Archiv MAFRA

Už více než 350 let se píše historie litoměřické diecéze, která v současné době spravuje katolické farnosti na poměrně rozsáhlém území. Jde totiž o celý Ústecký a Liberecký kraj a částečně i kraj Královéhradecký, Středočeský a Karlovarský. Nachází se v ní více než 1 100 samostatně stojících kostelů a kaplí i velká řada historických poutních míst.

Celý magazín

titulka mg speciál Svatý Martin, 11.11.2022

Zrod diecéze se datuje k 3. červenci roku 1655, kdy papež Alexandr VII. vydal zakládací bulu nazvanou Primitiva illa Ecclesia. Působení katolické církve v této oblasti však sahá ještě dál do minulosti, kdy část území spravovala litoměřická kapitula svatého Štěpána. Tu na místě původního knížecího přemyslovského hradiště spolu s kostelem založil už kolem roku 1057 kníže Spytihněv II.

Dnes je hlavním centrem diecéze katedrála svatého Štěpána v Litoměřicích, která stojí na místě kapitulního kostela z 11. století. Románský kostel, který byl později ve 14. století goticky přestavěn, byl v letech 1662–64 zbořen. Bezprostředně poté byla ve stylu raného baroka vystavěna v letech 1664–68 dnešní katedrála. Podíleli se na tom i významní italští barokní architekti Domenico Orsi a Giulio Broggio.

Zvenčí vypadá chrám jako trojlodní bazilika, ale uvnitř je jednotný prostor se třemi průchozími kaplemi po obou stranách, které se arkádovitě otevírají do lodi. „Katedrála má délku 50 metrů, výšku 20,5 metru a šířku v lodi i s kaplemi 22 metrů. Průčelí bylo navrženo se dvěma věžemi a ty byly sneseny do výše hlavní římsy a neznatelně začleněny do prospektu průčelí,“ uvádí biskupství na svých webových stránkách. V průčelí je hlavní vchod s pískovcovým portálem a okovanými dveřmi z roku 1742 od zámečníka Gabriela Boehmera. Nad vchodem se nachází erb biskupa-zakladatele Maxmiliána Rudolfa Schleinitze či socha sv. Štěpána z roku 1700 a erb třetího litoměřického biskupa Huga Františka Königsegga (1660–1720). Po stranách portálu se nacházejí sochy sv. Felixe a sv. Viktorina.

Uvnitř chrámu se dodnes dochoval interiér, hlavní oltář, šest velkých bočních oltářů, kazatelna, chórové lavice i lavice v lodi, dvě zpovědnice v kostele a kredence i skříně v obou sakristiích, z doby prvního biskupa. Například pět velkých oltářních obrazů je dílem významného barokního malíře Karla Škréty (1610–1674). Za zmínku stojí i varhany. Ve starých rokokových skříních pohání jejich 3 944 píšťal elektromagnetický stroj od firmy Jehmlich z Drážďan z roku 1942.

Barokní katedrála ani předchozí gotický chrám neměly původně věž, která dnes patří k hlavním bodům panorama Litoměřic. Samostatnou věž mimo kostel začal stavět biskup Hugo František Königsegg, ale stačil vybudovat jen jedenáctimetrové základy, na které postavili dřevěnou barokní zvonici. „Až biskup Antonín L. Frind (1879–81), známý historik, vyvolal dostavbu věže, která byla vystavěna až v letech 1883–89 podle návrhu vídeňského architekta Heinricha Ferstela litoměřickým stavitelem Franzem Sanderem,“ zmiňují také stránky.

Dómský vrch: Jde o známou dominantu města Litoměřice a hlavní centrum litoměřické diecéze. Tvoří ji katedrála svatého Štěpána a biskupská rezidence. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Uzavřený areál o rozloze zhruba tří hektarů ohraničuje 750 metrů dlouhá hradní zeď se třemi branami. Hlavní severní brána z Dómské ulice pochází z roku 1662 a nese znak prvního biskupa Schleinitze. Západní branka v barokním stylu je menší a východní je v dnešní podobě z roku 1808.

Dómský vrch, jak se místu přezdívá, doplňují ještě další budovy. Jeho součástí je třeba i biskupská rezidence, jež spolu s katedrálou vytváří výraznou dominantu města, či budova konzistoře z 18. století určená pro diecézní kněžský seminář. Současným sídelním litoměřickým biskupem je Jan Baxant, kterého do vysoké církevní funkce jmenoval před 14 lety papež Benedikt XVI. K nejznámějším jménům zdejší historie patří hlavně postava kardinála Štěpána Trochty (1905–1974), kterého jako 17. litoměřického biskupa jmenoval v roce 1947 papež Pius XII.

