Za sestřelení letu MH17 a vraždu 298 lidí byli na doživotí odsouzeni tři muži

foto Soudní proces v nizozemském Haagu 17. listopadu 2022 kvůli sestřelení dopravního letadla společnosti Malaysia Airlines v létě 2014 nad východem Ukrajiny. Let MH17 nepřežilo 298 cestujících a členů posádky.

Amsterodam - Nizozemský soud dnes v nepřítomnosti odsoudil na doživotí dva Rusy a jednoho Ukrajince, které shledal vinnými ze sestřelení letounu MH17 v létě 2014 a vraždy všech 298 lidí na jeho palubě. Čtvrtého obžalovaného, ruského občana, zprostil viny. Soud také dospěl k závěru, že použitá raketa byla ruské výroby a Moskva podle něj navíc kontrolovala separatisty ovládaný východ Ukrajiny, ze kterého byla odpálena. Zatímco pozůstalí, Nizozemsko, Ukrajina a jejich západní spojenci verdikt přivítali, Rusko rozhodnutí označilo za politickou objednávku.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska před čtyřmi lety dospěl k tomu, že letadlo malajsijských aerolinek na lince MH17 zasáhla ruská raketa Buk. Střela podle nich byla odpálena z mobilního odpalovacího zařízení z prostoru tehdy kontrolovaného proruskými separatisty, a tedy de facto Ruskem.

Soud dnes tento závěr potvrdil a shledal Rusy Igora Girkina a Sergeje Dubinského i ukrajinského občana Leonida Charčenka vinnými z toho, že pomáhali s převozem a instalací odpalovacího zařízení, i když to nebyli oni, kdo raketu odpálil. Soud naopak zprostil viny Rusa Olega Pulatova pro nedostatek důkazů.

Odsouzení zůstávají na útěku a je nepravděpodobné, že si trest odpykají. Ruský senátor Andrej Klišas dnes řekl agentuře TASS, že Moskva Girkina ani Dubinského nevydá. Předpokládá se, že proruský separatista Charčenko se také ukrývá v Rusku.

Podle zástupců obětí je rozsudek i tak důležitým mezníkem. Přivítal ho také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, nizozemský premiér Mark Rutte či šéf americké diplomacie Antony Blinken.

Podle Zelenského je nyní klíčové rovněž pohnat před spravedlnost ty, kteří útok nařídili. Verdikt ale vyslal silný signál, že "každý válečný zločin spáchaný Rusy" bude vyšetřen a uzavřen, uvedl představitel ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Blinken uvítal rozsudek jako "solidní krok směrem ke spravedlnosti" a dodal, že je třeba další práce, aby byly zodpovědné osoby pohnány k odpovědnosti. Podobně se vyjádřil i Rutte.

Rusko dnešní verdikt odsoudilo a obvinilo soud, že podlehl tlaku nizozemských politiků, prokurátorů a médií. "Proces v Nizozemsku se pravděpodobně stane jedním z nejskandálnějších v historii soudních řízení," uvedla ruská diplomacie.

Pozůstalí naopak rozsudek uvítali se slzami v očích, informovaly tiskové agentury. "Rodiny obětí chtěly pravdu a chtěly, aby bylo učiněno zadost spravedlnosti a odpovědné osoby byly potrestány, a to se také stalo. Jsem celkem spokojen," řekl vedoucí nadace zastupující oběti Piet Ploeg.

Dnešním verdiktem ale hon za spravedlností v případě letu MH17 nekončí. Pokračuje pátrání po možných podezřelých na vyšších stupních velení. Prokurátoři mohou obvinit osoby, které odpalovací zařízení obsluhovaly. Austrálie a Nizozemsko také zahájily za sestřelení malajského civilního letadla nad Ukrajinou právní řízení proti Rusku u Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).

Proti rozsudku se do 14 dnů můžou odvolat odsouzení i prokuratura. Podle pozorovatelů se ale i tak patrně stane příkladem pro stíhání zločinů spáchaných během ruské invaze na Ukrajinu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 1.05.2024 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 1. května 2024

Očekáváme v 03:00 14°C

Celá předpověď