Domů     Pohroma nepřátelských letišť
Pohroma nepřátelských letišť
16.11.2022

Zkratka SAS znamená Special Air Service, tedy česky Zvláštní letecká služba. Pod tímto názvem se skrývá jedna z nejlepších zvláštních jednotek na světě. Zformována byla v britské armádě za druhé světové války k útokům na nepřátelská letiště. Dnes je postrachem teroristů a na svém kontě má mnoho působivých operací.

Severní Afrika byla v roce 1941 místem těžkých bojů. Slavný německý Afrika Korps pod vedením proslulého Erwina Rommela (1891–1944) působil Spojencům mnoho problémů.

Bylo tedy životní nutností snažit se získat nad protivníkem jakoukoli strategickou výhodu – například v lepší letecké podpoře.

Proto se mladý důstojník David Stirling (1915–1990) rozhodl vytvořit zvláštní jednotku, která by v týlu nepřítele ničila letadla na zemi.

Jeho začátky ale nebyly jednoduché, musel bojovat s nedůvěrou nadřízených i s nepřízní počasí při první misi.

Špatné nasazení, špatné výsledky

Stirling byl původně členem skotských gard a v červnu roku 1940 se přihlásil do nově formované jednotky č. 8 Komando. Ta byla v rámci skupiny Layforce odeslána na Blízký východ a měla sloužit k narušování nepřátelských komunikačních kanálů.

Ovšem velitelé, kteří byli často konzervativní a nevěděli, jak s jednotkou nového typu pracovat, nasazovali členy komanda především jako podporu při běžných pozemních operacích, a tak není divu, že se očekávané výsledky nedostavovaly. Celá skupina Layforce tak byla v srpnu roku 1941 rozpuštěna.

David Stirling se zasloužil o založení jednotky SAS. FOTO: Imperial War Museums / Creative Commons / volné dílo
David Stirling se zasloužil o založení jednotky SAS. FOTO: Imperial War Museums / Creative Commons / volné dílo

Vyhoďte ho dveřmi, vleze oknem

David Stirling se s tím ale odmítl smířit a zastával pevně názor, že malá a velmi dobře trénovaná skupina vojáků dokáže při správném nasazení nadělat na vojenské technice nepřítele mnohem větší škody než o mnoho početnější skupina řadové pěchoty.

Nedokázal ale přesvědčit své bezprostřední nadřízené, a tak se odhodlal k zoufalému činu. Přelezl plot a tajně se vloudil na hlavní předovýchodní velitelství v Káhiře a nepozván vtrhl do kanceláře generála Neila Ritchieho (1897–1983).

Ten nejen, že ho nenechal zatknout, ale pozorně ho vyslechl a dal mu svůj souhlas. Tím začala první kapitola dnes slavného útvaru.

Katastrofa na úvod

Nově zformovaný oddíl, označený jako skupina L zvláštní letecké brigády, měl pět důstojníků a 60 poddůstojníků a členů mužstva. Jeho první operace v listopadu 1941 měla napomoci britskému postupu v operaci Crusader. Skončila však naprostým debaklem.

Jednotka měla seskočit padáky, ale přepravní letadla se dostala mimo kurz kvůli silné bouři, a tak byli parašutisté vysazeni úplně jinde, navíc se setkali se silným německým odporem.

42 členů jednotky, tedy její většina, bylo zabito, zraněno nebo padlo do zajetí. Po této špatné zkušenosti se Stirling rozhodl, že příští útok povede po zemi.

Věděl, že už nemá moc pokusů, pokud by i další operace skončila podobným debaklem, dal by tím za pravdu skeptickým velitelům, kteří komanda považovali za pochybný projekt od samého začátku.

Džípy útočí

Pro druhou operaci si Stirling vybral jiné spojence – proslulou Long Range Desert Group, průzkumnou jednotku, která na rychlých džípech často pronikala hluboko do nepřátelského území.

S její pomocí se podařilo podniknout tři útoky na německá letiště v Libyi a zničit na 60 strategicky nesmírně cenných letadel. Sama jednotka přitom přišla pouze o dva muže a tři vozidla.

Velící důstojníci byli konečně přesvědčeni, že tento způsob operací má smysl. Stirling tedy pokračoval v této taktice a brzy se stal noční můrou všech německých letišť.

Své džípy členové komanda odlehčili, aby dosáhli maximální rychlosti, a často pod rouškou tmy užívali svých jazykových znalostí, aby oklamali německé stráže.

Němečtí letci tak často ani netušili, odkud na ně útok přišel, a než se vzpamatovali k odporu, byla již Stirlingova skupina na cestě zpět ke spojeneckým liniím.

Šílený, docela šílený

David Stirling se rozhodně neschovával v bezpečí týlu, většině operací velel přímo z první linie. Jeho zarputilost a odhodlanost byla taková, že nad tím kroutili hlavou i nejvyšší velitelé.

