Upír a Prvek. Výstava přibližuje vojenská letiště v Hradci a Pardubicích

  8:04
Název výstavy Muzea východních Čech v Hradci Králové zní až zlověstně: „Já, UPÍR, přistání povoluji!“ Jde však o volací znak zdejšího vojenského letiště v druhé půli 20. století, sousední Pardubice se hlásily jako PRVEK. Výstava mapuje československé vojenské letectvo obou měst v letech 1945 až 1992.

Kurátorem je ředitel muzea Petr Grulich. „Jde o první ucelené shrnutí činnosti leteckých útvarů na východě Čech ve druhé polovině 20. století. Hradec a Pardubice byla tehdy významná letecká města a vojenské letectví se pro ně stalo historickým fenoménem. Osudy obou letišť byly navíc vzájemně propojené,“ říká ředitel.

Nejde jen o divácky vděčnou techniku, kolekce zabírá všechny aspekty letectva.

„Vestavět do budovy hangár s letadly není možné. Díky tomu si však přijdou na své kromě fandů i návštěvníci, kteří se o létání a tehdejší každodennosti dozvědí mnoho zajímavého,“ pokračuje.

I přes prostorový limit se podařilo shromáždit bezpočet unikátních artefaktů napříč desetiletími. „Vystavené exponáty tak potěší i všechny pamětníky a znalce v oboru,“ věří Grulich.

Muzeum východních Čech požádalo o spolupráci Východočeské muzeum v Pardubicích, Vojenský historický ústav v Praze, společnost Post Bellum s projektem Paměť národa, přírodovědeckou fakultu hradecké univerzity, Třebíč Nuclear Model Club, Letecké služby Hradec Králové i desítky pamětníků, leteckých veteránů, publicistů, sběratelů a modelářů.

Sbírky hradeckého muzea totiž k této tematice, která ve své době podléhala utajení, nejsou příliš bohaté. Přesto budou k vidění třeba trosky letounu MIG-15 SB.

Výstava „Já, UPÍR, přistání povoluji!“

V Muzeu východních Čech v Hradci Králové na Eliščině nábřeží je k vidění od prosince, potrvá do 23. dubna.

Otevřeno je denně mimo pondělí:
Úterý 10:00 – 20:00
Středa až neděle 10:00 – 18:00

Vánoční otevírací doba:
24. a 25. prosince zavřeno
26. prosince 10:00 – 18:00
31. prosince 10:00 – 14:00
1. ledna zavřeno

„Ze zápůjček stojí za zmínku například letecký motor Rolls Royce Merlin z letadla Spitfire MK. IX, vystřelovací sedačka typu K-36 používaná v československém vojenském letectvu v 80. letech 20. století či modely letecké techniky. Ze soukromých sbírek lze zmínit zápůjčku černé skříňky z letounu MIG-21,“ říká ředitel muzea.

„Jako každá moderní výstava potěší i „upír“ návštěvníky množstvím multimédií z produkce někdejších institucí – Armádního filmu Praha nebo Československé televize. Nechybí ani interaktivní prvky, které ocení zejména školáci či mladší generace, nebo pro hlubší zájemce určená digitální nadstavba. Ta bude po celou dobu obsahově dorůstat,“ podotýká ředitel Grulich.

Muzeum má za sebou první adventní víkend, a tedy XXXIII. muzejní adventní trh s 90 řemeslnými výrobci z celé České republiky. S výrobky od keramiky a šperků po ozdoby z foukaných skleněných perlí, jejichž výroba je zapsána na Reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Letošní trh, jímž mohlo projít na deset tisíc zákazníků, byl jen venku, neboť všechny výstavní sály jsou plné a slouží svému účelu.

„Po nákladné rekonstrukci v letech 2017 až 2019 se snažíme, aby muzeum nabízelo pestré portfolio výstav, a navíc nová stálá expozice Cesty města na pět let obsadila čtyři sály. Změnily se tak podmínky pro bezpečnost krátkodobých instalací i stálé expozice. Je ale zcela možné, že pokud v budoucnu budou v období trhů některé prostory prázdné, budeme hledat cestu, jak řemeslníky opět umístit do interiérů,“ sdělila mluvčí muzea Lucie Peterková.

Kromě stálé Cesty města, věnované Hradci Králové, lze o svátcích v muzeu projít Četnické humoresky v Salonu republiky a archeologický Měnící se svět s podtitulem Poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách.

Autor: