Krpálek chybí v desítce Sportovce roku. Do top 10 se naopak dostala hvězda MMA

Čtyři bývalí vítězové se dostali do finálové desítky 64. ročníku ankety Sportovec roku ČR, kterou svými hlasy v 1. kole určili členové Klubu sportovních novinářů. Na své druhé prvenství zaútočí snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, ve výběru jsou i trojnásobná "královna" rychlobruslařka Martina Sáblíková, dvojnásobná vítězka oštěpařka Barbora Špotáková a hokejista David Pastrňák, který triumfoval předloni. Chybí obhájce judista Lukáš Krpálek.

Judista Lukáš Krpálek vyhrál novinářskou anketu Sportovec roku 2021.

Umístění v první desítce oproti loňskému roku zopakovali biatlonistka Markéta Davidová, tenisový pár Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou, oštěpař Jakub Vadlejch a Ledecká. Poprvé mezi nejlepší se dostali vodní slalomář Vít Přindiš a MMA bojovník Jiří Procházka. Desítku doplňuje sportovní lezec Adam Ondra.

K hlavním favoritům patří Ledecká, která na olympijských hrách získala zlato v paralelním obřím slalomu na snowboardu a na lyžích v kombinaci obsadila čtvrté místo. Sedmadvacetiletá závodnice ovládla anketu v roce 2018. Sáblíková, která zvítězila v letech 2007, 2009 a 2010, na olympiádě vybojovala bronz na trati 5000 metrů.

Vadlejch

Kajakář Přindiš se stal v končícím roce mistrem světa, světový titul získal i zápasník MMA Procházka. Lezec Ondra vyhrál evropský šampionát. Tenistky Krejčíková se Siniakovou letos ovládly ve čtyřhře tři ze čtyř grandslamových turnajů, biatlonistka Davidová získala malý křišťálový glóbus za vytrvalostní závody ve Světovém poháru.

Oštěpař Vadlejch vybojoval světový bronz a evropské stříbro, bronz z mistrovství Evropy získala i jeho kolegyně Špotáková, která se rozloučila s bohatou kariérou. Za dlouhodobě výborné výkony v zámořské NHL se do desítky dostal hokejista Pastrňák.

Loňský vítěz ankety Krpálek nezískal tentokrát ani bod. Prvním, komu uniklo místo mezi elitou, byl silniční cyklista Jan Hirt. Na jedenácté příčce mu k desáté pozici scházelo 60 bodů.

Stejně jako Krpálek mezi jednotlivci se ani do finálové trojice mezi kolektivy nedostali obhájci, basketbaloví reprezentanti. O vítězství se utkají národní týmy hokejistů, hokejistek a florbalistů. Hokejové výběry získaly na mistrovství světa shodně bronz, florbalisté stříbro.

V prvním kole ankety hlasovalo 203 členů Klubu sportovních novinářů, druhé kolo potrvá do příštího pátku do 12:00. Vyhlášení ankety se uskuteční 21. prosince v Praze. Udělena bude i cena pro sportovní legendu, juniora roku a v kategorii oddanost sportu.