Maršál Bernard Montgomery (1887–1976) jednou údajně na jeho adresu prohlásil:

„Ten chlap je šílený, dočista šílený, ale právě takové potřebujeme, jestli chceme tuhle válku vyhrát.“ Stirling za své nasazení nakonec zaplatil – v lednu 1943 padl do německého zajetí, a i když několikrát utekl, zůstal nakonec válečným zajatcem až do konce války.

Jeho jednotka, nyní reorganizovaná již pod názvem SAS, už ale žila svým životem a čím dál tím výrazněji se zapisovala do dějin válečných operací.

Stirlinga si vážil i generál Montgomery. FOTO: Imperial War Museums / Creative Commons / volné dílo
Stirlinga si vážil i generál Montgomery. FOTO: Imperial War Museums / Creative Commons / volné dílo

Popravte je na místě

V roce 1944 již měla SAS pět útvarů, z toho dva francouzské a jeden belgický. Nasazována byla na kontinentální Evropě a často byla vysazována z letadel za německými liniemi.

Na německé straně byli členové SAS velmi obávaní, což pro ně ovšem mělo jeden nepříjemný efekt. Pokud člen komanda padl do německých rukou, vztahoval se na něj Hitlerův rozkaz předat ho tajné policii a bez soudu popravit.

Mnoho členů SAS takto zahynulo a jejich popravy (nejmasovější bylo zastřelení 34 zajatých členů SAS při operaci Bulbasket v roce 1944) byly později vyhodnoceny jako válečné zločiny.

Němcům se ale tento přístup vrátil i s úroky – členové SAS věděli, že v zajetí je čeká akorát smrt, a tak bojovali s obrovským nasazením až do posledního muže.

Stále zapotřebí

Poválečná historie SAS byla zprvu trochu nejistá. Vrchní velení britské armády nebylo přesvědčeno, že je zapotřebí jednotku zachovávat.

Charakter moderních válek, který začal už v Koreji, ale ukázal, že trend malých, mobilních, velmi dobře vycvičených a vybavených jednotek je do budoucna klíčový.

V roce 1952 byl tedy definitivně zformován 22. regiment SAS, který se stal základem dnešních britských speciálních jednotek.

Typické nasazení v moderním konfliktu byla operace na Pebble Island během falklandské války v roce 1982. Na tomto ostrově měli Argentinci vojenské letiště.

Malá skupina SAS ve dvou vrtulnících byla vysazena šest kilometrů od letiště, nepozorovaně se přiblížila, položila nálože u letadel a další zničila palbou z minometů a ručních raketometů.

Všech 11 vojenských letadel, které Argentina na letišti měla, bylo zničeno a útočný oddíl SAS se stáhl bez ztráty jediného muže.

V katedrále v Herefordu je památník příslušníků SAS padlých ve službě. FOTO: No Swan So Fine / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
V katedrále v Herefordu je památník příslušníků SAS padlých ve službě. FOTO: No Swan So Fine / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Proti teroristům

Podobná nasazení zaznamenala SAS i v obou válkách v Perském zálivu, kdy například eliminovala irácké mobilní odpalovací zařízení raket SCUD. K těmto válečným operacím ale v relativně nedávné době přibyla nová povinnost – protiteroristické zásahy.

SAS je dnes jednou z nejlépe vycvičených jednotek, která je schopna účastnit se osvobozování rukojmích i eliminace teroristů.

Jednou z nejslavnější protiteroristických operací SAS bylo osvobození rukojmích na iránské ambasádě v Londýně v roce 1980. Asi 35 vojáků SAS zde pomocí slaňování vtrhlo do budovy a eliminovalo únosce z Demokratické revoluční fronty pro osvobození Arabistánu.

Operace SAS v nejnovější době jsou zahaleny rouškou tajemství a utajení. Spekuluje se o jejich působení během krize v Libyi v roce 2011 a nasazení proti Islámskému státu v severním Iráku.

