Galerie Jaroslava Fragnera zaostří na rekonstrukce i proměny veřejného prostoru a vzdá poctu Ricardu Bofillovi

16.11.2022 – 28.12.2022, 23:59

Galerie Jaroslava Fragnera se v nadcházející výstavě Dialogy v čase / Hommage à Ricardo Bofill zaměří na architekturu posledních let vznikající na území České republiky. Od 16. listopadu představí více jak pět desítek realizovaných rekonstrukcí, novostaveb, ale i intervenci do veřejného prostoru napříč republikou, ve kterých se citlivě a zároveň sebevědomě potkává historie se současností. Návštěvníci se budou moci blíže seznámit například s oceňovanou rekonstrukcí hradního komplexu Helfštýn, Centrem současného umění DOX v Praze, Silo Tower v Olomouci, stanicí lanové dráhy na Pustevnách nebo depozitářem Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem. Samostatná sekce bude ve výstavě věnována poctě architektu Ricardu Bofillovi (1939–2022), jehož realizace výrazně ovlivnily současný ráz Karlína. V den vernisáže 15. listopadu se od 19.00 uskuteční ve Svatováclavském sále Betlémské kaple přednáškový večer věnovaný jeho tvorbě za účasti Serge Borensteina, Aleše Marka, Olega Hamana, Jiřího Řezáka a Davida Wittasska.  Moderátorem bude Petr Kratochvíl.

Výstava Dialogy v čase / Hommage à Ricardo Bofill potrvá do 28. prosince. Více informací je k dispozici www.gjf.cz.

Téma současné architektury v historickém prostředí bývá často prezentováno jako konflikt architektů s památkáři. „Toto zjednodušení je bohužel velmi zavádějící a v jistém smyslu brání oběma stranám v navázání smysluplného dialogu. Potenciální konflikt totiž nevzniká mezi novým a starým, ale mezi kvalitním a nekvalitním. Architektura je nekonečným příběhem, který nelze přerušit nebo dokonce uzavřít. Stejně jako je nesmyslné novou architekturu do historického města nevpouštět, nelze ani architekty zbavit odpovědnosti vůči němu,“ vysvětluje Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera.

Výstava navazuje na projekt Nové ve starém, který Galerie Jaroslava Fragnera uvedla před jedenácti lety. Tentokrát však nepředkládá návštěvníkům dlouhý výčet povedených i nepovedených realizací, ale zaměřuje se na pozitivní příklady staveb a intervencí, které s respektem přistupují právě k dialogu a propojovaní historie s moderní architekturou. Představí řadu zdařilých rekonstrukcí. Vedle již zmíněného hradu Helfštýn od studia ateliér-r, v níž se podařilo propojit středověkou stavbu s prvky moderní architektury, nabídne i pohled na nově vzniklé výstavní prostory v Ostravě – Galerii současného umění PLATO Roberta Konieczného a Muzeum potravin a zemědělských strojů NZM ateliéru Josefa Pleskota. Mezi další nedávné počiny patří také rekonstrukce a přístavba depozitáře Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem ateliéru AVN nebo nová budova Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, která vznikla přestavbou menzy v režii Kuba & Pilař architekti. Nové využití industriálních objektů prezentují například konverze Silo Tower v Olomouci Studia Zlámal nebo areálu bývalé keramičky Kocanda v Kravsku od ateliéru ORA.

Moderní novostavby citlivě vsazené do krajiny či městského prostředí na výstavě prezentují například oceňované realizace nového parkovacího domu v Dolních Břežanech od studia Fránek Architects, výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách od Kamil Mrva Architects, Archeopark Pavlov, jehož autorem je Architektonická kancelář Radko Květ, nebo nové sídlo firmy Lasvit v Novém Boru z dílny ov-a architekti. Své zastoupení má na výstavě i pražské Centrum současného umění DOX, za kterým stojí Ivan Kroupa architekti, a také novější DOX+ s multifunkčním sálem od Petr Hájek Architekti.

Revitalizace veřejného prostoru zastoupí v Galerii Jaroslava Fragnera například rekonstrukce hlavního chebského bulváru od A69 architekti, revitalizace pražských náplavek, za kterou stojí Petr Janda a jeho ateliér Brainwork, nebo úprava nábřeží řeky Loučné v Litomyšli v režii AP ateliéru.

Samostatnou část výstavy tvoří pocta nedávno zesnulému světovému architektu Ricardu Bofillovi, který jako první zahraniční architekt ve spolupráci s českými architekty, inženýry a investory vstoupil do nelehkého dialogu s géniem loci historických kulis Prahy. Ricardo Bofill se významně podílel na proměně pražského Karlína a na výstavě budou představeny například jeho architektonické proměny industriálních dominant Corso Karlín I a II, Palác Karlín, Karlín Hall nebo nerealizovaný návrh Crystalu Karlin.

VYSTAVUJÍCÍ ATELIÉRY A ARCHITEKTI

A69 architekti, A8000, AED project, AP ateliér, ARCHITEKTI D.R.N.H., Architekti Hrůša & spol., Atelier Brno, architekti chmelík & partneři, ARCHITEKTONICKÁ KANCELÁŘ RADKO KVĚT, ARCHTEAM, atelier AVN, Atelier zahradní a krajinářské architektury Sendler, atelier-r, CASUA, EHL & KOUMAR ARCHITEKTI, ellement architects, Fránek Architects, Henkai architekti, HŠH architekti, CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS, Ivan Kroupa architekti, Kamil Mrva Architects, Kuba & Pilař architekti, KWK Promes, Létající inženýři, MCA atelier, OK PLAN ARCHITECTS, ORA, ov architekti, Pavel Hnilička Architects+Planners, Pavel Mudřík architekti, Pavel Rydlo, Pavel Tůma, Petr Šulc, Petr Hájek ARCHITEKTI, petrjanda/brainwork, Projektový ateliér DAVID, QARTA Architektura, Ricardo Bofill Taller de Arquitectura, Strnadová - Girsa, Štěpán Děnge, TaK Architects, TRANSAT architekti, Zlámal architekti