metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 19 °C

Středa 22. května 2024. Svátek má Emil

Jablka, vejce, ale i krávy. Čeští farmáři jsou v kleštích vysokých cen energií

  6:45
Česká republika přišla od roku 1989 o více než čtyřicet procent plochy ovocných sadů. Někde je nahrazuje obilí, jinde řepka. Jen letos zmizelo téměř šest set hektarů.
V Česku mizí ročně stovky hektarů ovocných sadů. | foto: MAFRA

Pokud si nyní pochutnáváte na jablku z většího obchodu, ne toho farmářského, počítejte s tím, že jste se nejspíš zakousli do loňské úrody. Plody z té letošní se ve většině případů přesunuly do ovocnářských skladů. Jablka z roku 2022 se dostanou na pulty hlavně až příští rok.

Uložit, vychladit. Do ceny se energie nepromítnou
„Část letošní sklizně zůstala na stromech. Jedná se jak o jablka určená ke konzumaci, tak o surovinu k dalšímu zpracování,“ říká Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie České republiky. Důvod, proč jablka zůstala v sadech, tkví například ve vysokých cenách energií. Ovoce se totiž po sklizení přesouvá do boxů a chlazených skladišť.

„Chladí se na jeden stupeň Celsia a to jsou další posklizňové náklady pěstitelů, které je při současných cenách elektřiny a plynu dostávají do složité situace,“ vysvětluje Ludvík. Obchodní řetězce navíc platí velkým i malým ovocnářům nízké ceny, případně raději dovážejí levnou polskou produkci. Šanci započítat proto cenu za chlazení do ceny ovoce nemají pěstitelé velkou. Přiznávají, že jsou v sevření obchodníků, kteří mají jednoznačně navrch.

Jablečná válka

Přibližně polovinu jablečného dovozu do Česka tvořila v roce 2021 jablka z Polska. Letos je nápor tohoto ovoce od našich severních sousedů ještě silnější. Důvodem není nadúroda jablek, ale především skutečnost, že polští ovocnáři přišli kvůli válce o běloruský a ruský trh, kam v minulosti směrovali část své produkce. Také proto je v současnosti na celém evropském jablkovém trhu této komodity nadbytek.

Aktuální „výrobní“ cena jablek se u nás pohybuje kolem 14 korun, na pultech je najdete v průměru za 33 korun. Letos dokonce dostávají pěstitelé za své produkty od obchodníků méně než loni.

Kuřata potřebují teplo
Slepice určená pouze ke snášení vajec si ve svém relativně krátkém životě vystačí i přes zimu s teplem, kterým si „zadýchá“ v hale. Ale slepice chované na maso už potřebují dvacet až dvaadvacet stupňů tepla. Jednodenní kuřata se bez 36 stupňů Celsia neobejdou. „Drůbežáři topí v halách většinou lehkými topnými oleji nebo zemním plynem – a to se nyní na provozních nákladech výrazně projevuje,“ připomíná Zdeněk Mlázovský, místopředseda České drůbežářské unie. Naši chovatelé jsou pod tlakem nejen vysokých cen energií, ale i nerovných dotačních politik v jednotlivých státech Evropské unie.

Kvůli ptačí chřipce v některých západoevropských státech došlo k vybití asi deseti milionů nosnic, což vede k momentálnímu nedostatku vajec na evropském trhu. Tím pádem i k vyšší ceně. „Obchody mají obvykle stoprocentní přirážku k výkupní ceně, pokud nasadí nízké ceny, třeba tři koruny za kus, a lidé se o plata v obchodě perou, prodávají je vědomě pod nákupní cenou, která může být třeba pět korun,“ komentuje marketingové metody obchodníků při lákání zákazníků Mlázovský.

Evropa zlevňuje, Česko zdražuje
Zatímco cena mléka v západní Evropě jde nyní spíše dolů, Česko zažívá zdražování. „Vykupuje se za něco málo přes dvanáct korun, v obchodech je pak polotučné mléko i za cenu kolem třiceti korun,“ říká Josef Diviš, předseda Svazu chovatelů holštýnského skotu.

Přesto se domácím výrobcům mléka vyplatí prodat například do Německa, kde zhodnotí mléko ještě o korunu nebo dvě.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Veduta z roku 1829 ukazuje čilý život na Jiřském náměstí na Pražském hradě

vydáno 22. května 2024  5:00

Projekt Miluju Prahu a deník Metro v pravidelném seriálu vybírají nejkrásnější pražské veduty. Znáte sochu plnou hříchů? A víte, kde stála původně?  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek