Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čeští vysokoškolští studenti tráví v práci nejvíce času, mnohdy na úkor vzdělání

  18:33
Čeští vysokoškolští studenti pracují při prezenční formě studia vůbec nejvíc v Evropě, až 92 % z nich má ke studiu přivýdělek. Vyplývá to ze zprávy projektu Eurostudent, který si pro analýzu vybral 26 evropských zemí. Podle odborníků může mít tento trend negativní dopad na studium, pro mnohé studenty je to však otázka zajištění důstojného života.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Studují prezenčně na vysoké škole, zároveň ale velkou část svého času věnují práci, která mnohdy s jejich studijním oborem ani nesouvisí. To je situace, v níž se v současné době nachází většina českých vysokoškoláků.

„V průměru 80 % studentů v zemích Eurostudent má placenou práci. Přibližně 60 % studentů kombinuje práci a studium tím, že pracuje i v době přednášek. Pouze 18 % studentů pracuje pouze v době, kdy nemá žádné školní povinnosti,“ uvádí poslední výzkum.

ZeměPodíl pracujících studentů v %
Česká republika92
Island89
Norsko87
Slovinsko86
Nizozemsko85
Finsko84

Současný stav podle analytika PAQ Research Karla Garguláka vypovídá o tom, že jsou náklady na studium vysoké. „Studenti si proto, aby jejich rodinné rozpočty ustály studium na vysoké škole, musí přivydělávat. V posledních týdnech a měsících se navíc zvýšily i náklady na bydlení, roste inflace. To vše hraje roli,“ uvedl Gargulák.

„Celé studium musím pracovat. Od začátku jsem měla problém s tím, abych od rodičů dostala vůbec nějaké peníze. Ze začátku to pro mě byla vyloženě otázka uživení se. Dneska už je to ale i tom, abych žila důstojněji než předtím,“ vysvětluje Michaela, která studuje navazující magisterský program na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy (PedF UK).

Zvyšují se studentské nároky na brigádu, dvě stě na hodinu často nestačí

I v méně trýznivých situacích, kdy rodiče studentům určitou finanční pomoc poskytují, je ovšem běžné mít práci. „Rodiče mě sice podporují, ale nechci na nich být závislý. Peníze od nich mi postačí na kolej, jídlo a na benzín do auta. Na další věci už mám peníze z práce. To je taky důvod proč jsem si nějakou práci našel,“ připouští Martin, student Fakulty biomedicínského inženýrství z Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT).

To potvrzuje i Natálie, která studuje na Fakultě informatiky a statistiky na pražské Vysoké škole ekonomická (VŠE). „Rodiče mě podporují, ale peníze od nich využiju na bydlení či na jídlo. Za svoje peníze si pak můžu koupit například oblečení,“ říká. „Já pracuji proto, abych měla peníze navíc, na svoje koníčky, na cestování nebo na jídlo,“ dodává souhlasně Kateřina, studentka Mezinárodních a teritoriálních studií z Masarykovy univerzitě v Brně (MUNI).

Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

Marketingová ředitelka Grafton Recruitment Jitka Součková potvrzuje, že je pracovní nasazení studentů běžné. „Bývá výjimkou, že magistr žádnou praxi nemá. Třeba u nás ve firmě máme hodně lidí, kteří ukončili bakalářské studium, nastoupili na fulltime a magisterské nebo inženýrské studium už si dodělávají při zaměstnávání. Dříve se tomu říkalo dálkové studium, dnes je to kombinované,“ dodává.

V práci na úkor studia

Dopad situace na studium je však podle Garguláka nevyhnutelný. „Politika se primárně musí zaměřit na to, aby vůbec existoval systém státní podpory, půjček a dalších garantovaných věcí, které umožní studovat tak, aby se studenti mohli primárně věnovat studiu a podmínky to naplňovaly co nejlépe. Tím bychom předešli i odchodům z VŠ,“ dodal Gargulák.

„Určitě to mé studium ovlivňuje, jako student se musím věnovat škole a zároveň práci, což občas není snadné skloubit,“ potvrzuje analytikova slova Jakub studující magisterský program na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické na Technické univerzitě v Liberci (TUL). Podle něj je vzdělávací systém nastavený špatně.

Podle výzkumu Eurostudent se evropští studenti bez práce věnují prezenčnímu studiu průběžně kolem čtyřiceti hodin týdně. Když však zvážíme, kolik času stráví čeští vysokoškoláci v práci, je pro ně tento průměr nedosažitelný. Běžně pracují kolem 25 hodin týdně. Podle výzkumu jsou negativně ovlivnění všichni studenti, kteří pracují více jak 20 hodin týdně.