Trochta, který za druhé světové války přežil věznění v koncentračních táborech, se stal v letech 1948 až 1949 mluvčím katolické biskupské konference při jednání s komunistickou vládou. V prosinci roku 1948 si přivezl z Říma zmocnění takzvané mexické fakulty, které umožňovalo církvi práci v poloilegalitě. Kvůli svým neústupným postojům k požadavkům komunistického režimu byl po roce 1950 internován a v roce 1954 odsouzen ve vykonstruovaném procesu na 25 let v nejtěžších vězeních na Mírově, v Leopoldově či Valdicích.

Litoměřická diecéze

  • Byla založena bulou Primitiva illa Ecclesia papeže Alexandra VII. 3. července 1655.
  • Nachází se v ní 1 135 samostatně stojících kostelů a kaplí.
  • Rozkládá se na území celého Ústeckého a Libereckého kraje a částečně zasahuje do kraje Karlovarského, Středočeského a Královéhradeckého. B
  • Biskup sídlí v Litoměřicích na Dómském vrchu, jehož centrem je katedrála svatého Štěpána, která stojí na místě kapitulního kostela, původně z 11. století.

Na svobodu se dostal po amnestii v roce 1960. Církevnímu poslání se ale opět mohl věnovat až za několik let. Začátkem dubna roku 1974 zemřel po několikahodinovém vyčerpávajícím jednání s krajským církevním tajemníkem Karlem Dlabalem. Ten byl podle záznamu Ústavu pro studium totalitních režimů opilý a kardinálovi sprostě spílal a vyhrožoval mu. Trochtova pohřbu se zúčastnil i tehdejší krakovský arcibiskup Karol Wojtyła, který se následně stal papežem Janem Pavlem II.

Výraznou postavou byl i předchůdce Štěpána Trochty, Antonín Alois Weber (1877–1948). Rodák z Vlčí Hory u Krásné Lípy nerozlišoval mezi Čechy a Němci. Byl velmi populární jak u českého, tak i u německého obyvatelstva.

Během druhé světové války se odmítl plně podřídit německé okupační správě. V důsledku mnichovské dohody byla rozdělena i litoměřická diecéze a Weber po několik let nesměl její českou protektorátní část navštěvovat. Po skončení druhé světové války naopak nebyl zahrnut do odsunu, ale stát mu znemožnil vykonávat biskupské pravomoci. Na svůj post rezignoval v roce 1947 a zcela fyzicky i psychicky vyčerpán zemřel 12. září roku 1948.

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Kousek od Brna mají zahrádku jako dlaň. Vešlo se všechno, dokonce i bazén

6. května 2024

Soutěž Tak tato pouhých 350 čtverečních metrů velká zahrada přistála do letošní soutěže Nejkrásnější...

Prvorepublikovou zahradu v Kroměříži rodina zachovala, včetně růží a pivoněk

9. května 2024

Soutěž Zahrada u rodinné vilky budovaná před 85 lety, na níž se zachovala řada původních dřevin a keřů,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zasaďte topinambur, vytvoří vám na zimu konzervu s čerstvou zeleninou

7. května 2024

Tento příbuzný slunečnice je známý invazní druh, takže se nikdy nemá vysazovat do volné přírody,...

Kakao není jen laskomina. Sníží tlak, ochrání chrup, povzbudí imunitu i pleť

10. května 2024

Potěší, pohladí po duši, zahřeje a hlavně je zdravé. Díky tomu lze kakao použít vícero způsoby:...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov nabídl k adopci přemnožené kozy. Zaplavily ho žádosti z celého světa

11. května 2024  8:45

Malý italský ostrov Alicudi se snažil zbavit přemnožených divokých koz, a tak je na začátku dubna...

KVÍZ: Poznáte podle obrázku plemeno psa?

12. května 2024

Když na ulici potkáte vlčáka nebo jezevčíka, určitě je rozeznáte. Ale co méně známá psí plemena?...

Ostrov nabídl k adopci přemnožené kozy. Zaplavily ho žádosti z celého světa

11. května 2024  8:45

Malý italský ostrov Alicudi se snažil zbavit přemnožených divokých koz, a tak je na začátku dubna...

VIDEO: Co chutná líp, sekaný, nebo mletý burger? Vyzkoušejte to podle videa

11. května 2024

Průvodci grilovacím pořadem si tentokrát vzali do parády jeden z nejznámějších pokrmů na grilu –...

Kakao není jen laskomina. Sníží tlak, ochrání chrup, povzbudí imunitu i pleť

10. května 2024

Potěší, pohladí po duši, zahřeje a hlavně je zdravé. Díky tomu lze kakao použít vícero způsoby:...

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...