Djokovič je pojedenácté v semifinále Turnaje mistrů. A potvrdil, že může do Austrálie

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 11. 2022 23:59
Pětinásobný šampion Novak Djokovič porazil na tenisovém Turnaji mistrů 6:4, 6:1 Rusa Andreje Rubljova a po druhém dvousetovém vítězství v Turíně se stal prvním semifinalistou z Červené skupiny. Mezi nejlepšími čtyřmi na finále sezony ATP Tour je pětatřicetiletý Srb při patnácté účasti pojedenácté.
Novak Djokovič po vítězství nad Andrejem Rubljovem
Novak Djokovič po vítězství nad Andrejem Rubljovem | Foto: Reuters

Rus Daniil Medveděv si potřetí za sebou finále Turnaje mistrů nezahraje. Po porážce s Řekem Stefanosem Tsitsipasem vypadne už ve skupině.

Duel mezi vítězi pondělních úvodních duelů byl vyrovnaný pouze do stavu 4:4. V následujícím gamu Rubljov nabídl Djokovičovi nevynucenou chybou brejkbol, bývalá světová jednička nezaváhala a vítězným returnem získala poprvé soupeřovo podání.

Od stavu 4:4 vyhrál zkušený Srb pět her za sebou a získal nejen první set, ale i rozhodující náskok v druhé sadě.

Djokovič za 69 minut oplatil Rubljovovi letošní porážku z finále domácího turnaje v Bělehradu a už před závěrečným duelem ve skupině proti dalšímu Rusovi Daniilu Medveděvovi se může těšit na semifinále.

Jedenáctým postupem mezi nejlepší čtyři na Turnaji mistrů se Srb odpoutal od Petea Samprase a je sám třetí za Ivanem Lendlem (12) a Rogerem Federerem (16), který je zároveň s šesti triumfy rekordmanem Turnaje mistrů.

Djokovič po zápase také potvrdil úterní informace médií, že dostal australská víza a bude moci startovat na lednovém Australian Open. Letos byl hvězdný srbský tenista krátce před startem úvodního grandslamu sezony ze země vyhoštěn kvůli chybějícímu očkování proti koronaviru.

"Měl jsem velkou radost, když jsem se to včera dozvěděl. Hodně se mi ulevilo," prohlásil Djokovič.

Australská víza dostal Djokovič navzdory tomu, že se s jeho vyhoštěním pojil tříletý zákaz vstupu do země. Australian Open se bude hrát od 16. do 29. ledna a pětatřicetiletý rekordman turnaje na něm bude moci usilovat o jubilejní desátý titul.

Ve večerním zápase o první výhru uspěl Tsitsipas, který zdolal Medveděva 6:3, 6:7, 7:6 udržel si naději na postup. Naopak ruský tenista má po druhé porážce jistotu, že nenaváže na loňskou účast ve finále s Němcem Alexanderem Zverevem a předloňský triumf.

Tenisový Turnaj mistrů v Turíně (tvrdý povrch, dotace 14,75 milionu dolarů):

Dvouhra - Červená skupina: Djokovič (7-Srb.) - Rubljov (6-Rus.) 6:4, 6:1, Tsitsipas (2-Řec.) - Medveděv (4-Rus.) 6:3, 6:7 (11:13), 7:6 (7:1).

Tabulka:

1. Djokovič 2 2 0 4:0 2
2. Rubljov 2 1 1 2:3 1
3. Tsitsipas 2 1 1 2:3 1
4. Medveděv 2 0 2 2:4 0

Čtyřhra - Zelená skupina: Mektič, Pavič (4-Chorv.) - Koolhof, N. Skupski (1-Niz./Brit.) 6:4, 7:6 (7:3), Kyrgios, Kokkinakis (8-Austr.) - Dodig, Krajicek (5-Chorv./USA) 3:6, 6:4, 10:6.