„Mám úvazek na 40 hodin týdně, reálně ale dám 45 až 50 hodin. Chci se uživit a mít zkušenosti do CV, na 100 % to ale ovlivňuje moje studium, nemám na něj čas,“ uvedl Marek z Fakulty strojního inženýrství na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP).

Studentská brigáda: kdy je nutné platit pojištění a jak ušetřit na dani

„Oficiálně podle smlouvy pracuji týdně 22 hodin, nicméně reálně je to o dost víc, protože jsem učitelka na základní škole,“ dodává Michaela z PedF UK.

Studenti vysokým pracovním nasazením však často reagují na poptávku pracovního trhu, na němž jsou dnes zkušenosti z praxe, nebo minimálně jakékoliv pracovní návyky, ceněné.

„Pokud má uchazeč jakoukoliv praxi a pracovní návyky, tak je to vždy dobře. Budoucí zaměstnavatel přihlíží k tomu, jestli má uchazeč praxi v oboru. Vysokoškolákům doporučujeme, aby se poohlíželi po praxi, která souvisí s tím, co studují. Je jasné, že pokud příjem potřebují proto, aby si vydělali na kolej nebo na bydlení, vezmou jakoukoliv práci, klidně i v gastru,“ uvědomuje si Součková.

Vysoké pracovní nasazení je podle Garguláka také příčinou nedokončeného vysokoškolského studia. „Nedošlo k žádné výrazné reformě samotných studijních programů ve vztahu k samotným profesím a snahou se více orientovat na trh práce. Studenti, i když pracují v oboru, neshledávají smysluplným školu dokončit. Týká se to hodně technologických oborů, IT a tak dále,“ vysvětlil.

Ještě si platit školné?

Národní ekonomická rada vlády (NERV) přišla nedávno s návrhem zavést školné na českých vysokých školách. Apeluje sice, aby školné bylo tzv. odložené, mnozí odborníci však pochybují, že by se tím vyřešila stávající situace, v níž studenti pracují, a školu mnohdy nedokončí.

„Školné by mělo donést další prostředky pro vysoké školy v tom duchu, že se nějakým způsobem zlepší vzdělávání. Je to jeden z argumentů, ale mělo by dojít i ke zlepšení procesů výuky,“ uvedl Gargulák. V odložené půjčce ale nevidí pozitiva.

„Náklady jsou pro studenty poměrně vysoké, rodiny je nejsou schopné podporovat, a v ten moment ještě další zatížení do startu, když mají mladí problém si najít bydlení, založit rodinu... Neexistuje žádná podpora, a teď je ještě zatížit odloženou půjčkou,“ argumentuje analytik.

Vytočily mě doběla úvahy o školném na VŠ, řekl kandidát na Hrad Zima

„Myslím, že hodně lidí by to v tu chvíli vzdalo, a možná by se ulevilo tomu přetlaku, který na vysokých školách panuje,“ přiznává Michaela. Dodala, že na školu by nastoupila i tak, ale v tu chvíli už by měla velký problém vyžít. „Kvůli většině studentů, které znám, a platí si všechny své výdaje sami, bych ale řekla, že by se školné zavádět nemělo.“

Návrh nepodporuje ani ministr školství Vladimír Balaš, který se coby profesor na vysokoškolské půdě dlouhá léta pohyboval. „Nejsem toho příznivcem. Byl by to relevantní argument pro příjmově nižší rodiny, že by to mohlo být sociálně selektivní, studenti by se nemuseli chtít snažit o studium na VŠ,“ okomentoval.

Upozorňuje také na skutečnost, že on sám se ve vysokém školství pohybuje přes třicet let a po celou dobu je návrh ve hře, přesto stále nebyl realizován. „Možná nejen z politických nebo populistických důvodů. Nemyslím si, že by to českému školství pomohlo,“ míní.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Kontrast v odvodech v Kyjevě a venku je neskutečný, říkají reportéři iDNES.cz

26. dubna 2024  16:04

Podcast Únava vojáků i civilistů na Ukrajině je vysoká, ale stejně tak i morálka. Redaktor Michal Voska a...

Žena nedbala varování své banky, falešným makléřům poslala přes milion

26. dubna 2024  15:57

Podvodníkům naletěla dvaašedesátiletá žena z Jičínska, která nedbala ani upozornění ze své banky,...

VIDEO: Strážníci v ulicích naháněli bagr, opilý řidič si jel pro cigarety

26. dubna 2024  15:42

Městská policie z Krupky na Teplicku zveřejnila video z netradičního zásahu svých strážníků. Ti...

Medaile z policistova hrobu nosil zloděj jako ozdobu klíčenky. Odhalila ho DNA

26. dubna 2024  15:36

Policie dopadla zloděje, který v říjnu roku 2022 v Ostravě-Vítkovicích ukradl dvě medaile z hrobu...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...