Chytil v NHL skóroval, Dostál vychytal výhru a Pastrňák opět bodoval

foto Utkání NHL Montreal - Anaheim, 15. prosince 2022. Uprostřed Mike Hoffman z Montrealu Canadiens, vlevo brankář Lukáš Dostál z Anaheim Ducks.

New York - Útočník Filip Chytil pomohl v NHL gólem k domácí výhře hokejistů New York Rangers 3:1 nad Torontem a skóroval ve třetím z posledních čtyř zápasů. U jediné branky poražených asistoval David Kämpf. Gólman Lukáš Dostál zastavil v Montrealu 23 střel, dovedl Anaheim k výhře 5:2 a připsal si ve druhém startu v sezoně od úvodní minuty první vítězství. Dvakrát inkasoval i Vítek Vaněček při prohře New Jersey 1:2 s Philadelphií.

Fotogalerie

David Pastrňák bodoval v sedmém utkání za sebou, ale Boston i přes jeho gólovou přihrávku podlehl doma Los Angeles 2:3 po nájezdech. Český útočník se neprosadil v rozstřelu, ve kterém neuspěl ani spoluhráč David Krejčí.

Chytil otevřel skóre ve čtvrté minutě v přesilové hře, poté co zakončil kombinaci do odkryté branky. "Konečně jsme dostali trochu více času v početní převaze a mohli si vytvořit nějaké šance," řekl Chytil, jenž nastupuje ve druhé přesilovkové formaci, která zpravidla dohrává poslední půlminutu a v této sezoně se prosadila teprve poprvé. "S pomocí spoluhráčů jsme vyhráli vhazování a měli padesát sekund na to, abychom něco vymysleli. Jsem rád, že to klaplo a dali jsme konečně gól."

Toronto vyrovnalo ještě v první třetině. Kämpf tečoval střelu od modré čáry a Michael Bunting dorazil puk do branky před Chytilem. Vedení strhl na stranu Rangers ve 36. minutě z přečíslení Jimmy Vesey, který zpečetil výhru v závěru při hře hostů bez gólmana. V dresu poražených nebodoval po dlouhé době Mitchell Marner, jeho série se zastavila na 23 utkáních. Kanadský klub zároveň vyšel naprázdno po 15 zápasech, během kterých získal 27 z 30 možných bodů.

Dostál inkasoval minule za polovinu zápasu pět gólů z 15 střel, tentokrát ale držel neprůstřelnost do třetí třetiny. Ve 44. a 47. minutě jej překonal Cole Caufield a vyrovnal na 2:2. Útočník Montrealu nejdříve využil přesilovou hru střelou bez přípravy z levého kruhu. Podruhé skóroval po nepřesné střele spoluhráče, puk sebral za brankou a zasunul ho k pravé tyči, kam se Dostál nestihl přesunout.

O výhře Anaheimu rozhodl v 51. minutě druhou trefou v zápase obránce John Klingberg. Zbývající dvě branky padly při risku Montrealu bez gólmana. "I když vyrovnali, stále jsem věřil, že vyhrajeme," řekl Dostál, který si připsal v NHL druhou výhru v kariéře. "Dobře jsme vyhazovali puk z vlastního pásma, hodně času jsme odehráli v jejich třetině. Cítil jsem, že to dokážeme," dodal.

Dostál se přesunul teprve před pěti dny z AHL do hlavního týmu, teď si vychutnal atmosféru v jedné z nejbouřlivějších arén. "Byl jsem nervózní, ale měl jsem také ohromnou radost, že si tu zachytám. Spoluhráči říkali, jak úžasné místo to je, a mohu to potvrdit. Žasl jsem, jaká tu byla atmosféra," řekl Dostál.

New Jersey vedlo od páté minuty po individuální akci Jacka Hughese. Více ale brankář Carter Hart nedovolil, v zápase chytil 48 střel a stal se první hvězdou zápasu. O obrat se zasloužili Scott Laughton, který využil střelou z pravého kruhu přesilovou hru, a z úniku Travis Konecny v čase 51:46. Vaněček kryl 22 střel. Devils prohráli počtvrté za sebou.

Další dva čeští brankáři plnili roli náhradníků. David Rittich se radoval z výhry Winnipegu 2:1 v prodloužení nad Nashvillem, kde v minulosti působil. Petr Mrázek sledoval ze střídačky Chicaga prohru 1:4 s Vegas. Pavel Francouz, který vychytal vítězství v předchozích dvou startech, zůstal mimo hru kvůli nemoci. Bez něj Colorado podlehlo Buffalu 2:4.

Pastrňák připravil v polovině utkání gól na 2:0 a připsal si ve 29. zápase čtyřicátý bod v sezoně (19+21). Rychleji na tuto metu dosáhl pouze před třemi lety, kdy na to potřeboval 26 startů. Český útočník přihrál mezi kruhy Bradu Marchandovi, který zamířil stejně jako o tři minuty dříve Taylor Hall přesně pod horní tyč. Kings vyrovnali ve třetí třetině díky dvěma trefám Adriana Kempeho a rozstřel rozhodl v sedmé sérii Trevor Moore, který stylově oslavil novou pětiletou smlouvu.

"Cítím frustraci. První dvě třetiny jsme hráli opravdu dobře, ale ve třetí jsme upustili od toho, co nám přinášelo úspěch," litoval trenér Bostonu Jim Montgomery. Kouč mohl po dvou zápasech vynechaných kvůli zranění v dolní části těla využít Krejčího, zatímco Jakuba Zbořila nechal opět mezi náhradníky. "Chtěl bych hrát. Je pro mě těžké, že nejsem v sestavě. Ale makám dál, abych byl připraven," řekl Zbořil.

