Paralympijský magazín

Janatová zajela skvěle a byla v Lillehammeru třináctá, Novák čtrnáctý

Kateřina Janatová skončila na destikilometrové distanci v Lillehammeru třináctá. Na vítěznou Američanku Jessie Digginsovou ztratila 41,5 sekundy. Druhá česká reprezantantka Tereza Beranová obsadila 41. příčku. V závodu mužů byl Michal Novák čtrnáctý, zvítězil Nor Iver Tildheim Andersen.

Janatové i Novákovi se v Lillehammeru dařilo

Janatová byla nadšená. "Dneska to za mě bylo skvělé. Cítila jsem se moc dobře," pochvalovala si.

Pomohlo jí, že se ve druhém a třetím kole držela Švédky Fridy Karlssonové, která skončila osmá. "Trošku jsem za ní šetřila síly a pak jsem mohla udělat ještě lepší závěr. Poslední kilometr jsem začala finišovat a získala jsem několik pozic. Vyrovnala jsem si maximum v distančním závodě, takže jsem moc ráda," ocenila Janatová, jenž byla třináctá ve stejné disciplíně předloni v Novém Městě.

Druhé místo vybojovala s odstupem 3,8 sekundy Němka Katharina Hennigová, třetí skončila Heidi Wengová z Norska, která ztratila 15,4 sekundy.

Vedení v průběžném pořadí seriálu se ujala Tiril Udnes Wengová. Norka dojela před domácím publikem sedmá a o tři body v hodnocení předstihla dnes osmou Fridu Karlssonovou ze Švédska.

Závod mužů se proměnil v norské mistrovství. V první patnáctce jich bylo hned jedenáct. Start odřekl Johannes Klaebo. Novák ztratil na vítěze 32,4 sekundy.

Novák na vítěze ztratil 32,4 sekundy a o místo vylepšil své maximum v této sezoně. V průběžném hodnocení seriálu udržel 11. příčku. "Pocity jsou malinko smíšené. Samozřejmě ten výkon je kvalitní, ale výsledek mě malinko mrzel, když jsem dojel do cíle. S odstupem času si ale říkám, že je to dobrý výsledek i tak a příslib do budoucna," řekl.

Do závodu vlétl velmi rychle, po prvním ze tří kol byl na mezičase třetí. S odstupem uznal, že tempo možná přepálil. "Do druhého kola mi scházela energie hlavně do toho kopce, co tam je. Třetí kolo bylo maso. To tempo jsem si nerozvrhl asi úplně nejlépe. Jel jsem druhou desítku v životě, takže se mám ještě co učit," dodal.

Výsledky SP v běhu na lyžích v Lillehammeru

Muži - 10 km volně:

1. Andersen 21:12,6, 2. Tönseth -2,8, 3. Holund (všichni Nor.) -9,1, 4. Musgrave (Brit.) -12,5, 5. Moseby -16,4, 6. Golberg (oba Nor.) -20,2, ...14. Novák (ČR) -32,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 32 závodů): 1. Golberg 367, 2. Klaebo (Nor.) 315, 3. Pellegrino (It.) 248, 4. Nyenget (Nor.) 242, 5. Musgrave 241, 6. Holund 231, ...11. Novák 190, 48. Černý 54, 78. Šeller 18, 93. Fellner (všichni ČR) 9.

Ženy - 10 km volně:

1. Digginsová (USA) 23:49,5, 2. Hennigová (Něm.) -3,8, 3. H. Wengová (Nor.) -15,4, 4. Anderssonová (Švéd.) -15,5, 5. Kalvaaová (Nor.) -15,9, 6. Carlová (Něm.) -21,8, ...13. Janatová -41,5, 41. Beranová (obě ČR) -2:19,0.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 32 závodů): 1. T. U. Wengová (Nor.) 330, 2. Karlssonová (Švéd.) 327, 3. Anderssonová 280, 4. Hennigová 267, 5. H. Wengová 250, 6. Digginsová 239, ...32. Beranová 82, 42. Janatová 56, 51. Antošová 44, 76. Nováková (obě ČR) 8.