Foto: Imperial War Museums / Creative Commons / volné dílo, No Swan So Fine / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
Historie
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
reklama
lifestyle
Christian Slater: Od divokých skandálů k střízlivosti
Christian Slater, americký herec známý svými rolemi ve filmech jako „Robin Hood: Král zbojníků“ nebo „Jméno růže“, byl kdysi synonymem pro bouřlivé večírky, drogy a skandály. V 90. letech 20. století se jeho kariéra stala stejně známou pro skandály jako pro filmové úspěchy. Sexuální obtěžování, konflikty s policií, a dokonce i útoky na přítelkyni byly […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Nestihl dotančit k poslednímu vystoupení
Byl ikonou i kontroverzní osobností. Z Michaela Jacksona si lidé už za jeho života dělali legraci, že se „rozpadá“. Přesto byla jeho smrt šokem pro celý svět.   Čtvrtek 25. června 2009, 14.26 hodin v USA. Tehdy se spolu se srdcem popového krále zastavil svět milionům jeho fanoušků po celém světě. I když bylo evidentní, […]
Jim Morrison: Básník rockerem, prokletý idol s tragickým koncem
Jim Morrison, básník, textař, zpěvák a frontman legendárních The Doors. Jeho extatická vystoupení, provokativní texty a rebelský životní styl uchvátily miliony fanoušků. Ale stín závislostí a temných myšlenek ho pronásledoval. Ve věku 27 let se stal další obětí „Klubu 27“, prokletého spolku slavných hudebníků, kteří zemřeli na vrcholu své kariéry.   Když umírá Brian Jones […]
reklama
záhady a tajemství
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
epochalnisvet.cz
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má
Ve snech se mi zjevila tragédie
skutecnepribehy.cz
Ve snech se mi zjevila tragédie
Opakovaně se mi zdál děsivý sen. Budila jsem se zpocená hrůzou, a tak jsem musela jeho významu přijít na kloub. Děsivý sen se mi pravidelně vracel a já se budila se srdcem v krku a zpocená hrůzou. Noční můry jsem mívala pravidelně při každém úplňku! Už jsem z toho byla zoufalá. Nevěděla jsem, jestli mám
VETERÁNI NA ZÁMKU
epochanacestach.cz
VETERÁNI NA ZÁMKU
Zámek Nelahozeves připravil další setkání fanoušků historických vozidel. Automobily, motorky, bicykly, vojenská a hasičská technika a jiné stroje do r. v. 1990. Plánovaný program akce: 🛞 08:00 – 10:00 příjezd a registrace účastníků 🛞 10:30 – 10:45 přivítání účastníků a návštěvníků panem Lobkowiczem 🛞 10:00 – 15:00 prohlídky zámku zdarma pro
Ruiny hradu Cvilín, svědkové zákeřné vraždy?
enigmaplus.cz
Ruiny hradu Cvilín, svědkové zákeřné vraždy?
Zříceninu hradu Cvilín najdeme jihovýchodně od hornoslezského města Krnov. Tajemné pozůstatky starobylého hradu se nad řekou Opavicí tyčí již od dávných dob [gallery ids="140530,140531,140529"] P
Banánový koláč
tisicereceptu.cz
Banánový koláč
Tento lahůdkový koláč můžete připravit i do chlebíčkové formy. Na vysypání formy se dá použít mletý kokos, mleté ořechy i strouhanka. Ingredience 4 vejce 200 g moučkového cukru 1 banán 2 lžíc
Moore chce všem vytřít zrak! Tak nestárne
nasehvezdy.cz
Moore chce všem vytřít zrak! Tak nestárne
Herečka Demi Moore (61) ve svém věku vypadá fantasticky a také si na tom zakládá. Mnozí však pochybují, že by měla tak dobré geny, a její dokonalost přisuzují spíše návštěvám kliniky plastické chiru
De Gaulleova neteř byla pro Němce cenné rukojmí
historyplus.cz
De Gaulleova neteř byla pro Němce cenné rukojmí
Už je to tady. Vyvolávají jména vězňů do transportu do lágru. Když zazní jméno Geneviève de Gaulleová, začnou ostatní internovaní tleskat. Aspoň malé pohlazení na duši pro mladou ženu před cestou do Ravensbrücku.   Ví, že ten aplaus nepatří jen jí, ale hlavně jejímu milovanému strýci. Jistě by na ni byl hrdý, nejen za činnost
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
panidomu.cz
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k
Mühle Glashütte se prezentuje novou linií hodinek Sportivo
iluxus.cz
Mühle Glashütte se prezentuje novou linií hodinek Sportivo
Jak hodinářský web Chronoblog uvedl, tak je veřejně známo, že Thilo Mühle, generální ředitel saské společnosti Mühle Glashütte, a jeho syn Dustin jsou zapálení sportovci. Thilo je nadšeným cyklistou a
Zvláštní populace hadů, která zvládá herecké výkony
21stoleti.cz
Zvláštní populace hadů, která zvládá herecké výkony
Pokud se had stane obětí útoku, obvykle volí dvě strategie; buď reaguje protiútokem nebo útěkem. A pak jsou tu ještě užovky z ostrova Golem Grad v Severní Makedonii. Ti v případě ohrožení předvedou he
Jak jsem začala věřit na minulé životy?
nejsemsama.cz
Jak jsem začala věřit na minulé životy?
K takovým věcem jsem byla vždycky nedůvěřivá. Lidé si dokážou hrozně vymýšlet! Pak ale přišel ten zvláštní zážitek, který mě přesvědčil. V y, kdo se zajímáte o minulé životy, určitě tu knihu dobře znáte. Jmenuje se Život po životě a napsal ji dr. Moody. Když se mi dostala do rukou, tak jsem na karmu a nějaké minulé či budoucí životy