Pittsburgh porazil Floridu 4:2 a připsal si sedmé vítězství v řadě. K výhře pomohl dvěma body Kris Letang (1+1), který koncem listopadu prodělal mozkovou příhodu, přesto na ledě strávil téměř 26 minut.

Rozdílovou branku Pittsburghu vstřelil Jevgenij Malkin, od jehož kolena do branky se odrazila střela Sidneyho Crosby. Ruský útočník se poté svalil na led a v utkání už nepokračoval, ale trenér Mike Sullivan uklidnil fanoušky, že první zprávy o Malkinovu stavu jsou pozitivní. V obraně Floridy opět scházel Radko Gudas, který chybí týmu už skoro dva týdny kvůli otřesu mozku.

Výsledky NHL:

Boston - Los Angeles 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:0, 0:2 - 0:0)

Branky: 28. Hall, 31. Marchand (Pastrňák) - 49. a 58. Kempe, rozhodující sam. nájezd Moore. Střely na branku: 35:30. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Kempe (Los Angeles), 2. Marchand, 3. Hall (oba Boston).

Carolina - Seattle 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)

Branky: 11. A. Svečnikov, 18. Stepan, 23. Noesen z tr. střílení - 32. Donato, 50. Sprong. Střely na branku: 39:17. Diváci: 18.680. Hvězdy zápasu: 1. Noesen, 2. A. Svečnikov, 3. Stepan (všichni Carolina).

Florida - Pittsburgh 2:4 (1:0, 0:2, 1:2)

Branky: 6. Lomberg, 51. Reinhart - 33. a 59. Guentzel, 25. Letang, 49. Malkin. Střely na branku: 34:39. Diváci: 14.538. Hvězdy zápasu: 1. Letang, 2. Malkin (oba Pittsburgh), 3. Lomberg (Florida).

Montreal - Anaheim 2:5 (0:2, 0:0, 2:3)

Branky: 44. a 47. Caufield - 18. a 51. J. Klingberg, 18. Terry, 59. Henrique, 60. Vatrano. Střely na branku: 25:32. Lukáš Dostál odchytal za Anaheim celý zápas, inkasoval dva góly z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 92 procent. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Caufield (Montreal), 2. J. Klingberg, 3. Henrique (oba Anaheim).

NY Rangers - Toronto 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Branky: 36. a 59. Vesey, 4. Chytil - 15. Bunting (Kämpf). Střely na branku: 20:23. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Vesey, 2. Šesťorkin, 3. Chytil (všichni NY Rangers).

New Jersey - Philadelphia 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky: 5. J. Hughes - 25. Laughton, 52. Konecny. Střely na branku: 49:24. Vítek Vaněček odchytal z New Jersey 57:49 minuty, inkasoval dvě branky z 24 střel a úspěšnost zásahů měl 91,7 procenta. Diváci: 14.137. Hvězdy zápasu: 1. Hart, 2. Konecny (oba Philadelphia), 3. J. Hughes (New Jersey).

Tampa Bay - Columbus 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)

Branky: 54. a 58. Hagel, 4. Bellemare, 50. Point - 24. Marčenko. Střely na branku: 29:25. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Point, 2. Elliott, 3. Kučerov (všichni Tampa Bay).

Washington - Dallas 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)

Branky: 30. Sheary - 41. Jamie Benn, 43. C. Miller. Střely na branku: 46:26. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Oettinger, 2. C. Miller (oba Dallas), 3. Lindgren (Washington).

Winnipeg - Nashville 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branky: 16. DeMelo, 64. Connor - 10. F. Forsberg. Střely na branku: 41:26. Diváci: 13.949. Hvězdy zápasu: 1. Saros (Nashville), 2. DeMelo, 3. Connor (oba Winnipeg).

Chicago - Vegas 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Branky: 57. Raddysh - 24. a 60. R. Smith, 15. Stephenson, 49. Kessel. Střely na branku: 25:25. Diváci: 15.911. Hvězdy zápasu: 1. R. Smith, 2. W. Karlsson, 3. Marchessault (všichni Vegas).

Colorado - Buffalo 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)

Branky: 49. Rantanen, 59. Rodrigues - 1. Tage Thompson, 8. Tuch, 38. Dahlin, 60. Cozens. Střely na branku: 41:21. Diváci: 18.103. Hvězdy zápasu: 1. Tage Thompson, 2. Luukkonen (oba Buffalo), 3. Ničuškin (Colorado).

Edmonton - St. Louis 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 1:2 - 0:0)

Branky: 2. Hyman, 25. McDavid, 51. Yamamoto - 7. a rozhodující sam. nájezd Kyrou, 52. Thomas, 60. Tarasenko. Střely na branku: 27:32. Diváci: 17.550. Hvězdy zápasu: 1. Barrie (Edmonton), 2. Kyrou (St. Louis), 3. McDavid (Edmonton).

2. Winnipeg 29 19 1 9 96:76 39
3. Minnesota 29 16 2 11 92:86 34
4. Colorado 28 15 2 11 87:80 32
5. St. Louis 30 14 1 15 89:111 29
6. Nashville 28 12 4 12 71:87 28
7. Arizona 27 9 4 14 74:99 22
8. Chicago 28 7 4 17 66:105 18