Dnes je pátek 26. dubna 2024., Svátek má Oto
Počasí dnes 13°C Polojasno

Německo se o své lidi stará: Zastropuje ceny plynu pro domácnosti už od ledna

Německo se o své lidi stará: Zastropuje ceny plynu pro domácnosti už od ledna
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Německá vláda chce stanovit maximální ceny plynu a dálkového tepla pro domácnosti a menší firmy již od ledna nadcházejícího roku, a nikoliv od března, jak původně plánovala. Snížené ceny budou od ledna platit i průmysloví zákazníci, maximální cena se ale stejně jako v případě domácností bude týkat části průměrné roční spotřeby. Vláda tak chce povzbudit odběratele k úsporám.

Ještě před týdnem političtí představitelé hovořili o možnosti, že nižší ceny pro domácnosti by mohly začít platit od února, a ne od března. Nynější návrh spolkového ministra hospodářství Roberta Habecka ale počátek dotovaných cen plynu a tepla stanovuje již na leden.

„Občané a také malé a střední podniky dostanou od svých dodavatelů 80 procent spotřeby zemního plynu a tepla za 12 centů (2,90 Kč), respektive za 9,50 centu (2,30 Kč) za kilowatthodinu,“ citoval magazín Der Spiegel z návrhu zákona. „Průmysloví zákazníci dostanou 70 procent spotřeby zemního plynu nebo 80 procent spotřeby tepla za sedm centů (1,70 Kč), respektive 7,5 centu (1,80 Kč) za kilowatthodinu,“ uvádí dále návrh.

Prezident Svazu německého průmyslu (BDI) Siegfried Russwurm, který se jako jeden z členů expertní komise podílel na návrzích cenových brzd pro plyn a dálkové teplo, již v říjnu novinářům vysvětlil, že rozdíl cen pro domácnosti a průmysl má důvod. Cena pro domácnosti podle něj zahrnuje i různé poplatky, zatímco pro průmysl je bez poplatků, protože ty se v různých průmyslových provozech liší.

Stanovení limitu pro ceny plynu a dálkové teplo je druhou a zároveň dlouhodobou fází úlev, platit bude do jara 2024. K prvnímu kroku úlev vláda přistoupí v prosinci, kdy domácnostem a menším firmám uhradí prosincové zálohy na plyn a dálkové teplo, aby jim jednorázově kompenzovala vysoké ceny energií.

Německo bude kompenzace financovat ze stabilizačního fondu, který bude mít k dispozici 200 miliard eur (4,9 bilionu Kč). Z fondu bude regulována i cena elektřiny.

Zdroje: