Posvátné umění v nesvaté době

Posvátné umění v nesvaté době

Pořad v souvislostech


Posvátné umění v nesvaté době
Budeme vysílat

Dosud neprobádaná činnost partyzánů na Vysočině
Dosud neprobádaná činnost partyzánů na Vysočině
Rok modlitby
Vysílali jsme


Musica non grata

Musica non grata

Finanční gramotnost 4 - Nemovitosti
Audioarchiv
21. prosince 2022 Na stole je téma Autor: Radka Rozkovcová

České sakrální umění v letech 1948–1989 představuje Muzeum umění Olomouc na unikátní výstavě, která nabízí vhled do období komunistické totality a cílené ateizace společnosti, v němž přesto, někdy, s velkou odvahou, navzdory krutým restrikcím, vznikala sakrální architektura a výtvarná díla s duchovním rozměrem. Výstavními prostory vás provedou autoři expozice, historici umění Šárka Belšíková a Ivo Binder

ilustrační foto z výstavy Posvátné umění v nesvaté doběOlomouc, Tichá u Frenštátu pod Radhoštěm, Senetářov a Jedovnice, Olešnice u Kunštátu, Hustopeče, Stráž pod Ralskem, Most, Praha – to jsou jen některá místa, kam se prostřednictvím výstavy vypravíme. 

Ivo Binder a Šárka BelšíkováŠárka Belšíková a Ivo Binder představují životy a osudy prací Jaroslava Čermáka, Jana Sokola, Tomáše Černouška, Vojmíra Vokolka, Karla Rechlíka, Otmara Olivy, Jana Jemelky a mnoha dalších. Zasazují jejich díla do dobového kontextu a zamýšlejí se nad tím, co by nemělo ujít pozornosti návštěvníka výstavy.

ilustrační foto z výstavy Posvátné umění v nesvaté doběČeští umělci, kteří po roce 1948 odešli do emigrace, v níž jim bylo umožněno vytvářet často závažné zakázky, mají ve výstavě samostatný prostor. Byli to například Josef Šíma ve Francii, Jan Koblasa v Německu nebo Zbyněk Sekal v Rakousku.

ilustrační foto z výstavy Posvátné umění v nesvaté doběAutoři usilovali o to, aby výstava byla ekumenická – zahrnuje výtvarná díla z kostelů církve římskokatolické i řeckokatolické, českobratrské církve evangelické, církve československé husitské a církve bratrské. K výstavě vyšla rozměrná publikace představující jak církevní novostavby, tak jejich dobové architektonické úpravy, dále malby, sochy, vitráže či díla z oblasti uměleckého řemesla.

Šárka Belšíková a Ivo BinderVýstava Posvátné umění v nesvaté době je v Muzeu umění Olomouc přístupná do 9. dubna 2023.

Pořad připravila Radka Rozkovcová. 

Poslouchejte také na SpotifyGoogle Podcasts nebo iTunes.

NyníKomorní hudba
Skladba: Triosonáta č. 1 C-dur pro dvoje housle a basso continuo - Largo; Autor: Gluck Christoph Willibald; Sóla: Šimčisko Viktor, Plaskurová Alžběta - housle, Alexander Juraj - violoncello
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
03:51Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Ranní proud
06:30Dnešní evangelium

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!